Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczenie komputera i wymiana wentylatora zasilacza

floriusz1 18 Lut 2009 17:17 5149 7
  • #1 18 Lut 2009 17:17
    floriusz1
    Poziom 14  

Witam. Po nieudanych próbach podkręcenia procesora, komputer zaczął cicho piszczeć. Jak tylko włączę komputer to zaczyna mi w uszach piszczeć. Dźwięk wydaje albo płyta albo zasilacz. Chcę wyeliminować któryś z elementów ale na ucho nie potrafię tego zrobić. Cewki na płycie są obudowane więc czy mogą piszczeć? Czy jakiś inny element na płycie może wydawać takie dźwięki? Jeśli to nie płyta to spróbuję otworzyć zasilacz i tu pytanie czy zalanie cewek coś da? Po za tym chciałbym zmienić wentylator na cichszy ale nie wiem na jaki żeby dawał radę, pasował i zeby działała automatyczna regulacja obrotów. Zasilacz to Tagan U15 480W, płyta to ga-m57-sli-s4.

0 7
  • #2 18 Lut 2009 17:34
    trance84
    Poziom 28  

A nie potrafisz zlokalizować tego pisku organoleptycznie ?
    Po prostu rozkręć budę i przystaw ucho do poszczególnych elementów kompa i posłuchaj co piszczy.
    Proste.
    Ja stawiam na zasilacz.

0
  • #3 18 Lut 2009 17:51
    floriusz1
    Poziom 14  

No właśnie przykładam ucho i nie wiem. Pisk słychać w pobliżu zasilacza i procesora.

0
  • #4 18 Lut 2009 18:00
    trance84
    Poziom 28  

Podaj pełną specyfikacje Twojego komputera.
    Co masz na myśli mówiąc nieudanych próbach?
    Opisz to szerzej.

0
  • #5 18 Lut 2009 18:00
    Xylometazolin!
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli chodzi o piszczenie to tylko TY możesz dojść co piszczy...

Co do wymiany wentylatora... z tanich może być Acutake, a z droższych....zależy ile masz $$$. Opis wymiany w FAQ.

0
  • #6 18 Lut 2009 19:25
    floriusz1
    Poziom 14  

X2 5200 F3
    ga-m-57sli-s4
    2x1GB + 2X512MB Goodram 667
    Palit 9600Gt
    Seagate Baracuda 160 GB
    Tagan U15 480W
    Nieudane podkręcanie bo komp był niestabilny na zegarze 2,7 2,8 i 3,0 GHz

0
  • #7 19 Lut 2009 11:46
    freeze
    Poziom 10  

Witam,
    Mialem ten sam problem, z tym ze na poczatku zdarzalo sie tak, ze po wylaczeniu kompa, wciskajac power wlaczal sie na ok 3 sec. Po czym sie wylaczal. Czasami pomagalo gmeranie kabelkami od przycisku powera, i wtedy wstawal. Ale ostatnio nic nie pomagalo, wlaczal sie na 3 sec i wylaczal. rozebralem calego kompa na czesci, zlozylem go ponownie ale juz po za obudowa no i odpalil, pochodzil cala noc, pozniej sie wlaczal. No to go zlozylem do obudowy i chodzil, z tym ze musialem resetowac biosa zeby wogole sie wybootowal, po zmianie w biosie i save nie chcial wstawac.. Niby mozna przypuszczac ze plyta, ale bios flshowalem (na starym tez sie tak czasem dzialo)..
    No i dochodzac do sedna sprawy, zaczelo dziwnie piszczec, nie jak z pc speakera ale tak 'elektronicznie', jakby jakies zwarcie sie robilo (nie jestem elekronikiem). Przy dzialajacym kompie uzylem wykrywacza u.c.h.o. ;) i stwiedzilem ze to zasilacz (tagan). Czym predzej go wylaczylem, odczekalem chwile, chcialem wlaczyc jeszcze raz i zasilacz jest martwy (podlaczalem inny i komp chodzi)

Co moglo pasc? Jest sens naprawiac? Za zasilacz swego czasu dalem cos kolo 500-600zl, ma dolaczane kable, regulacje napiec i wiecej rzeczy o ktorych pojecia nie mam ;)

Sprawdzalem bezpiecznik i jest ok.
    Mam go zawiezc do kuzyna elektronika, ale przydala by sie Wasza pomoc, czego szukac, ew jakies wskazowki.

Dzieki!!!!

ps. Zasilacz to tagan tg480-u15
    Czytalem na innych postach ze padaja te zalicze. Przygladalem sie kondziorkom i wygladaja na ok. co mozna jeszcze sprawdzic ?

0
  • #8 22 Kwi 2009 20:37
    szoki
    Poziom 16  

Witam

Tez posiadam Gigabyte GA-MA57SLI-S4 z prockiem AMD 6000+ i takze mi 'piszczy'. Sa to cewki z tego co mi wiadomo. U mnie najbardziej objawia sie to przy przewijaniu jakiegos duzego pdf-a, lub np przy ladowaniu testu w 3DMarku. Pisalem do gigabyte'a i odpisali mi ze to normalne (ale oczywiscie moge to im odeslac na gwarancje). Ostatnio kolega, ktory pracuje w serwisie spotkal sie takze z ta plyta, ktora tez 'piszczala' :), przy okazji sprawdzil nowki ze sklepu i....ku jego zdziwieniu....bylo to samo :)
    Pozdrawiam

0