Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser Stereo

18 Lut 2009 18:42 3152 6
  • Poziom 20  
    http://www.electronics-lab.com/projects/audio/025/index.html

Witam , kolega z naszego forum znalazł mi ciekawą stronkę z miksem 2 kanałowym o jakiego wykonanie prosił mnie kolega ( z założenia miks miał być dużo prostszy)

Teraz tak
    Schemat ogółu
    Połączeń wzmacniaczy separujących czy jak im tam do wzmacniaczy głównych .
    Mikser Stereo

Schemat wzmacniacza separującego INPUT AMPS
    (trzeba wykonać takie 4)
    Mikser Stereo

części 4x (podano części na 1 wzmacniacz)

R1,R2,R7_______22K 1/4W Resistors
    R3,R4,R5_______47K 1/4W Resistors
    R6______________4K7 1/4W Resistor
    R8,R13________220R 1/4W Resistors
    R9______________2K 1/2W Trimmer Cermet (See Notes)
    R10___________470K 1/4W Resistor
    R11___________560R 1/4W Resistor
    R12___________100K 1/4W Resistor

C1____________470nF 63V Polyester Capacitor
    C2,C8_________100΅F 25V Electrolytic Capacitors
    C3,C4,C5________2΅2 63V Electrolytic Capacitors
    C6_____________47pF 63V Ceramic Capacitor
    C7______________4΅7 63V Electrolytic Capacitor

Q1____________BC560C 45V 100mA Low noise High gain PNP Transistor
    Q2____________BC550C 45V 100mA Low noise High gain NPN Transistor

IC1___________TL061 Low current BIFET Op-Amp

Schemat wzmacniacza głównego Main Mixer AMPS
    ( trzeba takie 2)

Mikser Stereo

Schemat kontroli tonów ( x 6) TONE CONTROL MODULE

Mikser Stereo

P1,P2_________100K Linear Potentiometers
    P3____________470K Linear Potentiometer

R1,R2,R3_______12K 1/4W Resistors
    R4,R5___________3K9 1/4W Resistors
    R6,R7___________1K8 1/4W Resistors
    R8,R9__________22K 1/4W Resistors
    R10___________560R 1/4W Resistor
    R11___________100K 1/4W Resistor
    R12___________220R 1/4W Resistor

C1______________1΅F 63V Polyester Capacitor
    C2_____________47nF 63V Polyester Capacitor
    C3,C5___________4n7 63V Polyester Capacitors
    C4_____________22nF 63V Polyester Capacitor
    C6,C8_________100΅F 25V Electrolytic Capacitors
    C7______________4΅7 63V Electrolytic Capacitor

IC1___________TL061 Low current BIFET Op-Amp

Co prawda zaczyna mnie przerażać ilość śmiecia na płytkach , i myślałem aby każdy wzmacniacz + ton robić na pojedynczych płytkach , wtedy nie pomieszał bym nic z niczym i łączyć je zgodne z schematem jak najkrótszą taśmą ekranowaną. Dużo śmiecia do tego widzę idzie , ale również zauważyłem że ten śmieć nie jest drogi
    kondensatory polimerowe zastąpił bym elektrolitami , bo gdzie tu polimer dostać..... Znacie może jakąś prostszą wersję ? Jak to dokładnie upakować co to są te takie w układach ------(>> (takie wyjścia donikąd) ? Jeśli Mielibyście pomysł na łatwiejszy mikser to prosił bym o pomoc. Ostatecznie spróbuje wykonać ten , tylko powiedzcie ile może wynieść ogólny koszt , za wzmacniacze operacyjne dam jakieś 10 zł , ale o reszcie nie mam pojęcia.

Proszę poprawić pisownię. Służy do tego przycisk "pisownia".
    Nie kasować wpisu.
    /Faces/
  • TermoPasty.pl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Nie widzę potrzeby stosować osobnych płytek do każdej części miksera. Nie znaczy, że jak w spisie części jest TL061 (pojedynczy wzmacniacz operacyjny, to taki trzeba stosować).
    Przecież można zastosować podwójny lub poczwórny.
    Układ ze schematu pierwszego można zrobić na jednym poczwórnym wzmacniaczu. To samo tyczy się schematu drugiego.
    Układ ze schematu trzeciego można złożyć na trzech podwójnych wzmacniaczach operacyjnych.

