Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet bezprzewodowy,ogromne straty pakietów, duże pingi

16 Feb 2009 20:38 6149 20
  • Level 10  
    Witam
    Przeglądam forum i nie znajduje nigdzie odpowiedzi na moje pytania.
    Obecnie mam internet bezprzewodowy od prywatnego dostawcy. Jestem zielony w tych sprawach!
    wiec zaczynam:
    łącząc się z bramą domyślną co chwilę mam "upłyną limit czasu żądania" lub pingi dochodzące do 500ms, internet też czasem się urywa że go nie ma na 8 minut. Jak sprawdzę siłę sygnału?

Nie zawsze tak jest! np w godzinach rannych internet jest super, jak i w godzinach nocnych, wiem że jest to spowodowane tym ze w tych godzinach jest mniej osób itp.
    Zastanawia mnie czy mogę w jakiś sposób poprawić siłę sygnału tym samym stałość internetu?
    Gość od którego biorę internet wpadł do mnie do domu dał mi wszystkie potrzebne adresy antenę, i AP i sobie poszedł! aha mierzył jeszcze siłę sygnału i powiedział że jest słaba chyba było około 10 db(to chyba beznadzieja)
    po drodze do anteny administratora są również przeszkody(kilka drzew, i odległość dość duża bo nie widać nadajnika)
    teraz moje pytanie brzmi, czy kupując lepszy sprzęt poprawie jakość internetu? (antena panelowa, AP to EW-7209Apg firmy Edimax długość kabla z anteny do AP to około 15-17m, w kompie nie mam żadnej karty sieciowej, kabel podpinam do zintegrowanej karty w płytę główną)
    Ale jeżeli z rana mam bardzo dobre czasy odpowiedzi od severa to nie znaczy to że zasięg jest dobry i w sprzęcie nie trzeba nic wymieniać?
    czy długość kabla wpływa na siłę sygnału?

zastanawiałem się nad ofertą Netii, chociaż w Netii za bezprzewodowy internet płaciłbym 90zł(za 1mb/s 59zł i za jak mi powiedziano potrzymanie sygnału 30 zł), za internet z telefonem(który jest mi w ogóle nie potrzebny) 93zł , natomiast za internet od obecnego dostawcy płacę 20zł miesięcznie bez żadnych umów itp. Może administrator źle daje przedziały czy coś?

nie mam pojęcia pomocy!
  • Level 31  
    Użyj programu NetStumbler. Program umożliwia wykrycie dostępnych sieci WLAN standardów 802.11a/b/g, podaje na jakich kanałach pracują AP oraz umożliwia określenie jakości sygnału.

Pozdr!
  • Helpful post
    Level 34  
    adamz74 wrote:
    Użyj programu NetStumbler. Program umożliwia wykrycie dostępnych sieci WLAN standardów 802.11a/b/g, podaje na jakich kanałach pracują AP oraz umożliwia określenie jakości sygnału.

Pozdr!

Netstumbler owszem, ale nie przy AP.

Wracając do instalacji.

AP powienien być zaraz przy antenie w hermetycznej puszcze, antena nie powinna być anteną panelową bo jak pisałeś jest duża odległość.
    Jako antenę najlepiej zastosować to: Anetna Grid 17dBi
    Puszkę najlepiej ABB + do tego jakiś uchwyt by można było ją przykręcić do masztu.
    Wtedy zamiast kabla antenowego dajemy przewód LAN (skrętkę) a w niej wykorzystujemy wolną parę (biało-brązowy, brązowy) do zasilania AP i mamy najlepszy sygnał jaki się da uzyskać.

