Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to podłączyć - cześci do lampy - świetlówki

17 Lut 2009 19:14 10576 14
  • Poziom 10  
    Witam
    Potrzebuję do świetlówek złożyć lampę
    Dostałem części z lampy(widoczne na zdjęciach) + uchwyty do startera i startery
    Na dławiku jest napis ze można podłączyć 2x 18-20W (właśnie o to mi chodzi)
    Na zdjęciu jest również widoczna cewka(nie jestem pewien czy tak się to nazywa) w lampie w garażu jest taki tylko ma 2 styki a ten 4 :/

Ta cewka byłą na 2 dławiki a teraz jak to podłączyć pod 1 ??..
    Można prosić o jakiś schemat jak to połączyć ??.. na 2 świetlówki ??..

jakie świetlówki do tego mogę podłączyć :

* Świetlówki liniowe w technologii T8 - mogą być zasilane zarówno układami konwencjonalnymi (elektromagnetycznymi) jak i elektronicznymi.

* Świetlówki liniowe w technologii T5 - mogą być zasilane statecznikami elektronicznymi.

mam nadzieję że wybrałem dobry dział (jeśli nie proszę o przeniesienie, lub podanie gdzie mogę znaleźć odpowiedź na moje pytanie przed skasowaniem tematu - szukałem niestety bezskutecznie :/)
    z góry wielkie dzięki za odpowiedzi

• Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    TZo białe okrągłe to kondensator p/zakłoceniowy.
    Swietłóki łaczysz wb schematu naniesionego na dławiku, a kondensator równolegle do zasilania całego układu.
    Ten z czterema wyprowadzeniami jest w zasadzie z dwoma tylko są powielone.
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    a możesz jakiś schemacik szybki zrobić ??... bo nie bardzo wiem do którego z tych 4 podczepić czy to jest obojętne czy jak ?? bo nie wiem o co chodzi z tym równolegle do zasilania całego układu :/ sorki że tak zawracam głowę ale części są więc wolę z tego złożyć niż wydawać na nowy....
    pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 22  
    Schemacik masz tam na dławiku narysowany.
  • Poziom 10  
    a pod które styki mi chodzi podczepić ten kondensator ??.. przed dławikiem ??...
  • Warunkowo odblokowany
    Wywal ten kondensator i nie zawracaj sobie nim głowy
  • Poziom 9  
    Kolego Zubel czy przypadkiem po powywaleniu kondensatora nie zwiększy się pobór mocy?
    Akurat grzebię przy oprawie 2x18w i stwierdziłem żebez kondensatora 4mikroF pobór prądu wzrasta z 250mA do 600.Różnica znaczna prawda?
  • Warunkowo odblokowany
    Kolego novik . Czy to znaczy że moc świetlówek wzrasta ponad 2 razy?
  • Poziom 37  
    Witam, według schematu kondensator połączony jest szeregowo z dławikiem ale tylko w układzie z jedną świetlówką.
  • Poziom 16  
    Przede wszystkim jest to kondensator kompensacyjny. Sposób podłączenia radzę sprawdzić na stronie któregokolwiek z producentów, chociażby firmy Miflex. Kondensator przeciwzakłóceniowy ma trochę inny wygląd i sposó montażu
  • Warunkowo odblokowany
    Kondensator przeciw zakłóceniowy wpięty jest równolegle z zasilaniem lampy i ma on niewielką pojemność , natomiast ten jest łączony w szereg z drugą świetlówką aby zapobiegać efektowi stroboskopowemu
  • Poziom 9  
    Kondensator 4 mikroF włączony jest r ownolegle do zasilania
    Nie mówię że wzrasta moc świetlówki ale wzrasta moc pobierana z sieci.Myślę że kondensator poprawia sprawność układu.
    Szukałem czegoś na ten temat ale bez sukcesu-może wyjaśni ten problem jakiś dobry elektryk
  • Poziom 26  
    Witam!

Kolego nivik proszę odszukać w podręczniku zagadniena dotyczące obwodów RLC, oraz poprawy współczynnika mocy.
    W tym przypadku jest to połączenie mieszane:
    R - świetlówka; R+L (cewka rzeczywista) - dławik; C - kondensator.
    L i C mają przeciwstawny charakter i wzajemnie się kompensują (wymieniają między sobą energię bierną).
    Resztę znajdzie Kolega w tym Link poście.

:arrow: marcel18_1988 Jeżeli do jednego dławika chcesz podłączyć dwie świetlówki (układ szeregowy) to kondensator włączasz równolegle na zasilaniu (poprawa współczynnika mocy).
    Układy z kondensaterem szeregowym z dławikiem (eliminacja zjawiska stroboskopowego i poprawa współczynnika mocy) buduje się na oddzielnych dławikach.

Pozdrawiam

Jan

:arrow: novik - myślę, że to zagadnienie wyjaśni każdy elektryk :D .
  • Warunkowo odblokowany
    Myślę że zamiast pomóc koledze to tylko zaciemniliśmy temat totalnie. Nie wiem czy kolega poradził sobie z podłączeniem tych świetlówek bo tak mu namieszaliśmy swoimi radami że pies jak by to zjadł to by się wściekł . to jest forum dla początkujących a nie referat z elektrotechniki . Tu powinno się odpowiadać w prosty i zrozumiały sposób a nie kłócić się o głupoty tak o głupoty . Kolega nie chciał podłączyć 100 świetlówek tylko 2 i aby mu świeciły a my o czym tu wypisujemy? . Chwalimy się swoją wiedzą?. Kto mądrzejszy?. Chcemy jeden drugiemu dokopać ? i po co to wszystko! a kolega chyba dalej nie wie jak to poskładać do kupy
  • Poziom 22  
    zubel napisał:
    Myślę że zamiast pomóc koledze to tylko zaciemniliśmy temat totalnie. Nie wiem czy kolega poradził sobie z podłączeniem tych świetlówek bo tak mu namieszaliśmy swoimi radami że pies jak by to zjadł to by się wściekł . to jest forum dla początkujących a nie referat z elektrotechniki . Tu powinno się odpowiadać w prosty i zrozumiały sposób a nie kłócić się o głupoty tak o głupoty . Kolega nie chciał podłączyć 100 świetlówek tylko 2 i aby mu świeciły a my o czym tu wypisujemy? . Chwalimy się swoją wiedzą?. Kto mądrzejszy?. Chcemy jeden drugiemu dokopać ? i po co to wszystko! a kolega chyba dalej nie wie jak to poskładać do kupy

Dokładnie 100% prawdy, ja tylko dodam że tego typu tematy były wałkowane na forum setki razy i gdyby kolega marcel18_1988 użył szukajki to by go teraz głowa nie bolała od czytania odpowiedzi na własny nowy temat.
    proszę oto schemat dla dwóch świetlówek

i tak w twoim przypadku dławik FL 4000 jest odpowiedni do zasilania 2 szt. świetlówek 18 W startery muszą być o zakresie 4-22W ( nie 4-65W lub 4-80W), kondensator (cewkę) który poza poprawą współczynnika mocy cosφ nic nie zmieni w tym układzie śmiało możesz go pominąć lub podłączyć równolegle pod zaciski zasilania (230V), oczywiście wszystkie połączenia wykonaj starannie przewodem np. Dy 1x0.5 lub 0,75mm² a z przewodu zasilającego żyłę ochronną podłącz pod obudowę dławika.
    Powodzenia pozdrawiam
    pomiń kondensator bo 8 µF to za dużo na jeden dławik