I widzisz. Tak by było potrzebne aż 14 układów scalonych TL061.
    A robiąc tak jak ja napisałem wykorzystuje się tylko 5 układów scalonych.

Mac3k napisał:
    kondensatrory polimerowe zastąpił bym elektroitami

Nie!. Pisze wyraźnie:
    Cytat:
    C1____________470nF 63V Polyester Capacitor

Jest różnica między poliestrowym, a polimerowym.

Mac3k napisał:
    bo gdzie tu polimer dostać...

Poliestrowe np. tutaj:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/kondensatory-pol...0265/#id_category%3D100265%26%26page%3D3%2C20
    To tylko przykład, oczywiście można znaleźć mniejsze.

Mac3k napisał:
    Jak to dokładnie upakować co to są te takie w układach ------(>> (takie wyjścia donikąd) ?

Zaznacz na schemacie bo nie rozumiem o co ci chodzi.

Mac3k napisał:
    za wzmacniacze operacyjne dam jakieś 10 zł

Musisz dobrze poszukać, aby za taką cenę kupić OPAMP-y.

Mac3k napisał:
    Znacie może jakąś prostrzą wersję ?

Użyj funkcji szukaj na forum.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 20  
    Co do OPAMP , na alledrogo są po 6,10 zł za 10 sztuk tego konkretnego modelu (ku mojej rozpaczy SMD :/ ) , tym sposobem co ty mówisz ile dokładniej musiał bym wykonać wzmacniaczy separujących , regulacji tonów i wzmocnienia wyjściowego ?
    Tylko nie mam zielonego pojęcia jak przerobić ten schemat aby sobie ułatwić zadanie robiąc mniej tych wszystkich AMPów , to ma być mikser dla kolegi , i on mówił że wystarczy że będzie regulacja mocny na kanałach , bassów itp nie musi być. Do tego celu zamierzałem wstawić potencjometr suwakowy , wejścia duży jack (line in) line out pasowały by te kable pod wzmacniacze stereo (2 ,biały i czerwony) . 2 Kanały wystarcza spokojnie nie trzeba żadnych bajerów , ot solidny prosty mikser który nie będzie buczeć ani szumieć i ładnie zmontuje w kupę sygnał z keyboardu i mikrofonu...
    Tamto co podałem schematy poszczególnych wzmacniaczy do skompletowania całości miksera wydaje mi się dość skomplikowane....

Co do robienia poszczególnych ampów na pojedynczych płytkach , to tylko w celu ułatwienia sobie pracy , łatwiej zbudować 1 układ i połączyć go z resztą taśmą ,niż dumać godzinami do którego otworu co wsadzić.

Już naprawdę nie wiem w jaką stronę podążyć , regulacja bassów może się koledze w przyszłości przydać ,

Jeśli ktoś ma schemat , lub budował mikser tego typu niech napisze na ciapsteczko[at]yahoo.pl , byłbym bardzo wdzięczny , SZUKAŁEM ale nie znalazłem tego o czym myślę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mac3k napisał:
    Co do OPAMP , na alledrogo są po 6,10 zł za 10 sztuk tego konkretnego modelu (ku mojej rozpaczy SMD :/ )

Aż tak dużego problemu w lutowaniu SMD nie ma.

Mac3k napisał:
    tym sposobem co ty mówisz ile dokładniej musiał bym wykonać wzmacniaczy separujących , regulacji tonów i wzmocnienia wyjściowego ?

