Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ToPower model: TOP-628P6 - naprawa przetwornicy PP

17 Lut 2009 09:49 4691 12
  • Poziom 20  
    Witam.
    Powyższy zasilacz przestał chodzić i po rozebraniu okazało się, że spuchnięte są kondensatory elektrolityczne 3300µF i 1000µF.
    Wymieniłem wszystkie na raz by w przyszłości reszta nie padła i zasilacz chodził.
    Szef podłączył go u siebie w komputerze i normalnie chodziło wszystko i zostawił jak zwykle komputer włączony na noc.
    Rano jak wstał to komputer już nie chodził i za nic nie chciał się włączyć, a na sucho zasilacz nie startuje. Rozebrałem, ale nie widać nic żeby było coś spalone, sprawdziłem elementy wykonawcze i tez nic nie znalazłem.
    Czy ktoś mógłby coś doradzić co i jak mogę sprawdzić aby usterkę znaleźć?
    Nie znam się na zasilaczach tak bardzo :(
    Pozdrawiam.

PS.
    Dodam, że jeden z tych dwóch dużych kondensatorów na 400V ma dziwne wybrzuszenie - może być uszkodzony i przez to nie startować?
    Wylutowałem go na próbę, ale zasilacz tez się nie włączył.
  • Moderator
    To może jakieś konkrety?
    Powiedzmy podaj napięcia na nich panujące jak spada na nich napięcie?
    Czy przetwornica standby działa?
    Napisałeś post bez sensu dla pomocnego zero wiadomości...
    Ile razy można każdego ciągnąć za słowa tyle postów o naprawie zasilacza, a tu zero pomiarów zero danych.
    Na dodatek myślisz, że my robimy za wróżki chyba.
    Zapodaj jakieś fotki jak to teraz wygląda nie każdy ma taki zasilacz pod ręką...
    Poczytaj o naprawach potem napisz to co zmierzyłeś na jakich elementach pracuje zasilacz.
  • Poziom 20  
    ToPower model: TOP-628P6 - naprawa przetwornicy PP
    Tak wygląda zasilacz w środku. Znalazłem 4 układy w nim (oprócz bodajże dwóch LM324, które chyba regulują pracę wiatraków.
    1) UC3842A - zasilanie na nim jest 18V
    2) L6562 - zasilanie na nim jest 18V
    3) GM3844 - brak zasilania na ukladzie
    4) AAT1015 - zasilanie na nim to 4,5V
    Czy te informacje jakoś pomogą?
    Nie wiem, która to przetwornica stand by - wiem, że trzy z tych układów to jakieś kontrolery PWM, a czwarty to zabezpieczenie linii: +3,3V, +5V i +12V.
    Poprawiłem TONI_2003
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Top Gun napisał:
    Czy te informacje jakos pomoga? Nie wiem, ktora to przetwornica stand by - wiem, ze 3 z tych ukladow to jakies kontrolery PWM a 4rty to zabezpieczenie linii 3,3V, 5V i 12V.

1) UC3842A - zasilanie na nim jest 18 V Przetwornica pomocnicza - FlyBack
    2) L6562 - zasilanie na nim jest 18 V Przetwornica AC-DC - boost / PF pre-regulator (PFC)
    3) GM3844 - brak zasilania na ukladzie Przetwornica główna - forward
    4) AAT1015 - zasilanie na nim to 4,5V 3-kanałowy nadzorca napięć: 3V3 | 5V | 12V
    Tak to obstawiam :wink:
    Top Gun napisał:
    PS.
    Dodam, ze jeden z tych dwoch duzych kondensatorow na 400V ma dziwne wybrzuszenie

Na tym zdjęciu wygląda jakby to były 2x na 200V ...
  • Poziom 20  
    WojtasJD napisał:
    Na tym zdjęciu wygląda jakby to były 2x na 200 ...

820uF/200V - 2 szt.

To ja rozumiem, że mam szukać przyczyny, dla której nie ma napięcia na tej przetwornicy :arrow: GM3844 High Performance Current Mode PWM Controllers ?
    TONI_2003 napisał:
    Czy przetwornica stand-by działa?

:arrow: Top Gun
    No właśnie padło takie pytanie i trzeba się domyślać, jednak jeśli UC3842A oraz AAT1015 mają zasilanie to można założyć, że TAK.
    Napisałem Ci - w ciemno - od czego jest GM3844, jeśli nie zewrzesz PS-ON do GND (czy nie zrobi tego płyta główna) to brak zasilania tego układu jest jak najbardziej na miejscu - chociaż są inne sposoby „zablokowania” tego PWM...

Dla porządku zobacz jakie masz napięcie na tych dwóch dużych kondensatorach elektrolitycznych (wyjście PFC na L6562 + 2x 2SK2837)

Czym steruje GM3844 :?:

