Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DCP-115C Brother uparcie nie drukuje na czarno.

Marian Harendarz 16 Feb 2009 23:11 60052 14
 • #1
  Marian Harendarz
  Level 16  
  Drukarka bardzo dobrze się spisywała, aż tu nagle nie chce na czarno pisać. Czyszczę jej ten czarny tusz i nic. Zajrzałem do wnętrza i zauważyłem, że w wężyku od czarnego jest powietrze które się nie przesuwa, ale za to duży filcowy filtr z tyłu drukarki do połowy zalany czarnym tuszem. Czyżby to głowica nie chciała pobierać tuszu i czy można coś z tym zrobić? Czy rozglądać już się za nową drukarką?
 • #2
  konmaj
  Printers specialist
  Może ten stary tusz w filtrze blokuje pompowanie czarnego tuszu z pojemnika do głowicy? Koniec wężyka od czarnego tuszu mógł się zapchać jakimiś zaschniętymi resztkami... Raz miałem podobny problem z DCP-110C - po wymyciu, wysuszeniu i włożeniu z powrotem tego filcu oraz wciągnięciu pewnej ilości tuszu z pojemników (przy pomocy strzykawki) zaczęła mi normalnie drukować.
 • #3
  Marian Harendarz
  Level 16  
  Z tego co piszesz wynikałoby, że tusz powinien przepływać przez ten filtr? Do głowicy w wężyku czarny tusz jest i udało mi się usunąć z niego powietrze, ale dalej nie wiem jak i co. Od spodu tam gdzie jest pompka i rozdzielacz pneumatyczny [hydrauliczny ?] to w tych wężykach jest właściwie tylko powietrze i ślady tuszu na ściankach. Jakbyś mógł przybliżyć mi jak to ma działać, byłbym wdzięczny.
 • #4
  konmaj
  Printers specialist
  Ten filtr (często zwany "pampersem") ma za zadanie wchłanianie tuszu zużytego przy czyszczeniu głowicy, przygotowaniach do drukowania czy wymianie pojemników - w tym urządzeniu w takich przypadkach pewna ilość tuszu jest przepompowywana przez głowicę. A tu z jakichś powodów czarny tusz prawdopodobnie nie dociera do części głowicy odpowiedzialnej za wydruk w tym kolorze, dlatego podejrzewam, że właśnie koniec wężyka od tego koloru jest zatkany przez zaschnięte resztki tuszu znajdujące się w filtrze. Ale jak ta pompka dokładnie działa, to nie wiem.
 • #5
  Marian Harendarz
  Level 16  
  Jeśli przez ten filtr ma płynąc tusz to o mnie nie płynie tzn. wypływa z grubego wężyka do filtra widać to pod folią jak się przelewa ale cienkim wężykiem nie wraca. Przeczyszczę pampersa i sprawdzę. Jeśli chodzi o wężyk do głowicy to nie wiem jak go zdemontować. Jest szeroka taśma i pod nią cztery wężyki z tuszami, wszystko w specjalnym uchwycie i poklejone taśmą przezroczystą, bardzo mocną. Nie chce bardziej zepsuć ... Ale dlaczego kolory drukują dobrze?
 • #6
  konmaj
  Printers specialist
  Tak, jak pisałem - skoro kolory drukują dobrze, a jest osobny wężyk do każdego koloru, to wygląda na to, że problem dotyczy "czarnego" wężyka. Częściowe, obejmujące jeden kolor uszkodzenie samej głowicy jest mało prawdopodobne.
 • #7
  Marian Harendarz
  Level 16  
  Dobrałem się do głowicy i odpiąłem wężyki. Odessałem tusz, przepłukałem, wysuszyłem i... wydrukowała kawałek strony i znowu nie drukuje. Chyba jakiś duży śmieć jest w samej głowicy i zatyka dysze. A może ją zdemontować i wymoczyć całą? Do "pampersa" wycieka dużo czarnego tuszu podczas czyszczenia głowicy czyli "krążenie" jest.
 • #8
  konmaj
  Printers specialist
  Jeśli chodzi o czyszczenie samej głowicy, to nie pomogę - sam tego nigdy nie robiłem, bo nie musiałem...
 • #9
  Marian Harendarz
  Level 16  
  Wyczyściłem filtr i czarny ciągle nic i na dodatek pojawił się komunikat Unable to Clean oraz Machine Error 46. Jak zresetować licznik Purge counter? Głowice można wyjąć przez przesunięcie jej w drugie skrajne położenie, są tam odpowiednie wycięcia i już jest na wierzchu.
 • #10
  Marian Harendarz
  Level 16  
  Zresetowałem licznik i drukarka zaczęła czyścić tusze ale pojawił się komunikat Unable to Init, czyli ciągle nie drukuje. Czy może wiesz jak poustawiać resztę parametrów w menu serwisowym?
 • #11
  konmaj
  Printers specialist
  Ja miałem komunikat "Unable to Init" i też było to związane z licznikiem, ale jak to skasować, to nie pamiętam - chyba jest opisane gdzieś na tym forum...
 • #12
  peres20
  Level 2  
  Ja miałem ten sam problem , temat jest taki ze musisz rozebrac głowice to bedziesz mial system kanalików , bedziesz widział zgrzana folie , tam sa dwie malutkie srubeczki które musisz odkrecic i od spodu sa jeszcze trzy kołeczki plastikowe , trzeba wyciagnąć ten cały system kanalikow nie zapominajac o odpieciu tasmy;p. Kiedy juz wyciagniesz to bedziesz widział 4 otwory juz w samej głowicy, prawdopodobnie zasechł Ci tusz w otworze od czarnego tuszu;). Ja miałem ten problem i sie udało, ale jest ryzyko uszkodzenia głowicy, bo trzeba to zrobic bardzo delikatnie najlepiej wykałaczka, ale spróbowałbym najpierw jakim dobrym plynem do udrazniania głowic. Pozdrawiam PS. jesli podejmiesz sie tej operacji to badz bardzo ostrozny zeby czegos nie uszkodzc szczegolnie uwazaj na głowice bo tam jest bardzo belikatna membrana piezo a ten tusz zeschniety jest własnie na tej na tej membranie;D. powodzenia
 • #14
  wladek83
  Level 32  
  Wczoraj wyniosłem i postawiłem na chodniku 4 takie drukarki. Zęby zjadłem na drukarkach, w przypadku Brothera uważam za bezsensowną stratę czasu na ich naprawę. W życiu nie wezmę do naprawy atramentowy sprzęt tej firmy. Ogrom pracy i czasu a efekty mizerne. I te ich ciągłe wylewanie tuszu w pampers... Stoi i leje w pampers, jak moja 1,5 roczna wnusia.
 • #15
  zor-ro1970
  Level 10  
  Dzis miałem ten sam problem. Rozkręciłem obudowe, trzeba zdiąc osłone czarna plastikowa na głowicy, potem zdemontowac węzyki od tuszu. Mamy 4 małe otworki wlac po 2mm do czarnego acetonu lekko dmuchnac powietrzem alby wleciał do głowicy drukujacej, potem wszystko dokręcic , 3 razy czyszczenie głowicy i smiga.