A i jeszcze jedno. AP Edimax EW-7209APg wygląda tak:

Internet bezprzewodowy,ogromne straty pakietów, duże pingi

Czy twój wygląda tak samo? One mają switcha w LAN'ie czyli 5 portów LAN.
    To jeżeli to co pokazałem jest takie samo co to co masz przy komputerze to w żadnym wypadku przy sygnale 10db tak jak powiedział ów "magik" nie będzie Ci działać połączenie ponieważ to urządzenie nie pokazuje siły sygnału w dB tylko w jemu znanych procentach.
    I jakotakie połączenie można uzyskać przy sile sygnału <25 %
  • Level 10  
    Tak to dokładnie takie samo urządzenie 5 Port swichów.
    Ale jeżeli w godzinach wieczornych i rannych mam bardzo dobre pingi łącząc się z nadajnikiem i sygnału nie rwie to nie oznacza to ze problem nie leży w moim sprzęcie a przepustowością sieci w której jestem? Nie chce kupić anteny za te około 160 zł i w małym stopniu poprawić jakość mojego łącza.

administrator podawał mi adres jakiejś strony internetowej która działała tylko gdy zmieniało się numer ip na trochę inny. Tam pokazywało wyłapywane sygnały i siłę właśnie w db(niestety adres strony gdzieś zapodziałem). Jak się nie mylę to łączyłem się z AP?
  • Level 31  
    Sugerowałem użycie NetStumblera do sprawdzenia co się dzieje w "eterze". W opisie problemu, nie ma praktycznie informacji o otoczeniu. Uważam, że warto wziąć laptopa z karta Wi-fi i sprawdzić czy przypadkiem w pobliżu nie pracują jakieś inne AP na tym samym kanale, jaka jest siła sygnału i jak się zmienia w czasie.
  • Level 31  
    4r3cki wrote:
    [...]
    Ale jeżeli w godzinach wieczornych i rannych mam bardzo dobre pingi łącząc się z nadajnikiem i sygnału nie rwie to nie oznacza to ze problem nie leży w moim sprzęcie a przepustowością sieci w której jestem? [...]

Jakość sygnału i sprzętu to jedno, ale ja bym postawił jednak na winę dostawcy. Jak piszesz wszystko jest dobrze rano i wieczorami, kiedy z internetu korzysta mało osób. W godzinach szczytu są problemy co może świadczyć właśnie o tym, że dostawca ma problemy.
  • Level 10  
    adamz74 wrote:
    Sugerowałem użycie NetStumblera do sprawdzenia co się dzieje w "eterze". W opisie problemu, nie ma praktycznie informacji o otoczeniu. Uważam, że warto wziąć laptopa z karta Wi-fi i sprawdzić czy przypadkiem w pobliżu nie pracują jakieś inne AP na tym samym kanale, jaka jest siła sygnału i jak się zmienia w czasie.

łącząc sie z routerem(przez przeglądarkę) pokazuje mi ze odbiera aż 12 sygnałów nie przestawiając anteny. Antena jest skierowana na nadajnik dostawcy. Może to wywoływać konflikt?
  • Level 31  
    Owszem, jeśli w pobliżu AP twojego dostawcy pracują inne AP na tym samym kanale, to powstają interferencje. Przypomina to trochę sytuację jakbyś słuchał kilku stacji radiowych pracujących na tej samej częstotliwości... raz przebija jedna, raz druga, jakieś zniekształcenia, piski, itd.
    Routery Wi-fi są obecnie tanie i prekonfigurowane. Nieświadomi ludzie kupują takie urządzenie, podłączają, konfigurują za pomocą kreatora na domyślnych ustawieniach i cieszą się w domu bezprzewodowym internetem... i w końcu mogą pojawić się problemy.
    Uważam, że Twoje problemy mogą być również spowodowane koniecznością używania anteny o dużym zysku. Przy użyciu typowych anten zasięg sieci Wi-fi wynosi kilkaset metrów w otwartym terenie, przy użyciu anten o dużym zysku zasięg znacznie wzrasta. Może pomoże użycie anteny kierunkowej o bardzo wąskiej charakterystyce...
  • Level 10  
    Najbardziej mnie interesuje to po czyjej stronie(najprawdopodobniej) leży wina i czy wartko inwestować w sprzęt? Czy rozejrzeć się za nowym dostawcą?
  • Level 24  
    W mojej okolicy dzieje się podobnie. W godzinach rannych i późno wieczornych wszystko ok, jednak od około 16 do 22 internet czasami muli. I nie jest to wina po stronie dostawcy ani mojej.
    Z racji że do stacji nadawczej mam w linii prostej około 80 metrów i widzę się z nią bez problemów na dachu w puszce hermetycznej mam założonego OvisLinka WL-5460APv2 z antenką dołączoną do zestawu i tak przez ponad 7 miesięcy wszystko działało ok. Pewnego pięknego jesiennego dnia administrator konkurencyjnej sieci wymienił swój system antenowy na nowy i zaczęły się problemy. Zamiast jednej anteny umieścił dwie(dookólną i kierunkową podłączone do najtańszych dostępnych AP firmy TechnicLan), uruchamiając je na tym samym kanale, z czego antena kierunkowa została wymierzona dokładnie w antenę mojego dostawcy z której ja odbieram sygnał.

