Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Która grafa by zwyciężyła

Bolas 14 Apr 2004 10:48 936 3
    Bolas
    Level 15  
    Cześć

Chce używać komputera przede wszystkim do oglądania filmów, gry wogule mnie nie interesują. Przygotowuje się do zmiany grafiki.
    Pytanie:
    Która firma i przy jakim modelu, instalując 4mb ramu stworzyła najwiekszą wydajność dla divix.
    Hasabe
    Level 12  
    Tak poprawdzie kiedy na rynku panowały karty z 4 MB pamięcią to o dvixie jeszcze nie bylo wiele słychać (standart MPG panował), jeśli chodzi o wydajnośc takich kart to ciężka sprawa, w dużej mierze zależy od pozostałych komponentów komputerka (procesor, płyta główna, wydajność dysku twardego), oczywiście grafika też odgrywa dużą rolę ale nie jest tutaj głównym decydującym. Na komuterku z kartą graficzną ATI Rage II Turbo (inna bardzo podobna wersja ATI Rage II DVD, kart bardzo często instalowane swojego czasu w komputerach Optimusa) divixy działają bez problemu (nawet te bardziej skompresowane), pozostała konfiguraja sprzętu to; płyta Msi 6163 (chipset BX), procesorek Intel Celeron 733 Mhz (sprawdzałem również na PII 450Mhz, tutaj już trochę gożej, niekiedy dzwięk nie był zsynchronizowany z obrazem), 128 MB ramu, HDD Seagate U8 15 GB. Obecnie jeśli chodzi o grafiki na AGP to chyba najsłabsza jaką dostaniesz ATI Radeon 7000 64 MB, taka w zupełności wystarczy,w jakim celu zmieniasz grafikę i jaką grafiką obecnie dysponujesz, musisz podać trochę informacji o konfiguracji twojego komputerka? pozdrawiam...
    Bolas
    Level 15  
    No cóż Hasabe, sprzęt jakim dysponuje jest daleki od tego o jakim piszesz- mam pentium 233mmx@266, 72 ramu, 10gb dysk samsunga i grafa s3 1 mb ramu. Płyta główna FIC 502. W tej konfiguracji z kodekami FFds show mogę oglądać Divix 3 bez jakichkolwiek problemów, Div 4 DIv 5 obraz wyprzedza dzwięk. Miałem jakiś czas 2mb kartę można było na niej normalnie oglądać div 4. Wiem zatem, że grafa 4mb zwiekszy możliwości. Ile? Będę się cieszył z każdego więcej filmu który pójdzie, choć oczywiście cudów nie oczekuje od takiego zabytku. Więcej z tego sprzętu nie wycisne. Kodek chyba najlepszy? Więcej podkręcać nie ma sensu, bios skonfigurowany optymalnie. Została tylko grafa dlatego chcę żeby miała jak największą wydajność z ograniczeniem do 4mb ramu ze względu na cenę.Następny krok zakup nowego procesora i płyty, ale to na razie przyszłość, wiec. . .do tego czasu muszę się pogodzić z tym co mam.
    Zapomniałem w poprzednim poście dodać niezwykle istotną informację karta musi być na pci, bo nie mam slotu agp.

pozdrawiam
    Hasabe
    Level 12  
    Hmm, to rzeczywiście problem tak jak zauważyłeś modernizacja platformy jaką posiadasz jest raczej kłopotliwa i wymaga wymiany sporej ilości komponentów, swojego czasu były dostępne grafiki Riva TnT (również TnT2, oraz GeForce) na złączu PCI ale szczerze mówiąc przy procesorku 233 Mhz nie zmieni to w zasadzie niczego (nie inwestuj w taką grafikę bo nie ma sensu, ilość zainstalowanej pamięci ram w tym przypadku nie odgrywa bardzo ważne roli). Z rozbudową komputerka trzeba by iść w stronę tak jak zresztą piszesz wymiany płyty, procesora, pamięci ram (przy plytach w formacie ATX również zmiana obudowy z zasilaczem). Niestety jakakolwiek modernizacja pociąga za sobą koszty, trzebaby złożyć taką platformę która wystarczy na jakiś czas (jeśli chodzi o multimedia, filmy Divix czy nawet DVD, sumie to odtwarzanie DVD ma mniejsze wymagania, to te wymagania sprzętowenie są aż takie duże), wszystko zależy od tego ile możesz na to przeznaczyć. Można złożyć np. używaną platformę (na giełdach i w sklepach komputerowych dostaniesz na pewno wszystkie niezbędne podzespoły, może ktoś ze znajomych będzie modernizował komputer), wrzucić jakąś płytę (najlepiej na BX'sie, na Via nie zalecane ze względu na wydajność, może uda Ci się nawet dostać takową w formacie AT, wtedy obudowa pozostaje) wyposażoną w złącze pod procesorki typu slot1 (wtedy pod procesorki na PPGA wymagany adapter), procesor PII 550 Mhz (za PIII liczą sobie "kosmiczne" ceny) ewentualnie np Celeronek 533 Mhz (niższy zegaz nie zalecany, im szybszy tym lepiej), do tego pamięć SDRAM (wystarczy w zupelności 64 MB) do tego tylko jakiś wentylator na CPU (może uda Ci się dostać np CPU w Box'ie wtedy wiatrak odpada) i platforma gotowa, koszt to około 130 zł (w zależności od kogo i gdzie kupujesz), może uda Ci się odsprzedać komuś obecną płytę i procesorek to też parę złotych wpadnie (niestety dużo nie dostaniesz), sprzęt to może będzie nie jakiś superowy ale na razie by wystarczył, kończę i życzę powodzenia...