Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprofesjonalna instalacja w malym hoteliku

koza0007 19 Lut 2009 01:00 1401 5
  • #1 19 Lut 2009 01:00
    koza0007
    Poziom 12  

Witam
    Chciałbym samodzielnie zmontować instalacja w nowym hoteliku ale nie wiem czy moje założenia będą prawidłowe. W hotelu docelowo będzie 36 pokoi, chociaż przez pierwsze 2-3 lata tylko parter czyli 12 pokoi. W zestawie będą zwykłe anteny oraz 6 odbiorników satelitarnych puszczonych przez modulatory połączone w szereg. Modulatory to Terra MT29, nie wiem czy puścić je na wejście wzmacniacza wielowejściowego czy wpiąć na wyjściu wzmacniacza. Zamieszczam schemat, proszę spojrzeć czy moje założenia są prawidłowe czy można by coś zmienić. Czy w takiej instalacji programy nie będą słabej jakości ze względu na ilość gniazdek.

Nieprofesjonalna instalacja w malym hoteliku

0 5
  • Megger
  • #2 19 Lut 2009 08:24
    irekr
    Moderator

Generalnie kierunek własciwy. Rozdziel jednak poszczególne pietra na oddzielnie regulowane wyjścia. Trzeba w jakis sposób kompensować tłumienie pionu.
    Podłączenie modulatorów lepiej jest podlączyc za wzmacniacz sumujący, o ile modulatory potrafią taki poziom przenieśc. Chodzi o to by każda trasa składała się z jak najmniejszej ilosci stopni wzmacniaczy.

0
  • Megger
  • #3 19 Lut 2009 13:42
    kondensator
    Poziom 36  

koza0007 napisał:
    Chciałbym samodzielnie zmontować instalacja w nowym hoteliku ale nie wiem czy moje założenia będą prawidłowe. W hotelu docelowo będzie 36 pokoi, chociaż przez pierwsze 2-3 lata tylko parter czyli 12 pokoi. W zestawie będą zwykłe anteny oraz 6 odbiorników satelitarnych puszczonych przez modulatory połączone w szereg. Modulatory to Terra MT29, nie wiem czy puścić je na wejście wzmacniacza wielowejściowego czy wpiąć na wyjściu wzmacniacza. Zamieszczam schemat, proszę spojrzeć czy moje założenia są prawidłowe czy można by coś zmienić. Czy w takiej instalacji programy nie będą słabej jakości ze względu na ilość gniazdek.
    1. Wskazany wzmacniacz wspaniale wzmacnia częstotliwości nie-RTV (CB, GSM, taxi, pogotowie... -> zakłócenia). Jeżeli ma więcej niż jedno wejście na ten sam zakres - nie chciał bym go tym bardziej.
    2. Dobór anten... nie napisałeś gdzie , co i skąd ma być odbierane, ale to na rysunku - porażka. Na stronie www.radiopolska.pl masz interaktywne spisy z danymi nadajników TV i UKF (z tym wiąże się m.in. minimalna wysokość masztu/ów).
    3. Liczyłeś tłumienie sieci ? Z rysunku wynika że nie... Jeden pion z tak dużą ilością odgałęzień... - nie dobrze. Lepiej kilka pionów (na początku będą "obok siebie" z odpowiednio dobranymi odgałęzieniami.
    4. Do jednego pokoju (nawet w hotelu) jedno przyłącze to raczej za mało. Wchodzi DVB-T, tanie cyfrowe rejestratory.
    5. Nie zapomnij o połączeniach wyrównawczych do masy, PE / uziemieniu masztu / połączeniu z instalacja odgromową (ta pseudoantena na maszcie z Twojego rysunku mało że często jest źródłem zakłóceń, to jest w dodatku niebezpieczna: odizolowana od masztu...)
    6. Modulatory (takie na które stać większość bardzo śmiecą !) najlepiej w zakresie ok. 300MHz za wzmacniaczem RTV przez zwrotnicę np. 87...240+470...860/300...350MHz (trzeba zrobić na zamówienie), ew. odwrotnie włączony odgałęźnik.
    7. Wzmacniacz wielozakresowy który nie przenosi częstotliwości nie-RTV: VCB28, VCC37(+dodatkowy wzmacniacz CATV z G nie większym niż 15...20dB o większym max. U wyj.)
    8. Mało stratne gniazda abonenckie zwrotnicowe MATT/MIAP MG24 i podobne ze zwrotnicą (!) TV/UKF.
    9. O innych ważnych sprawach związanych z Twoim problemem - już nie raz pisałem i nie tylko na Elektrodzie - poszukaj.
    10. Bez (choćby pożyczonego) miernika poziomu sygnałów RTV najlepiej z pomiarem C/N - możesz zwykle zrobić najwyżej "cóś"...
    11. Dokumentacja z kartami pomiarów - ważne zarówno dla wykonawcy, właściciela obiektu, jak i późniejszego konserwatora

