Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry tranzystora IRF240 - przetwornica napięcia.

galeksiejuk 18 Lut 2009 20:03 6637 6
  • #1 18 Lut 2009 20:03
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Witam wszystkich, mam takie pytanie. Jakie parametry ma tranzystor wymieniony w tytule. Ściągnąłem opis tego tranzystora (niestety nie po polsku), wynika z tego że maksymalny prąd drenu wynosi 20A, ale czy to jest maksymalny prąd ciągłowy, czy chwilowy? Interesuje mnie ten parametr dla napięcia Uds 24V.
    Jakie maksymalnie napięcie można podać na bramkę przy powyższych parametrach.

Chcę wykorzystać te tranzystory do budowy przetwornicy z 24 na 230V/600W.

Schemat jaki ułożyłem przedstawiam poniżej.

Na uzwojenia pierwotne ma wychodzić 21V/15A, dwie osobne połówki sinusoidy. Chodzi mi o to czy schemat ten jest prawidłowy i w jakich granicach powinny się zawierać napięcia wejściowe.
    Rezystory na bramkach jakie podejrzałem w innym projekcie wynosiły 470Ω.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Może to nie jest trudne zagadnienie ale to pierwsze moje zetknięcie z tranzystorami unipolarnymi dlatego jeszcze nie potrafię niektórych rzeczy, a ponoć są wydajniejsze.

0 6
  • #2 18 Lut 2009 22:00
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

galeksiejuk napisał:
    Witam wszystkich, mam takie pytanie. Jakie parametry ma tranzystor wymieniony w tytule. Ściągnąłem opis tego tranzystora (niestety nie po polsku), wynika z tego że maksymalny prąd drenu wynosi 20A, ale czy to jest maksymalny prąd ciągłowy, czy chwilowy? Interesuje mnie ten parametr dla napięcia Uds 24V.
    Jakie maksymalnie napięcie można podać na bramkę przy powyższych parametrach.

Chcę wykorzystać te tranzystory do budowy przetwornicy z 24 na 230V/600W.

Schemat jaki ułożyłem przedstawiam poniżej.

Na uzwojenia pierwotne ma wychodzić 21V/15A, dwie osobne połówki sinusoidy. Chodzi mi o to czy schemat ten jest prawidłowy i w jakich granicach powinny się zawierać napięcia wejściowe.
    Rezystory na bramkach jakie podejrzałem w innym projekcie wynosiły 470Ω.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Może to nie jest trudne zagadnienie ale to pierwsze moje zetknięcie z tranzystorami unipolarnymi dlatego jeszcze nie potrafię niektórych rzeczy, a ponoć są wydajniejsze.

Choćbyś bardzo uparł się, to te 'układ' nie będzie działał, zobacz:
    Poza tym, to jest zasadnicze pytanie: po co w ogóle tam te diody są potrzebne ? ? ?
    Natomiast dokumentacja - DataSheet - do w/w tranzystorów jest w internecie ogólnie dostępna, więc nie widzę żadnego powodu abyś sobie sam tego nie poszukał, a że nie jest ona w języku polskim to ja już na to nic nie poradzę - polska_jazyka to nie jest techniczna_światowa_jazyka i należy z tym faktem pogodzić się.

Zacznij od poczytania, w dziale TAM, co na temat tego typu przetwornic już napisano.
    Zapomnij też, że na wyjściu takiej przetwornicy otrzymasz przebieg sinusoidalny ...

Pozdrawiam

0
  • #3 18 Lut 2009 23:00
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Na szybkiego robiłem ten schemat i nie dopatrzyłem tego, że diody są odwrotnie. Wg. mojego założenia mają nie dopuszczać do przepływu napięcia ujemnego przez tranzystory które będzie powstawać w wyniku indukcji kiedy będzie pracować przeciwna połówka. Wiem że nie otrzymam idealnej sinusoidy ale napewno coś podobnego do niej.
    Nie rozumiem dlaczego układ ten ma nie działać???
    Kwestia tylko dopasowania napięć "otwierających" tranzystory.

Jeśli nic nie znajdę z opisów zostaję mi do dyspozycji sprawdzanie za pomocą mierników i regulowanych zasilaczy. Ale przynajmniej chciałbym wiedzieć przynajmniej czy wytrzymuje taki tranzystor 20A ciągłego prądu przy napięciu 24V. Jego moc w opisie wynosi 150W a max napięcie 200V. Trochę nie rozumiem jak to jest bo wynikałoby, że jego maksymalna moc wynosi 4kW co wydaje mi się absurdalne.

0
  • #4 19 Lut 2009 00:14
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Tak czytam ten temat i stwierdzam, że musisz jeszcze bardzo dużo poczytać teorii, poznać właściwości elementów oraz sposoby sterowania. W tej chwili "mieszasz" moc obciążenia z dopuszczalna mocą strat. Znajdź informacje o SOAR, inaczej zbudujesz dobrze działającą wytwornicę dymu.

Pzdr.

0
  • #5 19 Lut 2009 00:34
    Quarz
    Poziom 43  

... a o "dymie", to swego czasu byłem napisałem coś TAM ... :!: :idea:

0
  • #6 20 Lut 2009 11:00
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Już znalazłem odpowiedni wykres opisujący tą zależność. Przy tym napięciu ciągły prąd jaki może popłynąć wynosi 7A.

Trochę zmodyfikowałem tamten układ, generowanie sinusoidy przerzuciłem na wysokie napięcie stosując 4 tranzystory wysokiego napięcia.
    Schemat przedstawiam poniżej:

Zastosowany transformator pracuje na wysokiej częstotliwości, napędzany jest generatorem astabilnym po przez tranzystory mocy. Myślę, że na prostokątnym przebiegu napięcia też będzie pracował (choć napewno nie tak wydajnie jak na sinusoidzie). Napięcie przetworzone po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu ma mieć wartość 320 - 330V.
    Sinusoida ma być formowana przez podawanie odpowiednich napięć do wejść sin a, sin b, kl a, kl b.
    Wykresy tych napięć przedstawiam poniżej:

Wydaje mi się, że takie sygnały powinny prawidłowo generować prąd przemienny sinusoidalnie na wyjściu. Jeżeli coś jest nieprawidłowo podłączone to proszę o pomoc w poprawieniu.
    Diody zenera zastosowane na bramkach mają na celu niedopuszczenie wyższego napięcia.

0
  • #7 20 Lut 2009 11:55
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Powyższy post świadczy, że nie orientujesz się zupełnie w tym temacie. Wątek zamykam.

0