Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik MASTECH M890G Uszkodzony - nie włącza się

19 Lut 2009 08:25 2845 5
  • Poziom 15  
    Witam. Widziałem, że temat uszkodzeń tego miernika mocno się przewija na forum elektrody. Ja niestety uszkodziłem swój miernik przez swoje niedopatrzenie, w efekcie czego na pomiar napięcia dostało się napięcie zmienne o wartości 4,4kV przez ok 2 sekundy. Niestety miernik po prostu umarł. Mam schemat miernika i mniej więcej wiem co i jak. ale mam pytanie, czy możliwe, żeby umarł ICL7106. Bo na wyświetlaczu nic się nie wyświetla. Od czego mam zacząć poszukiwania usterki? I ostatnie pytanie, jeśli rzeczywiście uszkodzony jest układ ICL7106, to czy da się tam wstawić drugą kostkę i skąd ją wziąć?
  • Poziom 10  
    Witam
    Oczywiście że można wymienić układ który kosztuje około 6PLN, patrząc na schemat to wydaje mi się iż na tym się nie skończy dojdzie jeszcze kilka układów po 2 -3 PLN potem jakaś kalibracja ........ hmmm wydaje mi się że lepiej kupić nowy za 50 PLN :)
  • Poziom 15  
    Nowy miernik kupię i tak swoją drogą. Zależało by mi jednak, żeby naprawić ten uszkodzony. Pytanie tylko skąd wziąc te uszkodzone układy? Zwłaszcza ICL7106. Zacznę chyba sprawdzać po koleji wszystkie półprzewodniki i cały obwód pomiarowy na jakimś podstawowym zakresie i zobaczymy co przekazuje sygnał dalej, a co nie. Najpierw zgodnie z regułami sprawdzę, czy wszędzie jest odpowiednie napięcie zasilania zarówno dodatnie jak i ujemne. Byłbym wdzięczny za radę, gdzie można kupić układy scalone w takich obudowach, aby pasowały do płytki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Spróbuj w TME, może będą mieli, ale z doświadczenia twierdzę że nie zrobisz nic z tym miernikiem, a jeżeli nawet Ci sie uda to koszt naprawy przewyższy wartość nowego.
  • Poziom 15  
    Niestety po próbach zdiagnozowania usterki okazało się, że budowa mojego miernika diametralnie różni się od schematów jakie można znaleźć w sieci i na Elektrodzie. Mimo wszystko podjąłem próbę sprawdzenia układów scalonych, niestety żaden z nich nie był sprawny. W końcu uszkodzony miernik zostanie zutylizowany, ja już zakupiłem taki sam, bo wystarcza mi taki model.

Temat można uznać za zamknięty.