Przecież napisałem.
    Jeżeli wzmacniacz separujący jest na 4 pojedynczych wzmacniaczach operacyjnych, to stosując jeden poczwórny masz dalej 4 wzmacniacze separujące tylko zmianie ulega na pewno wielkość płytki i jest mniej lutowania bo stosujesz jeden układ scalony.
    Tak samo jest w przypadku wzmacniacza głównego. Można zastosować jeden poczwórny wzmacniacz operacyjny.
    W przypadku kontroli tonów stosuje się trzy podwójne wzmacniacze operacyjne.
    To już chyba jest zrozumiałe.
    Rzecz polega na tym, że jak się zastosuje podwójne i poczwórne OPAMP to zmniejszają się znacząco wymiary płytki i co najważniejsze oszczędza się czas (mniej lutowania).

Mac3k napisał:
    Tylko nie mam zielonego pojęcia jak przerobić ten schemat aby sobie ułatwić zadanie robiąc mniej tych wszystkich AMPów

Chyba się nie zrozumieliśmy. Wzmacniaczy operacyjnych jest tyle samo, zmianie ulega ilość układów scalonych.
    Schemat będzie wymagać małych modyfikacji, m.in. zasilanie na innych pin-ach.
    Zobacz tutaj:
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/Texas_Instruments/slos078f.pdf
    Strona 1.
    Poczwórny wzmacniacz operacyjny TL064 i układ wyprowadzeń.

Wzmacniacz separujący (w przypadku TL061):
    pin 2 - IN (-)
    pin 3 - IN (+)
    pin 6 - OUT
    pin 4 - GND
    pin 7 - VCC
    A w przypadku TL064:
    pin 2 - IN (-)
    pin 3 - IN (+)
    pin 1 - OUT
    itd.

Mac3k napisał:
    Co do robienia poszczególnych ampów na pojedynczych płytkach , to tylko w celu ułatwienia sobie pracy

Właśnie na odwrót. Pisałem. Jeżeli wykorzysta się aż 14 wzmacniaczy operacyjnych (TL061) i będziesz chciał zrobić do każdego osobną płytkę to...
    Za dużo roboty i łatwo pomylić się w okablowaniu itp.
    Można też oczywiście na jednej płytce zrobić, tylko teraz kwestia lutowania 14 układów operacyjnych.

Proszę zobaczyć to:
    Mikser stereo 4 kanały
    Mikser z PE
    Mikser audio
    Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza

Proszę poprawić pierwszy post.
    I drugi zgodnie z regulaminem punkt 15.
    W innym przypadku będę zmuszony co najmniej zamknąć ten temat.
  • Poziom 20  
    Ehh , namieszało mi się ,

Coraz mniej z tego wiem :D

Co do małych modyfikacji schematu wystarczy porównać oba ze sobą i zlutować z wyprowadzeniami o tej samej nazwie jak w tym "deflautowym" ? Tylko teraz jak kombinować wejścia liniowe ... kogoś kto ma solidną wiedzę na ten temat prosił bym o przerobienie schematu tak jak mówi Faces , aby użyć mniejszej ilości scalaków do zbudowania tego samego. Mi nie przychodzi do głowy jak 2 wejścia można sprzęgnąć w tym 1 wzmacniaczu ...
    Potem jak dodać do tego regulację potrójną i jak całość doczepić do wzmacniacza głównego. Na tym moim schemacie co podałem raczej wszystko było jasne , teraz to już trochę nie wiem ....

Sorki za "niekompetencję" ale do tej pory nie robiłem takich rzeczy , nie twierdzę że nie dam rady tego zrobić , schemat był zrozumiały ale chyba faktycznie skorzystam z rady Faces'a bo widzę jak się mi koszty piętrzą , a kolega chciał tanio żeby było , jak sam powiedział , jeśli ma być drogo to lepiej fabryczny kupić...
  • Poziom 41  
    Witam
    Wzmacniacz wejściowy jest źle skonstruowany. Tranzystory na wejściu pracują w klasie B i będą robiły zniekształcenia. Wzmacniacze operacyjne TL061 są za wolne, więc też do audio nie bardzo się nadają.
    W ostatnich wydanych numerach Praktycznego Elektronika był mikser dość rozbudowany z rysunkami płytek. Zaczyna się od nr 9/10.2001.