Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję schematu włącznika impulsowego

17 Lut 2009 20:57 4637 11
  • Poziom 10  
    Witam.
    Poszukuję włącznika/wyłącznika impuslowego.
    Chodzi mi o taki układ który po wciśnięciu przycisku załącza przekaźnik a po wciśnięciu dwa razy przycisku wyłącza przekaźnik.
    Chodzi mi o jakiś prosty i stosunkowo tani układzik.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dzięki
  • Poziom 31  
    A czy nie można tego zrobić w ten sposób, że po wciśnięciu przycisku załącza Ci sie przekaźnik i łapie podczymanie a po naciśnięciu drugiego przycisku ten przekaźnik sie rozłącza??????????
  • Poziom 10  
    chodzi mi o układ z jednym włącznikiem
  • Poziom 31  
    ja proponuje układ zbudowany na liczniku johnsona 4017. dajesz impuls podaje 1 na wyjście Q0. Dajesz 2 impuls podaje 1 na wyjscie Q1 a na Q0 masz 0. potem skracasz cykl tak żeby po 3 naciśnięciu wracałdo stanu początkowego i po sprawie
  • Poziom 10  
    Interesuje mnie układ który działa tak:
    naciskam jeden raz włącza sie przekaźnik
    naciskam dwa razy wyłącza się przekaźnik
    Trzecie wciśnięcie nie e=wchodzi w grę.
    Ale dzięki za podpowiedzi. Może jeszcze jakieś propozycje :?:
  • Poziom 16  
    A nie może być tak że raz naciskam to załącza, a drugi raz wyłącza?
  • Poziom 10  
    No właśnie nie bardzo.
    Chodzi o to że raz włącza, a dwa razy wyłącza.
  • Poziom 10  
    dzięki za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    kleryk14 napisał:
    dzięki za pomoc

Witam.
    Piszesz dzięki za pomoc ale czy aby rozwiązałeś już ten problem ?

Sam próbuję dojść o co dokładnie chodzi, (na razie nie jest to takie jasne).
    Może chodzi o takie działanie; gdy naciśniesz przycisk jeden raz to załączasz obwód, a gdy przycisk naciśniesz dwa razy w odpowiednio krótkim czasie to obwód wyłączasz.

Innymi słowy, aby obwód załączyć należy nacisnąć przycisk jeden raz, a aby go wyłączyć należy przycisk nacisnąć dwa razy w odpowiednio krótkim czasie.

A może chodzi o takie działanie:
    Naciskasz przycisk pierwszy raz to obwód się załącza, naciskasz drugi raz obwód nadal jest załączony, naciskasz trzeci raz obwód wyłącza się.
  • Poziom 10  
    Elkard. Znalazłem już rozwiązanie. Działa tak jak napisałeś. Wciskam raz przycisk układ się włącza. Wciskam dwa razy przycisk układ się wyłącza. Chwilę mi zeszło żeby dokładnie rozpracować tego scalaka ale się udało. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam