Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz grundig - coś buczy na wyjściu słuchawkowym

17 Lut 2009 00:15 1209 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam wzmacniacz który gra ładnie na kolumnach, ale na wyjściu słuchawkowym jest delikatne buczenie w prawym kanale, w drugim też ale 3x bardziej ciche.
    Jak gra muzyka to nie słychać buczenia bo zagłusza, na niektórych słuchawkach prawie nie słychać w ogóle buczenia, na innych co mają więcej (omów 50+) już słychać.

Chciałem tak ogólnie spytać czego to może być wina? Opłaca się szukać? Czy za dużo zabawy ? Nic tam mi się w oczy nie rzuciło.
    Nie jest to jakieś uporczywe bardzo ale dla audiofila to przeszkoda, więc może da się wyeliminować.

Schematu do wzmacniacza nie ma w necie nigdzie, więc daję zdjęcie.
    Słuchawki i przycisk Power są na dole po prawej, tam gdzie ta zielona płytka (jak to coś pomoże).

Dzięki.
  • Poziom 25  
    To jest post o charakterze pomocy, może zdejmiesz prowizję z pliku? Po za tym pliki graficzne wrzucamy na serwer elektrody i dodajemy link pomijając znacznikiem [img].

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Przepraszam, dawno tu nie dawałem zdjęć.
    Zdjąłem prowizje i dam jeszcze z innego źródła ale jako link, bo to duże trochę:

Link

Widzę, że na tym forum jest wiele tematów bez odpowiedzi, więc może ktoś mi powie chociaż, czego winą może być to buczenie? I czy można to zauważyć wzrokowo? lub jakiś pomiar zrobić ?
  • Poziom 9  
    Mam proste pytanie.

Czego to wina może być, a czego nie?

Starałem się odciąć wszystko co może sygnał dawać buczący, obrazek chyba trochę wyjaśni.
    Pewnie spec widzi co jest z czym połączone, ale porobiłem kreski gdzie są możliwe połączenia.

Wydaje mi się, że buczeć może:
    - na płytce tam po prawej od punktu 2 (nad zieloną kreską), trochę zalane było chyba, a może kondensatory
    - tam gdzie te dwa wielkie trafo, tam gdzie zasilanie idzie, ale nie wiem czy one mogą buczeć
    - płytka poniżej trafo na zdjęciu punkt 4, tam tez są kondensatory

To jest wzmacniacz 2x mono więc podejrzewam, że te osobne płytki co mają po 2 duże kondensatory nie mogą buczeć, ponieważ buczenie jest w obu kanałach podobnej głośności.

Nie chcę wymieniać wszystkich kondensatorów, szczególnie, że nie wiem które, i czytałem, że to nie jest 100% bezpieczne, a wzmak na głośniki działa pięknie.

Jakieś rady ? :)

http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/19/f_buczy2m_f0f06b1.jpg
  • Poziom 30  
    Myślę że nie ma większego sensu się z tym bawić.
    Jeśli muzyka gra i przydźwięk nie przeszkadza w słuchaniu muzyki to nie ruszałbym tego.

Są dwa zasilacze i jeden transformator, stawiam na punkt masowy obu zasilaczy, trzebaby grzebać i metodą prób i błędów znaleźć połączenie przy którym nie brzęczy i nie ma gwarancji że to coś da.
  • Poziom 25  
    Trochę skomplikowany ten wzmacniaczyk. Sprawdź jedna podstawową rzecz: czy zniekształcenie daje przedwzmacniacz czy powstaje w samej końcówce mocy = znajdź kondensatory odprzęgające sygnał wejściowy (kondensator 470nF-4,7uF) Łączący pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówką, jeżeli wlutujesz te kondensatory (są dwa gdyż masz 2 kanały) i buczenie ustanie tzn że zniekształcenie pochodzi od przedwzmacniacza, jeśli nie - preamp jest ok i wina tkwi w końcówce mocy.