Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica, uzwojenie jak zrobic?

18 Feb 2009 19:39 8582 8
  • Level 2  
    Witam wszystkich czytajacych moj temat. Chce zbudowac sobie mala elektrownie wiatrowa, znalazlem mnostwo takich tematow radzacych jak to zrobic, ale w zadnym z nich nie natknolem sie na podstawowe pytania konstrukcyjne dotyczace zwojow, otoz:

1. Jakiej grubosci uzyc drutu do wykonania zwojow? Zeby nie byl za gruby a dobrze sie ksztaltowal (tzn utrzymytwal ksztalt)

2. Jesli nawijam zwoje to powinienem zwrocic uwage na to by ukladac je rownolegle do siebie jeden po drugim czy tez moge nawijac je tak jak nawijane sa nici z gory na dol czy tez jakkolwiek bym tego nie zrobil dobrze bedzie?

3. Jesli mam stale magnesy (magnesiki) neodymowe wielkosci 20groszówki to czy zwoje wykonane przezemnie maja miec tez taka wielkosc w calosci czy tez zwoje te powinny miec grubosc pomiedzy najmniejszym promieniem a najwiekszym 20gr

4. Jak lutowac ze soba przewody miedziane? Wiem ze banal ale mam z tym troche problemu bo farba jaka jest pomalowany miedziany drut strasznie utrudnia polaczenie ze soba poszczególnych elementow

Dziekuje z gory za cierpliwosc i pomoc

Dodano po 21 [minuty]:

Postanowilem dolaczyz zdjecia mojej pradnicy moze to pomoze ulepszyc ja i dzieki temu bede mogl zbudowac znacznie wydajniejsza.
    W pierwszym pliku "Zwoje" jest moj stator albo to co mialo byc statorem zdecydowalem sie na 8 zwojow i uzyskiwany zen jedno fazowy prad mimo iz w projekcie bylo 9 i prad 3 fazowy. Dobrze czy zel? Sam nie wiem otrzymalem 0,2V z tej konstrukcji krecac wiertarka :) spodziewalem sie wiecej bo z malego silniczka 6 voltowergo da sie wycisnac 13 V krecac ta wiertarka. To tez proboje znalezc przyczyne czemu tak malo i az tak malo. Dopiero zaczynam swoja przygode z generatorami pradu wiec wszelkie sugestie sa mile widziane.

2. Jesli w srodek zwoju dodam kawalek metalu kiedy zacznie plynac przez zwoje prad zacznie on pracowac jako elektromagnes. Czy to ma jakies znaczenie ze w mojej konstrukcji ze ja takowego metalowego srodka nie mam?

Prądnica, uzwojenie jak zrobic?Prądnica, uzwojenie jak zrobic?
  • Level 19  
    jeśli chcesz szczerości to proponuje długie studia nad tematem " Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem" bo darma twoja praca
  • Level 2  
    Krzysztof10 wrote:
    jeśli chcesz szczerości to proponuje długie studia nad tematem " Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem" bo darma twoja praca

Dokładnie to chce w przyszlosci zrobic, ale zeby wszystko wyszlo chce najpierw zrobic model i zobaczyc jak to wszystko dziala zeby nie wyzucac pieniedzy w bloto. Duzo czytalem na ten temat i kazdy ma rozne pomysly ale mimo wszystko nigdzie nie natknolem sie na takie szczegoly jak np ulozenie zwoii bo wszyscy sie pytaja ile.

[Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty. Mariusz Ch.]
  • Level 19  
    tu masz racje , jak się poeksperymentuje to samemu można dojść do niezłych wniosków , cewki muszą być kręcone jak najdokładniej i cienkie do 18mm max
  • Level 2  
    Krzysztof10 wrote:
    tu masz racje , jak się poeksperymentuje to samemu można dojść do niezłych wniosków , cewki muszą być kręcone jak najdokładniej i cienkie do 18mm max

Dziś kupie trochę kabla na internecie, taka szpule http://www.brocott.co.uk/enamelled-magnet-wir...-x-250g-winding-wire-25-swg-24-awg-p-312.html i poeksperymentuje z nowytmi cewkami. Może odważe się zrobić teraz układ 3fazowy? Czy nadal probować z 1fazą?
  • Level 19  
    proponuje , jeśli chcesz eksperymentować , jedną fazę , napęd z wiertarki i sprawdzać przebiegi na oscyloskopie pod obciążeniem
  • Level 2  
    Krzysztof10 wrote:
    proponuje , jeśli chcesz eksperymentować , jedną fazę , napęd z wiertarki i sprawdzać przebiegi na oscyloskopie pod obciążeniem

Bede eksperymentowal juz kupiłem nowe podluzne magnesy, teraz musze pozbierac troche sklejki :) bo najlatwiej jest mi w tym modelowac konstrukcje. Oscyloskopu nie posiadam ani nie mam dostepu a wiertarke 3 tyg temu zawiozlem do babci, ale sie cos wymysli...

Pytanie praktyczno-techniczne: jak najlatwiej pozbyc sie tego lakieru z drutu miedzianego? Bo przy lutowaniu strasznie ciezko z nim idzie
  • Level 11  
    Witam Panów i proszę o pomoc …
    Konkretnie chodzi mi o to czy zastosowane przeze mnie wielkości są właściwe do budowy prądnicy do „amerykana” a mianowicie:

średnica 90 mm
    24 magnesy neodymowe średnica 8mm x wysokość 10 mm
    18 cewek 8x20 mm liczba zwoi 145 – (max. 200)
    drut 0,5 mm DN2E
    stator szer 20 mm śr. 90 mm

Czy ewentualnie mógł by to ktoś z Panów przeliczyć co to może dać, dodam że jestem zupełnie początkujący w tej dziedzinie i o ile z mechaniki coś kumam to z tym mam duże problemy …
    I jeszcze jedno pytanie jaka powinna być odległość magnesów od cewek ?

Dziękuję z góry wszystkim za odpowiedź … :)

to coś tak mniejwięcej :
    Prądnica, uzwojenie jak zrobic?
  • Level 11  
    Widzę,że temat padł na kolana a szkoda bo takie konkrety ciężko jest wyszukać... też mnie interesuje jak obliczyć ilość zwoi i średnice drutu aby otrzymać np. 12V, 600W czy jak dowinę po 10 zwoi więcej to wzrośnie mi moc czy też tylko natężenie...

Panowie wiedzę jak widać macie ogromną więc się nią troszkę podzielcie...

Pozdrawiam... :)