Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik na 230V- sterowanie

16 Lut 2009 17:53 2482 6
 • Poziom 11  
  Witam ma silniczek na 230 V który sterowany ma być 3 punktowo to znaczy, że neutralny jest wspólny a przełącza się fazy w celu zmiany kierunku obrotów. Z silnika wyprowadzone są 2 przewody sygnalizujące położenie krańcowe. Silnik ten porusza się po półkolu. A wiec jeśli znajdzie się w położeniu granicznym to na jednym przewodzie pojawia się faza. A jeżeli w drugim położeniu granicznym to na drugim przewodzie pojawia się faza.

  I chciałbym zrobić taki wyłącznik żeby wcisnąć i po dojściu do krańca wyskoczył włącznik. Analogiczne w druga stronę. Coś takiego jak w czajniku elektrycznym po zagotowaniu się wody.


  Nie wiem jaki wyłącznik zastosować.

  Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • HelukabelHelukabel
 • Pomocny post

  Poziom 37  
  Jak ma krańcówki to przez nie zasilasz silnik i nic się z nim nie stanie. Dojdzie do krawędzi i się zatrzyma - więc w czym problem? Chczesz, aby ci klawisz załączający wyskakiwał po zadziałaniu krańcówki?
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 11  
  Tak właśnie chodzi o to żeby wyskakiwał :-) A nie wiem jaki wyłącznik kupić ?

  Czy w ogóle takie są ?


  Pozdrawiam
 • Pomocny post

  Specjalista Automatyk
  Koledzy czy tutaj nie da się zastosować 2 przekaźników i przycisków zwykłych? Przecież to jest zwykłe prawo lewo z podtrzymaniem. Krańcówki tutaj działają jako wyłącz. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to możemy rozrysować.
 • Poziom 11  
  Ok już doszedłem do tego jak zrobić to z przekaźnikiem.

  Mam jeszcze jedno pytanie. Jak nazywa się wyłącznik(pstryszek), którym mogę rozdzielić fazę? To znaczy żeby raz fazę przełączyć na jeden obwód a raz na drugi ?


  ?

 • Poziom 37  
  motokomba - jeszcze raz dokładnie opisz jak to u Ciebie wygląda. Bo spotykam się na codzień z różnymi mechanizmami, to tam jest tak, że zasilanie silnika biegnie przez styk krańcowy (normalnie zamknięty). Jeśli suwak/silnik stoi na pozycji krańcowej to zasilanie nie dochodzi - ten styk odcina - bo jest otwarty. Silnik może ruszyć tylko po zasileniu go w drugą stronę bo druga krańcówka jest w tym czasie zamknięta - i może on 'jechać' w drugą stronę. Jeśli stoi na środku to może poruszać się w obie strony bo oba styki krańcowe są zamknięte. Wystarczy do tego dodać zwykły przełącznik lewo/prawo - zasilanie 'L' dać na wejście tego przełącznika, wyjścia odpowiednio - prawe do kabla zasilającego silnik w prawo a lewe do kabla zasilającego silnik w lewo, 'N' zostawić jak jest.
 • Poziom 13  
  jeżeli pytasz o pstryczek to nazywa się schodowy i wystarczy jeden stycznik
  Silnik na 230V- sterowanie