Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radioodbiornik Undine II EAW 8176 Uruchomienie i 1 problem

16 Lut 2009 18:17 3170 6
  • Poziom 14  
    Witam!
    U mojej Babci na drugim końcu miasta, w piwnicy znajduje się takowe radio. Oczywiście nie mogę przepuścić okazji uratowania go od niechybnego zniszczenia w warunkach piwnicznych. Zabrać się za uruchomienie tego sprzętu mam zamiar tak zaraz po maturze(oj, szybko się to zbliża :? ), tyle że nie mogę teraz go wydostać z obecnego stanowiska(wilgoć i syf) z powodu robactwa(jakieś korniki, czy coś takiego) które dobrało się do skrzynki...
    Nie wiecie może czym owe robactwo mogę wytępić, aby móc przenieść ten sprzęt do mieszkania?

Pozatym oględziny sprzętu wykazały:
    -Chassis w stanie bdb - brak śladu rdzy
    -wszystkie 4 głośniki w stanie wizualnym dobrym
    -z przodu będzie problem z 1 gałką i 1 klawiszem(chyba... jeśli mnie pamięć nie myli)

Wiem, że radio działało sprawnie i bardzo możliwe, że zadziałało by bez kombinowania z nim... Ale chcę przed uruchomieniem wszystko posprawdzać: najpierw zasilacz i... co dalej? kondensatory?
    Nie wiecie może czy da rady nim odebrać w całości obecne UKF? ponieważ w specyfikacji stoi: 3...3,45m czyli wychodzi jakieś 87...100MHz ... czy nie będzie problemu dostroić do tych 107-108MHz? Zaznaczam, że nie posiadam oscyloskopu tudzież miernika, ani generatora częstotliwości, ani miernika pojemności...

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Witam. Na początek polecam przeczytanie artykułów z EdW "Ożywianie odbiorników lampowych" http://www.elportal.pl/index.php?module=Conte...press&file=index&func=display&ceid=75&meid=52 . Warto również zajrzeć na stronę: http://www.stareradia.pl/ . Jest tam dział o naprawie i uruchamianiu wiekowych radioodbiorników.

Co do szkodników to umieść skrzynię w foliowym worku. Rozpyl w środku preparat do ich zwalczania, zamknij szczelnie i kilkudniowe "leżakowanie" powinno pomóc.

Co do przestrajania to szkoda ingerować w zabytek. Lepiej dokupić konwerter UKF - w opisywanej przez ciebie sytuacji - będzie to chyba najlepsze rozwiązanie.
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Co do przestrajania to szkoda ingerować w zabytek. Lepiej dokupić konwerter UKF - w opisywanej przez ciebie sytuacji - będzie to chyba najlepsze rozwiązanie.

Nie widziałem jeszcze konwerterów, które z 88-100MHz robiłyby 88-108MHz.

:arrow: veteran5
    Do wyeliminowania kołatek (nie korników, to jest różnica!) użyj stosownego środka, dostępne są w Internecie. Skrzynkę maluje się tym lub wtryskuje do każdej dziurki z osobna.
    Do reaminacji odbiornika: poczytaj przyklejony temat, pomęcz wyszukiwarkę, zajrzyj do linków podanych przez poprzednika.
    Rozszerzenie zakresu UKF bez stosowej wiedzy i przyrządów będzie trudne, wręcz niemożliwe. Jednakowoż i tak dysponujesz większością zakresu (12MHz vs 20MHz dla pełnego CCIR).
  • Poziom 32  
    stołek_-92 napisał:
    Cytat:

Można sobie taki konwerter wyobrazić... i zamknąć się wraz z radiem w klatce (a raczej puszce) Farady'a, aby uniknąć zakłócania stacji "przeniesionych" z zakresu 100-108MHz przez "prawowite" stacje pracujące w dolnej części pasma CCIR. Na zewnątrz klatki znajdowałaby się tylko antena konwertera. Problem istnieje i w przypadku zamiany obecnego CCIR na dany OIRT- niezbędny jest konwerter dwuzakresowy lub strojony (w tym ostatnim wypadku radio pozostaje nastrojone na stałe). Tylko odwrotna zamiana jak to było za komuny: sygnał OIRT na pasmo CCIR przywiezionego zza żelaznej kurtyny odbiornika była łatwa, chyba że mieliśmy pecha mieszkać w pobliżu nadajnika TV pracującego w którymś z kanałów zakresu II VHF.
    Cytat:
    Rozszerzenie zakresu UKF bez stosowej wiedzy i przyrządów będzie trudne, wręcz niemożliwe.

