Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dysku SATA i ustawienia BIOSu

16 Lut 2009 16:42 33459 7
  • Poziom 13  
    Witam!

Mam płytę AsRock P4i65G ( southbridge ICH5 ), dysk SATA Seagate Barracuda 7200.11, oraz drugi dysk IDE. Na dysku SATA ma być kilka partycji, na jednej będzie zainstalowany system ( Windows XP SP3 ), drugi dysk ma być dyskiem dodatkowym.

W jaki sposób mam podłączyć dyski ( do jakiego portu dysk IDE, i jak na zworkach dysk IDE ustawić ), oraz co muszę ustawić w biosie, żeby dyski działały jak wyżej napisałem.

Tutaj jest strona z instrukcji od płyty głównej, w której pisze co ustawić w BIOSie, jednak nie bardzo rozumiem co mam zrobić żeby dysk SATA był pierwszym dyskiem.
    Podłączenie dysku SATA i ustawienia BIOSu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma większego znaczenia do którego portu będzie podłączony dysk IDE.
    Ustawienie zależy od tego czy będzie coś jeszcze podłączone na tej samej taśmie, zwykle jest to "master".
  • Poziom 13  
    Na jednej taśmie będę miał jeszcze nagrywarkę DVD. Czyli co mam ustawić jako master - nagrywarkę czy dodatkowy dysk?

Druga sprawa -
    O co chodzi z OnBoard IDE Operate Mode, oraz OnBoard IDE Controller ( w moim poprzednim poście strona z instrukcji ). Jak ma to być ustawione, jeśli pierwszym dyskiem ma być dysk SATA, a dodatkowym dysk IDE??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W biosie poszukaj opcji podobnej do HDD boot priority. W tej opcji zmieniasz kolejność dysków.
    Mam podobne rozwiązanie SATA z systemem i na IDE napęd + dysk ATA jako dodatkowy. Zmieniasz kolejność bootowania na HDD jako pierwszy, a w opcji HDD boot priority ustawiasz dysk SATA jako pierwszy.
  • Poziom 13  
    Ok dzięki.

Ale jeszcze teraz muszę zrobić coś z opcjami w biosie.

OnBoard IDE Operate Mode - można ustawić na Compatible Mode, albo Enhanced Mode.

Nie wiem co ustawić, podobno po ustawieniu Enhanced Mode nie trzeba będzie doinstalowywać żadnych sterowników ale straci się NCQ. Jeśli bym chciał NCQ to musiał bym ustawić Compatible Mode, ale z manuala wynika, że Compatible Mode trzeba ustawić kiedy instaluje się "legacy OS ( Win ME/98 )", a Enhanced Mode kiedy "native OS ( Win 2000/XP )", czyli że co, NCQ nie ma prawa działać pod XP ??

Pozatym druga opcja - IDE Controller - można ustawić pierwszy lub drugi lub oba kanały IDE. Jednak nie wiem w jaki sposób w tej płycie działa SATA - jako oddzielny kontroler, czy może urządzenie podłączone do portu SATA traktowane jest jako podłączone do jednego z kanałów IDE czyli "emulowane" jest IDE.
  • Poziom 27  
    Witam.

Jeśli dysk SATA ma być dyskiem rozruchowym to na czas instalacji systemu kontroler powinen być przestawiony w tryb "Compatible Mode".
    Po dograniu sterowników do chipsetu, najlepiej tych ze strony Intel`a, w biosie należy włączyć "Enhanced Mode".

Kontroler SATA jest nie zależny od PATA. Li tylko dla wygody użyszkodnika wszystkie urządzenia w biosie są widoczne w jednej grupie, nie ważne czy są SATA czy PATA.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Po dograniu sterowników do chipsetu, najlepiej tych ze strony Intel`a, w biosie należy włączyć "Enhanced Mode".

Te sterowniki to dograć już na zainstalowany system ? Czy chodzi o dogranie w instalatorze Windowsa ( F6 i dyskietka )?

Czyli jest tak, że w Compatible Mode dyski SATA traktowane są jak IDE, a w Enhanced Mode działają na oddzielnym kontrolerze i dlatego konieczne są sterowniki, dobrze napisałem ?

W sumie, skoro Windows od SP2 ma wszystkie sterowniki w sobie, to można od razu włączyć Enhanced Mode.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Sterowniki musi kolega dograć do zainstalowanego systemu.
    Dopiero potem przełączyć kontroler w tryb "Enhanced mode".

W taki sposób mamy pewność, że system zainstaluje się poprawnie.
    Może kolega również zintegrować sterowniki z WinXP za pomocą nLite ale jeśli w biosie daje się wymusić (na czas instalacji) tryb kompatybilny dla SATA to zabawa w nLite nie ma zbytnio sensu.

Jeśli sterowniki do chipsetu zostaną zainstalowane pomyślnie to po przełączeniu SATA w tryb rozszerzony Windows uruchomi się poprawnie.
    Jeśli zawiesi się podczas ładowania systemu, znaczy to, że sterownik nie został (poprawnie) dograny.
    Wtedy trzeba wrócić w biosie do trybu kompatybilności z ATA, uruchomić system i dograć prawidłowe sterowniki.

Choć w wypadku chipsetu intela nie ma z tym problemu ponieważ wszystkie niezbędne sterowniki są w jednym pliku, który uruchamiamy i czekamy na zakończenie insalacji.

Jeśli kolega uważa, że WinXP SP2 zawiera niezbedne sterowniki to wogóle nie ma problemu. Wystarczy spróbować go zainstalować. Jeśli wykryje dysk SATA to mamy problem z głowy, jeśli nie -czytaj wyżej.