Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler przetwornicy synchronicznej.

ghost666 17 Lut 2009 11:22 1250 0
 • Kontroler przetwornicy synchronicznej.

  MAX15026 jest kontrolerem synchronicznej przetwornicy step-down o maksymalnym zakresie napięć wejściowych od 4.5 do 28V i regulowanym napięciu wyjściowym od 0.6V do 85% napięcia zasilania, przy maksymalnym prądzie wyjściowym równym 25A.
  Układ posiada wbudowanych wiele dodatkowych funkcji, ułatwiających jego aplikację. Przetwornica pozwala na monotoniczny start, nawet do linii zasilanej z innego źródła, bez jej rozładowywania (tj. naładowanych pojemności). Układ jest wyposażony w konfigurowalny limit prądu wstecznego, co usprawnia jego działanie i zmniejsza awaryjność całego układu. W układ wbudowany takżę system miękkiego startu (soft-startu) oraz zabezpieczenie termiczne. Układ posiada także precyzyjne wejście włączające (enable), które może być użyte do sekwencjonowania większej ilości przetwornic oraz wyjście informujące o stanie przetwornicy (power-good).
  Przetwornica ta posiada regulację częstotliwości przełączania tranzystorów, za pomocą jednego zewnętrznego opornika, która może wynosić od 200kHz do 2MHz. Topologia układu pozwala na eliminację zewnętrznych diod Schottky'ego oraz dodatkowych oporników służących do pomiaru prądu (pomiar ten realizowany jest na oporze włączonego tranzystora MOS). Pozwala to na lepsze zachowanie się przetwornicy podczas zwarcia - taka architektura zmniejsza moc wydzielaną na elementach przełączających i pozwala na szybszą reakcje.
  MAX15026 jest dostępny w miniaturowej obudowie TDFN o zmniejszonym oporze termicznym i 14 wyprowadzeniach. Wyceniony został na 1.10$/szt przy zakupie co najmniej 1000 sztuk.
  Źródła:
  http://www.maxim-ic.com/view_press_release.cfm/release_id/1542#hires
  http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/5858

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9409 postów o ocenie 7056, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.