Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

:: Dwukierunkowa transmisja "powietrzna"

14 Kwi 2004 13:22 2472 18
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam problem, chcialbym zrealizowac nastepujace zadanie:

Po otrzymaniu sygnalu urzadzenie wysyla zdalnie zapytanie o kod do drugiego urzadzenia, po czym drugie urzadzenie zwraca kod i urzadzenie pierwsze na tej podstawie realizuje zadanie.

W tym zadaniu problem nastrecza mi jedynie transmisja danych w dwoch kierunkach. Sa na rynku nadajniki i odbiorniki np. 433Mhz, ale co jesli chce wysylac i odbierac?
    Moze ktos robił juz cos podobnego, chodzi glownie o jak najnizszy koszt calej realizacji.
    Dzieki za propozycje
    hex-boy
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 12  
    Może nie odbierać w momencie wysyłania (to chyba pół duplex). Wkońcu mamy jakiś czas podróży sygnału a jeśli są tylko 2 urządzenia to nie będą sobie przeszkadzać bo jedno czeka na drugie.
  • Poziom 10  
    Dokladnie tak, ale rozumie ze po jednej i po drugiej stronie musi byc i nadajnik i odbiornik. Wiec z tej pozycji chodzi mi o rozwiazanie praktyczne problemu, propozycje schematow itd. Pozatym czy te gotowa nadajniki i odbiorniki wspolpracujace z mikrokontrolerami maja jakies wbudowane procedury wysylania danych? (Na to drugie nie trzeba odpowiadac, bo sobie poszukam :) ) Jesli bede mial schemaciki i uzyte do tego scalone urzadzonka, to programik dla AVR napisze juz sobie sam. Chodzi mi tylko o kwestie techniczne, elektryczne, dopasowanie napiec czy inne problemy z tym zwiazane itd. Zasieg urzadzenia moze miec powiedzmy do 30m i musi calos byc jak najmniejsza, wiec nie wchodzi w gre antena 30cm.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 31  
    CC1010 lub CC1000 Chipcona.
  • Poziom 33  
    Do 433MHz potrzebujesz antenę kilkanaście cm. Bez nie zasięg raczej marny, zresztą te moduły też się zachowują różnie - zdażyło mi się, że oryginaly Telecotrolli po pół roku miały problem żeby się "usłyszeć" z 10m.
    Aplikacje zazwyczaj są do łączanie do modułów i są bardzo proste - dla uC działają w zasadzie jak "drut" o przepustowości 2kbit. Kupić je można np. w cyfronice http://www.cyfronika.com.pl .
  • Poziom 17  
    Przy takim prostym zadaniu nie są potrzebne jakieś wysmaczone układy. O ile pamiętam w Gammie mają gotowe moduł do transmisji ASK na niewielkie odległości i z małymi prędkościami. Jak już masz taki moduł to praktycznie niczym (dopasowanie impedancji itp.) nie musisz się przejmować.

Marmur99
  • Poziom 10  
    A gdzie mozna kupic te moduly i czy sa one drogie? Czy mozna stworzyc miedzy nim a mikrokontrolerem komunikacje np na i2c czy sa to raczej gotowe moduly do z gory przewidzianych zastosowan?
  • Poziom 10  
    Dobrze, dostalem wlasnie do domu nadajnik i odbiornik (z telecontrolli). Nadajnik jest na 12V wiec pilota radiowego na nim chyba nie zbuduje, ale mniejsza z tym. Aby uklad mogl nadawac co musze podawac na "in"? Rozumie, ze jesli zasilanie jest podlaczone to ma postawiona fale nosna, a gdy podaje sie na wejscie "in" 0 lub +12V to moduluje jedynki i zera? A teraz odbiornik: po odebraniu tych stanow na wyjsciu z odbiornika pojawia sie stan wysoki albo niski?? Jak sie ma do tego czestotliwosc wysylania danych?
  • Poziom 12  
    Na rynku są dostępne minaturowe ogniwa na 12V do zastosowań np. w pilotach do autoalarmów itp.
  • Poziom 10  
    A jaką zastosować antenę? Czy można gdzieś takie kupić? Czy może to być sam drut? Musi w miarę ładnie wyglądać :)
  • Poziom 17  
    Antena na 433MHz to 17cm (ćwierćfalowa). Wystarczy drut. Możesz też zastosować antenki petlowe, ale do tego trzeba poczytać dokumentacji o ... antenkach. Jeżeli nie znajdziesz w necie aplikacji o antenach - pisz to zamieszcze na forum.

Marmur99
  • Poziom 10  
    Bardzo bylbym wdzieczny za te materialy, jak zreszta wszyscy chyba :)
  • Poziom 17  
    Zgodnie z obietnica zamieszczam dokument w pdfie o antenach. Pod lugich poszukiwaniach znalazlem go na stronie RFM. Opisuje wiele modeli anten. Przy czym sa to zwykle anteny na 433 lub 900MHz.
    Dla amatorow miniaturyzacji sa tam anteny mikropaskowe w roznych wydaniach.
    Zycze przyjemnosci. Mi te informacje bardzo sie przydaly.

Marmur99
  • Poziom 10  
    A ma ktos moze schemat pilota, ktory ma dwa przyciski i zastosowany jest tam uklad kodujacy (np. MC145026), ktory wysyla w zaleznosci od przycisku jedne lub drugie dane?
  • Poziom 11  
    Na stronie http://www.emod.republika.pl/ (Wrocław) można kupić scalaki i całe moduły nawet na 2,4 GHz - cena ok. 80 zł za cały modół. Układy nRF24E1 mają wbudowany też mikrokontroler 8051 (!). Szczegóły na ww. stronie (odnośniki do not katalogowych). Próbował kroś robić ukłądy wykorzystujące częstotliwość 2,4 GHz? Pytam z ciekawości...
  • Poziom 10  
    Datasheet mam MC145026, ale w datasheet jest tylko przykladowa aplikacja z jednym zestawem danych, a wyjsce jest bezposrednio doprowadzone do wejscia dekodera. A chodzi mi o rozwiazanie z kilkoma przyciskami, od ktorych zalezy zestaw wysylanych danych. Po drugie nie ma w nim uwzglednionego modulu radiowego.