Jak się ma zwieranie PS-ON <-> GND do napięć na AAT1015 i Vcc na GM3844 (oraz wartości napięć PS-ON i +5VSTB)
  • Poziom 20  
    Porobiłem troszkę pomiarów i: nie wiem czy aż tak bardzo się pomyliłem czy coś innego, ale ...AAT1015 nie ma jednak zasilania.
    Zasilanie tego GM3844 bierze się prawdopodobnie z działającej bodajże przetwornicy UC3842A jak dobrze się zorientowałem ...
    No i takie są napięcia na tejże przetwornicy:
    1 - 1.4V
    2 - 2.5V
    3 - nic
    4 - 2V (ma być częstotliwość ok. 52kHz, ale częstościomierz za nic nie chciał czegokolwiek pokazać)
    5 - masa
    6 - wyjście brak napięcia, ale częstościomierz pokazuje mi 52kHz jednostki, ale jakiś dziwny i nie wiem czy Hz czy kHz
    7 - 17.4V
    8 - 5V
    Wyjście poprzez rożne elementy idzie na bramkę PFF6N60, na którego końcówce tez jest 52 jednostki częstotliwości. Na drenie mam napięcie 384V, a na źródle nie mam nic. Tranzystor nie ma zwarć, dioda w nim jest sprawna.
    Mam nadzieje że Toni się nie obrazi ale nie chce tego powtarzać:
    TONI_2003 napisał:
    Napisałeś post bez sensu dla pomocnego zero wiadomości...
    Ile razy można każdego ciągnąć za słowa tyle postów o naprawie zasilacza, a tu zero pomiarów zero danych.
    Na dodatek myślisz, że my robimy za wróżki chyba.
    Poczytaj o naprawach potem napisz to co zmierzyłeś na jakich elementach pracuje zasilacz.

Wystarczyło podać tak jak pytałem:
    WojtasJD napisał:
    Dla porządku zobacz jakie masz napięcie na tych dwóch dużych kondensatorach (wyjście PFC na L6562 + 2x 2SK2837)

Czym steruje GM3844 ?

Jak się ma zwieranie PS_ON <-> GND do napięć na AAT1015 i Vcc na GM3844 (oraz wartości napięć PS_ON i +5VStb)

Natomiast Ty pakujesz częstościomierz w obszar niezdrowych dla niego napięć przy UC3842A (, który wyszło że steruje PFF6N60 )
    Wystarczylo podać wartość U na przewodzie +5V_STB...
    Było też pytanie o napięcie na kondensatorach - już wiadomo, że to 384V, ale w pierwszym poście była wzmianka o wybrzuszeniu na jednym więc dobrze by było sprawdzić 'rozłożenie' tego napięcia na obu 820uF/200V.

Jeśli AAT1015 nie ma zasilania to przydałoby się tu coś poszukać bo zapewne za pośrednictwem tego układu jest włączany zasilacz (sygnał PS_ON <-> ONCTL\ nr.4 AAT1015).
  • Poziom 20  
    WojtasJD napisał:
    Wystarczylo podać wartość U na przewodzie +5V_Stb

Brak napięcia...
    WojtasJD napisał:
    Było też pytanie o napięcie na kondensatorach - już wiadomo że to 384V, ale w pierwszym poście była wzmianka o wybrzuszeniu na jednym więc dobrze by było sprawdzić 'rozłożenie' tego napięcia na obu 820uF/200V.

na kazdym kondensatorze jest ok. 180V
    WojtasJD napisał:
    Jeśli AAT nie ma zasilania to przydałoby się tu coś poszukać bo zapewne za pośrednictwem tego układu jest włączany zasilacz (sygnał PS_ON <-> ONCTL\ nr.4 AAT1015)

Tak, zdążyłem przejrzeć noty aplikacyjne i układy ścieżek by właśnie zauważyć, że ten układ steruje załączaniem.

Jednak nigdzie nie ma napiec po stronie wtórnej wiec zacząłem grzebać po stronie pierwotnej, nie da się nie zauważyć, ze trochę nieudolnie z racji braku doświadczenia. GM3844 steruje dwoma tranzystorami 11N80C3, które wydaja się być sprawne.

Jest tylko to napięcie 380V, które poprzez jeden rezystor zamienia się na 13V i idzie na płytkę z UC3842A. Jednocześnie obok tego rezystora jest drugi, taki chyba 1W czy 2W i omomierz mi pokazuje wartość 50.8K, a paski mi pokazują, ze niby powinien być 510K.

Pytka pod tymi dwoma rezystorami jest trochę ciemniejsza jak również ten rezystor, ale nie sadze aby pomarańczowy pasek potrafił się zmienić na brązowy...
    Niestety, jak brak jest +5V_STB i zasilania AAT1015 to tu właśnie trzeba szukać (mój post akurat dużo nie wnosi, ale na odległość i przy takiej fotce i info zbyt wiele doradzić nie można).
  • Poziom 20  
    Jak dobrze przejrzałem układ ścieżek to zasilanie AAT i 5V_STB jest z tej samej linii, która wychodzi z małego transformatorka czy jakby to inaczej nazwać i poprzez jedna diodę idzie na układ. Niestety wylutowałem nawet ta diodę, aby wykluczyć możliwość jakiegoś zwarcia po stronie wtórnej, ale niestety z tego transformatorka nie wychodzi jakiekolwiek napięcie, a na jego wejściu jest wspomniane 380V.
    Wiec jednak śmiem twierdzić, ze problem jest po stronie pierwotnej, a szczególnie chyba w okolicy UC3842 i chyba muszę sobie o tym układzie dogłębniej poczytać gdzieś ...
  • Moderator
    Zrób fotkę z tego miejsca i podaj wartości tych oporów po wylutowaniu.

R1 -
    Ra4 -
    Ra5 -
    Ra6 -
    R2 -
    Ra8 -
  • Poziom 20  
    Temat zasilacza dojrzał i został jednak naprawiony :)
    Wymieniono:
    Q1 (6N60), Q3 (11N80C3), UC3842 (+5V Standby), UC3844 (główna przetwornica), Q7 (KTA1281 załączający przetwornicę główną), Ra8 (1,8Ω/3W), Da3 (dioda Zenera 18V), U2 (transoptor) oraz U3 (TL431).
    Jestem wdzięczny za podpowiedzi i temat zamykam, a niech Moc będzie z Wami.