0
  • #4 19 Lut 2009 16:27
    koza0007
    Poziom 12  

Witam
    Ad2. Anteny na rysunku to tylko poglądowy rysunek, nie dotyczą mojego problemu.
    Ad3. Rozumiem zeby stworzyc te kilka pionów muszę zastosować jakiś rozdzielacz pionów? (tylko co to ma być)
    Ad4. W pokoju będzie tylko telewizor i nic w przyszłości nie będzie podpinane. to jet ośrodek wypoczynkowy letni i ludzie nie potrzebują super jakości i dodatkowych bajerów.
    Ad7. Po co ten dodatkowy wzmacniacz?

Najbardziej mnie interesuje sposób wpięcia tych modulatorów do instalacji TV. Czy zrobić to na wejściu wzmacniacza czy na jego wyjściu? Jeśli na wyjściu to jak się wpiąć? Przez jakiś sumator? I jak rozdzielić sygnał na kilka pionów. Może jakiś rysunek poglądowy.
    Jest to ośrodek mojego wujka i uzgodniliśmy ze spróbuje zrobić tą instalacje. robiłem już kilka instalacja ale zawsze mniejsze. ogólnie znam zasady ale brakuje mi kilku podstawowych wskazówek. Obraz w pokojach nie musi być idealny, ponieważ ludzie przyjeżdzają na wczasy odpoczywać a nie siedzieć przed telewizorem. Proszę o pomoc

0
  • #5 19 Lut 2009 17:06
    irekr
    Moderator

Ja bym proponował rozdzielenie dwóch członów całej instalacji: "stacji czołowej" i "sieci wewnętrznej"
    Modulatory które proponujesz to zupełnie przyzwoite urządzenia. Najwygodniej jest połączyć je "łańcuszkiem", każdy z nich tłumi w gałęzi sumatora poniżej 2 dB co jest dość dobrym wynikiem.
    Na początek połącz te sześc sumatorów "ciurkiem" ustawiając kanały od najwyższego do najniższego licząc od strony instalacji budynku. Dobór kanałów musisz dokonać doświadczalnie by uzyskać możliwie jak najlepsza jakość biorąc pod uwagę także to co jest nadawane w pobliżu. Nie stosuj subkanałów w pasmie 137 do 176 MHz oraz od 380 do 470 MHz jak nie chcesz mieć kłopotów innej natury.
    Każdy z modulatorów ma regulację poziomu RF i pokrętło to trzeba ustawić w taki sposób, by na najodleglejszym gnieździe wystąpiło napięcie około 66 dB (2 mV). Zapewnia to bardzo przyzwoita jakość odbioru. Im niższy będzie kanał tym łatwiej to uzyskać.
    Następnie na ostatni (pierwszy od strony anteny) podłącz sprawdzoną uprzednio instalację antenową i ustaw (najlepiej regulowanym tłumikiem i ew. korektorami taki poziom sygnału "z powietrza" by było także około 1,5 do 2 mV na ostatnim gnieździe, dokonując pomiaru na najsilniejszym sygnale. Jeżeli wielkości sygnałów z anteny bardzo się różnią miedzy sobą to trzeba będzie zastosować odpowiednie korektory lub filtry.
    To tak "pierwszy krok" w ogólnym skrócie.
    Jeżeli się nie da osiągnąć tych parametrów to będziemy się martwić. Nie ma sensu strzelać do wróbla z armaty.
    Co się nauczysz to Twoje.
    Sieć kablowa to już zupełnie inna bajka. W zależności od tego jakim sprzętem odbiorczym dysponujesz trzeba zrobić to w sposób taki jak opisał kondensator lub w formie uproszczonej jako prosty podział mocy. Współczesne markowe odbiorniki są na tyle dobre, ze nie sieja w kable antenowe i specjalnie nie ma z nimi kłopotów.

0
  • #6 19 Lut 2009 18:42
    kondensator
    Poziom 36  

Ad2. Anteny... nie napisałeś lokalizacji.
    Ad3. Wzmacniacz-> rozdzielacz na 3 piony (w każdym odgałęźniki w odpowiedniej kolejności)-> na końcu każdego pionu R=75ohm. Np. jeden pion obsługuje jedno piętro z odgałęźnikami. Ale tak jak rysujesz, to wyjdzie większe tłumienie i więcej kabla, zwykle lepiej aby piony były "pionowe", odprowadzenia od odgałęźników krótkie, lepiej więcej pionów i mniej odgałęźników w każdym. No, chyba że ze względów np. budowlanych tak nie chcesz (przy wierceniu sufit się rozpadnie...). Są rozgałęźniki na 2,3,4,6,8 pionów. Ważne są jak najkrótsze i jak najlepsze i jak najmniej pozaginane kable koncentryczne (np. H125CuPE, PRG11CuPE).
    Może się okazać, że dwie mniejsze instalacje MATV bez przemiany są sensowniejsze, lepsze i tańsze niż jedna większa. Zależy to od wielu czynników w tym od kształtu i lokalizacji budynku vs nadajników (nie napisałeś gdzie, co i skąd...).
    Ad4. Jak uważasz, ale to trochę tak jakbyś kupował do komputera o zastosowaniach które dopiero się rozwijają najmniejszy dostępny dysk twardy i najmniejszą pamięć RAM. Zwykle się okazuje że to pozorna oszczędność, z tym ze te rzeczy kupuje się nowe i wymienia, a instalacje MATV/CATV w budynku trzeba projektować i robić od nowa...
    Ad7. Bo jeżeli tłumienie Twojej sieci jest duże, to max. U wyj. wzmacniacza jest za małe. Lepiej mądrze policzyć sieć na jak najmniejsze tłumienie, wykonać z jak najlepszych materiałów i wtedy zwykle wystarczy wzmacniacz o mniejszej dynamice (i łatwiejszy do dobrania z dobrych i taniej).

O modulatorach już pisałem ja i Irekr - lepiej za wyjściem wzmacniacza RTV przez specjalną zwrotnicę lub odwrotnie włączony odgałęźnik (modulatory czasem mogą mieć swój wzmacniacz). Po co tyle modulatorów, 1...2 to jeszcze w miarę mniejszy problem.

koza0007 napisał:
    Obraz w pokojach nie musi być idealny, ponieważ ludzie przyjeżdzają na wczasy odpoczywać a nie siedzieć przed telewizorem.
    Może lepiej nie robić wcale i napisać "wypoczynek i likwidacja stresu - bez TV i GSM w zgodzie z naturą" niż robić jedno wielkie G.
    "Nieprofesjonalna" ma oznaczać że wykonana prawidłowo przez kogoś, kto na co dzień zajmuje się inna profesją, a nie że tandeta+badziewie+głupota. Prośba o pomoc w zrobieniu jak najgorzej jest... nie na miejscu.

http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951 -linki (gł. na Elektrodę) o instalacjach antenowych i sprawach związanych. Dużo czytania (dla chcących się czegoś dowiedzieć naprawdę).

http://www.n2prise.org/lowgain3.htm - będziesz miał na deser :)

0