Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ardo FL85S - czasem tylko wiruje.

MARCIN.SLASK 16 Lut 2009 14:49 3313 21
  • #1 16 Lut 2009 14:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Witam.

Mam spory kłopot z tym modelem Ardo. Miesiąc temu wymieniłem moduł i było wszystko dobrze przez 3 prania. Dzisiaj po 3 dniach stania znowu 3 razy dobrze zachowywała się na programie wirowania, a potem już klapa.

Silnik zachowuje się następująco: obroty lewe, stop, obroty lewe, stop, dwa razy przełączają się styki przekaźnika, lewe obroty, stop, lewe obroty stop, przełączają się przekaźniki, minuta przerwy, przełączają się styki, lewe obroty, stop, lewe obroty, stop, prawe obroty około 200-250 obrotów / minutę i tak 3 minuty, stop, lewe obroty, stop, lewe obroty, stop, prawe obroty 3 minuty, stop, lewe obroty, koniec.

Sprawdziłem silnik (szczotki, tacho), wymieniłem moduły na inne (także całkiem nowe), nowy hydrostat, sprawdziłem wtyki przy module.
    Dla pewności włożyłem mokre szmaty do bębna, ale bez zmian.

Nie wiem co dalej robić.

0 21
  • #2 16 Lut 2009 15:13
    ROBSON33
    Moderator AGD

Witam
    A co z silnikiem pompy nie zacina się czasem?
    Sprawdź czy nie ma luzów jak się zacina to tak będzie a i komora hydrostatu pewnie oczyszczona?.

0
  • #3 16 Lut 2009 15:55
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Nie zacina się, a poza tym to testy robię bez wody - program wirowanie.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Lut 2009 17:41
    schnauzerman
    Specjalista AGD

MARCIN.SLASK napisał:

Sprawdziłem silnik (szczotki, tacho), wymieniłem moduły na inne (także całkiem nowe), nowy hydrostat, sprawdziłem wtyki przy module.
    Dla pewności włożyłem mokre szmaty do bębna, ale bez zmian.
    Nie wiem co dalej robić.
    Sprawdź dokładnie silnik ewentualnie jeżeli masz możliwość podstaw inny.

0
  • #5 16 Lut 2009 17:57
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Jeszcze raz zdemontowałem silnik, odkręciłem szczotkotrzymacze, wyjąłem tacho, poskładałem i jakoś zadziałało. 6 razy pod rząd :) Zobaczymy na jak długo.

0
  • #6 16 Lut 2009 19:14
    Karlheinz
    Poziom 20  

No to juz wiesz gdzie tkwi problem...

Pozdrawiam

0
  • #7 16 Lut 2009 21:31
    ROBSON33
    Moderator AGD

MARCIN.SLASK napisał:
    Nie zacina się, a poza tym to testy robię bez wody - program wirowanie.

Wcześniej napisałeś(Dla pewności włożyłem mokre szmaty do bębna, ale bez zmian.)
    dlatego sugerowałem silnik pompy.
    :idea:

0
  • #8 17 Lut 2009 09:27
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Mokre były, ale nie takie by zaraz się pełno wody zrobiło.
    Na razie działa.

0
  • #9 24 Lut 2009 18:32
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Radość nie trwała długo. Pralka raz wiruje 10 razy pod rząd, a następny raz już nie.

Na dzień dzisiejszy:
    - objawy występują na kilku modułach tego samego typu,
    - włożony nowy hydrostat,
    - założono nowy silnik główny,
    - podmieniłem nawet moduł górny + wybierak,
    - sprawdziłem wężyk hydrostatu wraz z całym odpływem, pompa ,filtr,
    - przemierzyłem całą instalację i popodginałem styki we wtyczkach,

Kolejną rzeczą która mnie zainteresowała, to gdy nastawię program prania, to chwile nalewa wodę przez komorę zasadniczego prania, następnie wylewa mniej więcej połowę z tego, minuta ciszy i nalewa już przez komorę prania wstępnego.

Dla przypomnienia, to pralka nie wchodzi na wysokie obroty, tylko zamiast tych wysokich obrotów ma podwyższone kręcenie i tak może do nieskończoności.

Może pomyliłem liczenie, ale raz ma 3 płukania, a raz 4, na programie płukanie.

Już mi po nocach się śni...

