Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownie wentylatorkiem PWM za pomocą termistora

18 Lut 2009 17:42 2831 5
 • Poziom 28  
  Mam wentylatorek zasilany napięciem 12V, z wejściem do sterowania PWM. Ma zostać wykorzystany do chłodzenia radiatorków w zasilaczu.

  Problem polega na tym, że temperaturę radiatora mierzy termistor NTC (20kΩ przy 20°C), a wszelkie układy PWM do wentylatorków sterowane są potencjometrem, tak jak ten:

  http://www.nomad.ee/micros/pwm555.gif

  Potrzebny mi układ powinien mieć regulację minimalnej prędkości (po włączeniu wentylator się cichutko cały czas kręci). Przy wzroście temperatury wentylator powinien przyspieszać. Innym potencjometrem powinno się regulować jak szybko ma przyspieszać (tzn. przy jakiej temperaturze ma się kręcić najszybciej).

  Termistor NTC, który mam, jest podłączony tak:

  (-) -----NTC---------•----------Rezystor 20kΩ lub potencjometr----- (+12V)

  Układ (dwa komparatory) odpowiadający za włączenie pełnej prędkości wentylatora (odłączenie wejścia PWM), oraz za uruchomienie alarmu w przypadku zbyt wysokiej temperatury, podłączony jest do punktu •. Tam też należałoby podłączyć modulator szerokości impulsu. Im mniejsze napięcie na wejściu, tym większe wypełnienie.

  PS. Miałem też pomysł, by zrobić generator przebiegu prostokątnego o częstotliwości 40kHz, do niego układ RC kształtujący sinusoidę, ten sygnał dać na jedno wejście komparatora, a poziom dyskryminacji ustalać termistorem. Na wyjściu powinien być sygnał prostokątny o zmiennej szerokości impulsu.
 • Poziom 2  
  Może to ci się przyda znalazłem yo jakiś czas na elektrodzie

  Dodano po 10 [minuty]:

  Sterownie wentylatorkiem PWM za pomocą termistoraSterownie wentylatorkiem PWM za pomocą termistora
 • Poziom 28  
  Jak nie uda się wykorzystać wejścia PWM w wentylatorku, to zrobię coś takiego, ale na jakimś wzmacniaczu operacyjnym i osobnym tranzystorze.

  Tak się zastanawiam, czy by nie wykorzystać jakiegoś sterownika zasilacza impulsowego (np. UC3842 jakich mam pełno z demontażu) do regulacji obrotów wentylatora... Wypełnienie na wyjściu od 0% do 97% (a nawet 100%) i sterowanie w sensowny sposób.
 • Poziom 34  
  Masz duże wymagania co do tego regulatora, żeby je spełnić użyj ATmega8. Jest na elektrodzie post o regulatorze który prawie spełnia Twoje wymagania ale wymaga chyba 4 wzm. operacyjnych. Prawie - nie był PWM.
 • Poziom 28  
  Ze względu na problemy zrobiłem sterownik dwubiegowy. Wentylator ciągle kręci się wolno, a gdy temperatura wzrośnie, zaczyna kręcić się szybciej. Regulacja prędkości odbywa się przez zmianę napięcia zasilającego wentylator.