Bez wiedzy faktycznie nie sposób, bez przyrządów natomiast można. Aczkolwiek łatwe to nie będzie (bez względu na to jakie się ma prztyrządy). Może konieczne okazać się wykonanie nie tylko nowych cewek wraz z karkasami ale i płytki drukowanej, jak to jest w przypadku lampowych głowic DEA. O wiele łatwiej jest przestroić tranzystorową głowicę strojoną kondensatorem zmiennym.
    Cytat:
    Jednakowoż i tak dysponujesz większością zakresu (12MHz vs 20MHz dla pełnego CCIR).

I dlatego należy najpierw uzyskać odbiór w zakresie takim jaki się ma, a potem dążyć wszelkimi środkami do jego rozszerzenia. Być może uda się mechanicznie zwiększyć zakres przemieszczania rdzeni wariometru, a nawet tylko zmienić ich położenie tak aby działały najefektywniej. Być moze w układzie glowicy istnieją "trymery indukcyjne" których usunięcie również poszerzy zakres. Gdy te środki zawiodą - pozostanie wykonanie nowych karkasów o cieńszych ściankach - i przywrócenie współbieżności strojenia.

Pozdrawiam
    Tomek Janiszewski
  • Poziom 19  
    stołek_-92 napisał:

Było trochę późno i nie doczytałem ;)
  • Poziom 14  
    Witam ponownie!
    Dziękuję za zainteresowanie tematem! :D

Cytat:
    Do wyeliminowania kołatek (nie korników, to jest różnica!) użyj stosownego środka, dostępne są w Internecie. Skrzynkę maluje się tym lub wtryskuje do każdej dziurki z osobna.

Czy możesz coś konkretnie polecić? :) Wolałbym najpierw poszukać u mnie w mieście takich środków. Co sądzicie o sposobach z terpentyną(lubię ten zapach)?

Przy reanimacji na pewno będę się posługiwał materiałami z strony: http://www.stareradia.pl/ oraz schematem: http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/ksiazki/trusz4_10.htm
    ponieważ strona ta jest bardzo przystępna dla mnie - rozumiem wszystko, do ożywiania wzmacniacza audio... detektor, stopnie pośredniej i wysokiej częstotliwości, oraz heterodyna to już dla mnie czarna magia. Ale będę się starał doedukować :)
    Nie ukrywam, że mam nadzieję pozostawić jak najwięcej oryginalnych części w tym odbiorniku - przecież zabytek z '51 roku(lub coś koło tego) powinien pozostać w jak największym stopniu zabytkowy ;)

Co do przestrajania, to miałem okazję przestroić sobie tuner Faust 205S, gdzie wystarczyło wymienić 1 kondensator i jeszcze jakiś usunąć, oraz pokręcić 2 trymerami i również tyloma rdzeniami w cewkach - to wszystko. Myślałem czy w tym przypadku nie dało by się też może poszerzyć pasma poprzez niewielkie regulacje trymerami i rdzeniami cewek... :|
    Na pewno będę pisał jeszcze tutaj kiedy zacznę walczyć z elektroniką.
    Pozdrawiam! :D
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    [quote="stołek_-92"
    [/quote]

Można przesunąć zakres - jeśli na jakiejś stacji zależy w części od 100 do 108MHz. Da radę poszerzyć zakres do 104MHz. do 108 może się okazać że indukcyjność cewki we wzmacniaczu w.cz. Głowicy jest ciut za mała. Zmiana aż dwóch kondesatorów - ale uwaga na takie z tamtej epoki - jeśli niemiecki ważne by był ten sam kolor lakieru na kondesatorze - kolor oznaczał współczynnik temperaturowy.

Bez ingerencji da radę poszerzyć do 102 czy 103Mhz. Często dolna częstoliwość jest znacznie poniżej 87,5MHz - to tez da nam skos w górę.