Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa zwijacza przewodu zelmer wodnik duo

darnel 18 Feb 2009 10:29 28012 10
 • #1
  darnel
  Level 13  
  Przewód po prostu przestał się zwijać. Sprzęt agd nie jest dla mnie tajemnicą ale w tej akurat dziedzinie-zwijacz nie mam żadnego doświadczenia. Po otwarciu okazało się że spirala jest luźna i nie za bardzo wiam jak te elementy ze sobą złożyć aby ona poprawnie działała. Dodam kilka fotek. Dzięki z góry za porady
  Naprawa zwijacza przewodu zelmer wodnik duo
  Naprawa zwijacza przewodu zelmer wodnik duo
  Naprawa zwijacza przewodu zelmer wodnik duo
 • #2
  rychu27
  Level 14  
  Witam
  Szpula z przewodem z niewidocznej na zdjęciu strony posiada kołek o który zaczepia się sprężyna. Składasz obie części, zawiń przewód w prawo na szpulę i obracając szpulą z nawiniętym przewodem naciągasz lekko sprężynę. Szpula współpracuje z hamulcem ( to ta czarna sprężynka na drugim zdjęciu, na szarej części) zabezpiecza on przed samoczynnym zwijaniem przewodu. no po naciągnięciu zachowaj ostrożność zanim zabezpieczysz cały zestaw. Siłę naciągu sprężyny musisz ustawić metodą prób i błędów - zbyt słaba nie zwinie przewodu, zbyt mocno naciągnięta nie pozwoli rozwinąć w pełnej długości.
 • #3
  frank 68
  Level 17  
  głowy nie dam ale sprężyna widoczna na zdjęciu jes już przegięta na drugą strone , ana przyszłość to wystarczy styki ślizgowe posmarować tawotem i zwijacz pięknie zacznie zwijać bez jego rozbierania.
 • #4
  darnel
  Level 13  
  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli rychu27. Te dwie części z drugiego zdjęcia nachodzą na siebie jakby "twarzą" Tą częścią które mają do góry składają się do siebie i nie bardzo wiem jak sprężyna miałaby wychodzić na zewnątrz. Nie ma tam żadnego kołka
 • #5
  rychu27
  Level 14  
  Spróbuj złożyć w/g wskazówek. Na opisanym zdjęciu czarny element założony wahliwie na szarej podstawie to ten hamulec. zabezpiecza przed zwinięciem przewodu w czasie pracy. Nic prościej się chyba nie da opisać. Powodzenia.
 • #6
  darnel
  Level 13  
  Radzisz żeby zaczepić spiralę z drugiej strony bębna z przewodem-nie da się przełożyć spirali przez bęben na drugą stronę. Jak? Popatrz na kolejność składania
  Naprawa zwijacza przewodu zelmer wodnik duo
  Naprawa zwijacza przewodu zelmer wodnik duo
 • #7
  servisant
  Home appliances specialist
  najpierw wymien sprezyne zwijacza bo ta na zdjeciu jest uszkodzona ;)
 • #8
  darnel
  Level 13  
  Witam. No właśnie. Widząc ją pierwszy raz trudno było to stwierdzić. Kupię nową.
 • #9
  Romulus7874
  Level 28  
  Nie musisz kupować nowej.Wystarczy jeśli końcówkę podgrzejesz nad np.gazem i wyprofilujesz tak jak starą.
  Niejedną sprężynę tak się dało naprawić(w starych zegarach i min.odkurzaczach)
 • #10
  Marioms
  Level 1  
  Długo kombinowałem z tą sprężyną, czytałem wiele postów ale żadna podpowiedź nie była trafna. Założenie sprężyny zwijacza jest prozaiczne i sprawdzone. Mianowicie, zagiętą końcówkę sprężyny należy odciąć i tak pozostawić. Podgrzać nad gazem (np. zapalniczką) ok. 10mm koniec sprężyny w celu rozhartowania, żeby nie pękła później w trakcie zaginania. Przed założeniem sprężyny nie zaginać, formować czy kształtować końca sprężyny. Koniec uformuje się samoczynnie po naciągnięciu sprężyny w zwijaczu. Do korpusu zwijacza włożyć kompletną sprężynę w plastikowej obudowie. Trzymając w lewej ręce korpus do jednego z wycięć włożyć koniec sprężyny. Przytrzymując korpus kręcić w lewo (przeciwnie do wskazówek zegara, tak jak rozwija się kabel w zwijaczu) sprężyną w plastikowej obudowie. Po paru obrotach założyć szpulę. Dobrze połączyć szpulę z korpusem żeby mechanizm zwijacza się nie otwierał. Założyć hamulec i dalej naciągać sprężynę do uczucia oporu. Nawinąć kabel. Wyregulować według uznania metodą prób i błędów. W załączniku instrukcja do zwijaczy Zelmer. Pozdrawiam.
 • #11
  ssserek
  Level 10  
  I ja dołożę swoje 3 grosze pisząc, że czytałem kilka wątków o naprawie zwijacza a w zasadzie o ponownym założeniu sprężyny. Kupiłem nawet nowy zwijacz, ale z pośpiechu i ten źle założyłem i po sprężynie.
  Poradziłem sobie inaczej niż koledzy w tych wątkach ( z elektrody), otóż wziąłem nóż piłę i zrobiłem rowek w poprzek tej zębatki czarnej, na środku której jest trzpień. Tuż obok trzpienia tak, żeby nie pękło. Na głębokość samej sprężyny, inaczej ta biała podkładka będzie haczyć. W tę szczelinę wsunąłem sprężynę (nawet nie odcinałem i nie prostowałem wygiętej końcówki) i po pierwszej próbie EUREKA. Działa jak ta lala, i do tego sprężyna ani myśli wyskoczyć. Dopóki zębatka się nie uszkodzi, będzie działać. W razie czego mam zapasową :)