Dlatego po rozmowie z moim obecnym dostawcą postanowiłem przejść na 5 GHz, w chwili obecnej mój Ovis na dachu wykrywa 25 sieci w 2,4 GHz
  • Level 10  
    Jakub_Lech wrote:
    Dlatego po rozmowie z moim obecnym dostawcą postanowiłem przejść na 5 GHz, w chwili obecnej mój Ovis na dachu wykrywa 25 sieci w 2,4 GHz

można przejść na inna częstotliwościowy ot tak sobie? czy ja i admin musi zmienić anteny itp?
    Przejście na 5GHz rozwiązało Twoje problemy?
  • Level 34  
    2,4GHz i 5GHz to zupełnie inna częstotliwość a co za tym idzie zmiana anten, urządzeń i często przewodów.
    Ja obecnie korzystam z opcji "SuperG" oferowanej w urządzeniach Proxim Orinoco AP-700 na 2,4GHz.
    Żadnych problemów z pingiem w porze wieczornej i żadnych problemów z transferem. Potrafi toto w 2,4Ghz przepuścić prawie 10MB/s po sieci.
    Nie wiem z jakiego trybu korzysta Administrator tamtej sieci, ale sądzę że skoro jest aż 12 sygnałów od innych stacji to moga to być po prostu zwykłe zakłócenia.
  • Level 31  
    Przejście na 5GHz mogło by pomóc, jak na razie to pasmo jest dużo mniej popularne... , ale wymaga to wymiany sprzętu.

W zasadzie... nie jest to sieć koleżeńska. Urządzenia dostałeś i komuś płacisz za Internet, więc proponuję zgłosić się do tej osoby. Jest to jak najbardziej w jej interesie, żebyś nadal korzystał z jej usług i PŁACIŁ :). Tym bardziej, że masz możliwość (jak piszesz) skorzystania z usług innych dostawców. Ze swojej strony (jak pisałem wcześniej) sprawdź jakie są widoczne sieci, na jakich kanałach pracują... tak na wszelki wypadek, żebyś miał argumenty w czasie rozmowy z dostawcą. Niech dostawca myśli jak rozwiązać problem.
  • Level 24  
    4r3cki wrote:
    Jakub_Lech wrote:

można przejść na inna częstotliwościowy ot tak sobie? czy ja i admin musi zmienić anteny itp?
    Przejście na 5GHz rozwiązało Twoje problemy?

Tak po przejściu na 5 GHz nie mam żadnych problemów z internetem(ping na bramę maks 5 ms).
    Aby przejść na 5 GHz dostawca jak i Ty musicie wymienić anteny oraz AP/karty sieciowe. Mnie taka przyjemność kosztowała 150 złotych, ale za to net śmiga jak nigdy dotąd.
  • Level 34  
    Jeżeli ma się jakiekolwiek pojęcie o tym co się robi to i na 2,4GHz net "będzie śmigać jak nigdy dotąd"
  • Level 24  
    Niestety ale w mojej okolicy nie jest to możliwe z uwagi na to iż jest dwóch właścicieli sieci którym nie pasuje to iż mój obecny dostawca wszedł im na rynek przejmując dużą część ich klientów. Bijąc ich dwóch jakością swoich usług.

Dla przykładu:
    Mój dostawca ustawia o godz. 10:15 jeden z swoich interfejsów na kanał 5, a o godzinie 10:20 na kanale 5 pracują już interfejsy tych dwóch pozostałych dostawców.
    A jeden z nich stosuje dodatkowo wzmacniacze, i nie mów mi tutaj że jak ktoś się zna to wszędzie będzie hulać jak nigdy dotąd.

Dla Twojej wiadomości na kanale 1,7 i 13 pracuje już po kilka(3-4) nadajników tych 2 dostawców.
  • Level 34  
    Nadal podtrzymuje swoje poprzednie zdanie na ten temat.
    Jak oni tylko wyciskają kto da większą moc i stawiają kilka nadajników na tej samej częstotliwości to ja dziękuje.
    I ty niby chcesz coś z tego całego szumu osiągnąć?
    Biednie będzie.
  • Level 10  
    Proponuje zastosowac tego typu zestaw:
    http://www.ubnt.com/products/bullet.php

Jesli ISP obsluguje 5ghz to polecam Bullet w wersji 5ghz i do tego antena typu Grid 23db+, pujdzie przez drzewa w twoim przypadku. Nie polecam wersji mocnej bo i tak przekaznik nie bedzie mial takiej mocy, jednak na tym sprzecie bedzie chodzilo napewno dobrze, a i cenowo przystepnie,
    Jesli tylko 2.4ghz to wersje Bullet 2.4ghz + antena typu grid SENAO-EAG24024
    Na 2.4ghz nie ma pewnosci ze bedzie zawsze stabilnie, pasmo to jest bardzo zaszumione
  • Level 31  
    No, no... przy wojnie na ilość zajętych kanałów oraz moc nadajników, to pozostaje tylko dzierżawienie dedykowanych częstotliwości lub łącza laserowe! ;) , ale to już niestety są "drobne" różnice w nakładach finansowych :(
  • Level 10  
    Wieksza moc nadawania nie zapewnia lepszej jakosci w praktyce, przynajmniej nie w dostepnym sprzecie 2.4ghz i 5ghz, obie strony musza posiadac "wzmacniacz", druga sprawa to taka ze dobrze zestawione polaczenie na np karcie o mocy 18dbi + antenie 23dbi bedzie lepiej dzialac niz na karcie 23dbi i antenie 18dbi,.
    Panowie co mysla ze w miejscach zaszumionych moca nadrobia sa bez pojecia !!
    Liczy sie kat promieniowania anteny w celu redukcji zbednego zaszumienia i tylko tym mozna walczyc z zaszumieniem na dluzszy czas.
    Wszelakie dopalki mozna stosowa "na wsiach w laskach" gdzie w poblizu nie ma zaszumien i tylko w przypadku ze juz nie ma dostepnych mocniejszych anten ! I nie chodzi o regulacje prawne a wydajnosc ktora osiagniecie.
  • Level 24  
    No niestety, oni myślą że wykruszą mojego obecnego dostawcę, jednak są w dużym błędzie. Ponieważ coraz więcej osób przechodzi od nich do niego.

Wcześniej też byłem klientem jednego z nich jednak zrezygnowałem, po tym jak wezwałem serwisantów bo pingi na bramę były w okolicy 2-3 tysięcy ms. Odpowiedź jaką dostałem mnie załamał: " wszystko chodzi bardzo dobrze, takie pingi muszą być", a wp.pl ładowała się średnio 3 minuty przy necie 768/80. Po tej rozmowie przeszedłem się do mojego obecnego dostawcy, w tej samej cenie mam obecnie 1,5 Mbps i bardzo dobrą obsługę co u nich jest wręcz nie możliwe.