0
  • #10 24 Lut 2009 20:44
    ROBSON33
    Moderator AGD

Witam.
    Miałem kiedyś takiego gniota co prawda CANDY ale też wymieniłem prawie wszystko a okazało się że po kilku praniach grzałka dostawała upływności i myliła moduł w akcie desperacji wymieniłem grzałkę i o dziwo 1-2-3-....6
    cyklów ok.
    I to było to pozdrawiam.

0
  • #11 24 Lut 2009 20:58
    Karlheinz
    Poziom 20  

"Kolejną rzeczą która mnie zainteresowała, to gdy nastawię program prania, to chwile nalewa wodę przez komorę zasadniczego prania, następnie wylewa mniej więcej połowę z tego, minuta ciszy i nalewa już przez komorę prania wstępnego."

Tak ma być ,tylko powinna najpierw pobrac przez komore wstepnego sprawdz na elektrozaworach...

Silnik podstawiłeś nowy??? Które oprogramowanie modułu ??? po kodzie 546 080100 jest np. 03

Pozdrawiam

0
  • #12 24 Lut 2009 21:22
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

ROBSON33 napisał:

Cytat:
    Witam.
    Miałem kiedyś takiego gniota co prawda CANDY ale też wymieniłem prawie wszystko a okazało się że po kilku praniach grzałka dostawała upływności i myliła moduł w akcie desperacji wymieniłem grzałkę i o dziwo 1-2-3-....6
    cyklów ok.
    I to było to pozdrawiam.

U mnie sprzęt przeważnie leci przez dwie róźnicówki (jedna na stale, druga wkładana w gniazdko). Miałem raz przypadek, że róznicówka źle zadziałała (parę sekund mnie trzymało) i więc dla pewności są dwie (po 30mA).
    Do grzałek jak nie mam pewności, to sprawdzam stan izolacji (próba 500V).

Karlheinz napisał:
    Cytat:
    Tak ma być ,tylko powinna najpierw pobrac przez komore wstepnego sprawdz na elektrozaworach...

Pewnie tak, musiałem przy mierzeniu ciągłości pomyłkowo źle założyć.

Silnik jest całkiem nowy. Oryginalny moduł był z wersją 01 (laminat jednostronny), teraz jak dobrze pamiętam to 03 (laminat dwustronny).

0
  • #13 24 Lut 2009 21:42
    Karlheinz
    Poziom 20  

zakładam ze na pusto wiruje ? a ewentualny wsad do nie wełniany sweter:)
    Silnik w tej pralce to: 512022100 po pewnym czasie sprawiały kłopoty własnie w fazie rozkładania do wirowania,ale zawsze po wymianie na nowy +ew. modul pralka wirowała choc wiem ze rutyna gubi czepiał bym sie silnika... Sprawdz jeszcze ew.poslizg paska

Pozdrawiam

0
  • #14 24 Lut 2009 22:01
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Częściowo testy są na pusto, czasem ręczniki. I tu nie ma znaczenia czy pusto, czy z wsadem.

Silnik założyłem 512022101, bo identycznego nie było (podobno to zamiennik 512022100).

Pasek dobrze napięty.

Czy w tym modelu pralki, moduł w jakiś sposób kontroluje rozłożenie prania przed wirowaniem i w trakcie?

0
  • #15 24 Lut 2009 22:13
    Karlheinz
    Poziom 20  

MARCIN.SLASK napisał:
    Silnik założyłem 512022101, bo identycznego nie było (podobno to zamiennik 512022100).
    Czy w tym modelu pralki, moduł w jakiś sposób kontroluje rozłożenie prania przed wirowaniem i w trakcie?

nie ma to znaczenia czy 22100 czy 22101 wazne by był nowy

Zdecydoowanie tak moduł jest odpowiedzialny za te funkcje...
    Pozdrawiam

0
  • #16 25 Lut 2009 09:39
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

To jak rozumieć te dziwne podwyższone obroty zamiast wirowania, czy moduł wykrył źle ułożone pranie, czy tez "myśli", że w zbiorniku jest woda?

Dodano po 18.00 / 25.02.2008

Zmieniłem jeszcze całą instalację (co prawda od FLS85, ale wszystko pasuje) i białej gorączki już dostałem jak przy 3 płukaniu nie chce wirować...

Porozmawiałem ze specjalistą od Ardo i nakierował mnie, że wszystko może być sprawne, a brak wirowania to albo zbyt mało wsadu lub źle rozłożony.

