Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Równoległe łączenie paneli słonecznych o różnych mocach.

robertcb 16 Feb 2009 17:12 15472 10
    robertcb
    Level 17  
    Witam,
    Chcę połączyć równolegle 2 panele, jeden 10W, drugi 35W, oba 12V (36 ogniw) wiem że łączyć można o ile są takiej samej mocy, ale zastanawiam się jakby dac diode schottkiego, tak by napięcie z wiekszego panelu nie mogło uszkodzic tego mniejszego, będzie działało?

Co się dzieje z panelami równolegle połączonymi (nawet jednakowej mocy) gdy jeden z nich zostanie zacieniony?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Chris_W

Level 38  
    Oba daj przez te diody - otrzymasz wspólny prąd z obu.
    miost
    Level 11  
    Mam ten sam problem. Jakie parametry diody schotkyego trzeba zastosować tzn jakie diody kupić..............
    Chris_W

Level 38  
    Prąd maksymalny diody (z karty katalogowej) powinien być sporo większy niż prąd w układzie - napięciem raczej się nie interesuj - są niskie. Np. diodę na prad 2A jeśli prądy w układzie mają być 1A.
    robertcb
    Level 17  
    miost wrote:
    Mam ten sam problem. Jakie parametry diody schotkyego trzeba zastosować tzn jakie diody kupić..............

Ja użyłem 1N5822 bo akurat miałem pod ręką, w celu zwiększenia dopuszczalnego prądu można wstawić zamiast jednej, kilka sztuk połączonych równolegle.
    Stary1952
    Level 32  
    Witam .
    Dobrym sposobem będzie zastosowanie podwójnej diody Schotkyego . :D
    Majster
    Level 14  
    W tej zabawie chodzi o to aby to były diody o jak najmniejszym napięciu przewodzenia. Chodzi o minimalizacje strat. Przykładowo były opracowane diody dla potrzeb galwanizerni. Warto poszperać po katalogach i wybrac dogodne typy. Zazwyczaj wskazane jest przewymiarować diody wtenczas będą mniejsze napięcia przewodzenia.
    kriss032
    Level 20  
    Jeżeli chodzi o łączenie równoległe paneli różnych mocy o tym samym napięciu to nie ma znaczenia można je łączyć a zjawisko zaciemnienia jednego panela ma jedynie znaczenie że w tym wypadku finalny prąd będzie mniejszy inną sytuację mamy w przypadku łączenia szeregowego paneli różnej mocy i różnego napięcia
    pavli15
    Level 1  
    Witam!
    Czy możliwe jest połączenie szeregowe dwóch paneli o tych samych napięciach, ale różnych mocach?
    pumas27
    Level 6  
    to ja dołączę sie do tematu i się zapytam . (sugeruje się rysunkiem nr. 5 na tej stronie http://www.instsani.pl/PV812.htm )
    mam 1 panel 100 W Cigs wysokonapięciowy , reszta specyfikacji tutaj http://www.solarshop-europe.net/solar-compone...lls_qsmart-uf-l-100-rahmenlos--sl2_m_971.html

mam tez panelik 0,7 W wymontowany z power-banku. taki jak w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3047819.html

i chciałbym je połączyć równolegle tak jak na w/w stronce czyli napięcie wyjdzie uśrednione a natężenie powinno się zsumować , ALE czytając więcej na temat takiego połączenie rożnych paneli o rożnych parametrach doszedłem do wniosku ze jak tak podłącze to mały panelik mi się spali uszkodzi bo duża różnica w parametrach i trzeba zastosować diodę schottkiego . czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to zrobić , co i jak do czego ? bo ogólnie łącząc te dwa panele lub dokładając kolejny mały panelik czy ogniwo osiągnę mniejsze napięcie , tym samym zbije napięcie z panelu wysokonapięciowego. prosze o pomoc
    kriss032
    Level 20  
    Możesz połączć różne panele szeregowo wtedy moc takiego zestawu będzie mocą najsłabszego ogniwa a napięie sumą napięcia paneli w zestawie Przy polączeniu równolełym użyj diód