Tylko jak to wytłumaczyć klientowi, który twierdzi, że 4 lata było wszystko OK i za każdym razem wirowała... Jeszcze dojdzie do tego, że zostanę z pralką i z kasą w tyle.

0
  • #17 25 Lut 2009 21:25
    skryn
    Admin grupy AGD

MARCIN.SLASK napisał:
    Tylko jak to wytłumaczyć klientowi, który twierdzi, że 4 lata było wszystko OK i za każdym razem wirowała...

Przez cztery lata miał szczęście, bo prał normalnie, a teraz nabzdurało mu się i tyle w temacie.
    Kopnij w cztery litery klienta, jak na pusto pralka za każdym razem wiruje.
    Jeśli nie, do wymiany moduł.
    Ot, ciężkie czasy nastały do zdiagnozowania niektórych uszkodzeń... :cry:

-1
  • #18 25 Lut 2009 21:51
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Kolego Skryn, na pusto też wiruje jak ma ochotę. Cztery moduły mam + piaty ten zamontowany i na każdym identycznie.

0
  • #19 25 Lut 2009 21:53
    andrzej1959
    Specjalista AGD

MARCIN.SLASK napisał:

Pasek dobrze napięty.

Spróbuj wymienić pasek ,kiedyś miałem podobny problem z wirowaniem i wymiana paska pomogła.

0
  • #20 25 Lut 2009 22:10
    ROBSON33
    Moderator AGD

MARCIN.SLASK napisał:

Tylko jak to wytłumaczyć klientowi, który twierdzi, że 4 lata było wszystko OK i za każdym razem wirowała... Jeszcze dojdzie do tego, że zostanę z pralką i z kasą w tyle.

Witam.
    Tak o klientach.
    Miałem zgłoszenie Polar (nie pamiętam który chyba PDN) brak wirowania.
    Jestem u klienta a tu wciśnięty przycisk z przekreślonym wirowaniem .
    Robię testy wszystko ok. jeszcze raz sprawdzam ok. wołam klientkę tłumaczę w czym problem i dostaję opier.... w słowach "pan myśli że jestem blondynką 7lat tak prałam i było wirowanie a pan mi się cwaniaczy
    potrafi pan naprawić czy szukać kogoś innego?"
    Pomyślałem zdoiłem konektory i zaizolowałem kasę skasowałem klientka zadowolona .
    Po jakimś czasie wymieniałem grzałkę w tej pralce i nadal pierze z wciśniętym przyciskiem .
    Czyli ok.:D

0
  • #21 25 Lut 2009 23:04
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Ta elektronika.... Były programatory mechaniczne to tyle problemów nie było.
    Przypominam sobie podobny problem z pralka też Ardo, ale silnik asynchroniczny. Spalony silnik - więc dałem do przewinięcia, triak na module wymieniłem i testy. Wszystko Ok, ale wirowania nie ma. chce wejść, ale nie wchodzi i koniec programu. Podmieniam moduł i to samo. Więc silnik pod rękę i gnam do zakładu przezwajania silników. Sprawdzają, mierzą i twierdzą, że jest wszystko OK. Okazało się, że pralka bez wsadu nie będzie wirowała, chyba, że był wciśnięty przycisk 1/2 wsadu.

andrzej1959 napisał:

Cytat:
    Spróbuj wymienić pasek ,kiedyś miałem podobny problem z wirowaniem i wymiana paska pomogła.

W sumie pasek dość napięty, ale spróbuję i tego.

0
  • #22 01 Mar 2010 13:34
    ddtpv
    Poziom 11  

Witam ,ostatnio poradziłem sobie z naprawą takiej pralki która także wirowała jak jej zawiało :). Próbowałem przedmuchiwać czujnik obrotów , spryskiwałem wtyczki sprayem to styków i raz było dobrze a z kolei innym razem znowu nie wirowała. Wyjąłem płytkę główną programatora i moim oczom ukazały się nieduże wypalenia ścieżek w miejscu gdzie włożona jest wtyczka od silnika malutkie punkty z wypaloną ścieżką które skutecznie uniemożliwiały styk i wejście silnika na duże obroty , pokryłem cyną wszystkie miejsca styków dla każdej wtyczki i teraz od miesiąca jest spokój .

pozdrawiam sebastian

0