Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skonstruować mały układ głośnikowy 2.1 do komputera?

skrzypas@ 19 Lut 2009 10:55 3000 5
  • #1 19 Lut 2009 10:55
    skrzypas@
    Poziom 11  

Witam!
    Mam pomysł ale nie wiem jak go zrealizować.
    Chcę zbudować mały zestaw 2.1 do komputera w oparciu o moje dwa głośniki (są poniżej) z możliwością regulacji basu, średnich i wysokich tonów, głosu plus gniazdo na słuchawki i wejście AUX. Płytka z poprzednich głośników 2.0 posiada układ TDA2822M.
    Całość wcześniej "przerabiałem" aby obsłużyć inne kolumienki ponieważ trafo mi się spaliło. Pobieram zasilanie z ładowarki SONY QN-3AC1 od telefonu. "Nowe" kolumienki to Polk Audio od chyba jakiegoś TV albo monitora z głośniczkami SAMSUNG 05F51ARA 3.2ohm 5W.

W wyposażeniu osobistym mam jeszcze dwa układy TDA7295 i jeden TDA1519.
    Mam też gotowy wzmacniacz dwukanałowy od głośników Creative CS-120 ale nie znam układów gdyż mają przylutowane radiatory - są to scalaki z 16 nóżkami ale 2 środkowe po bokach są zwarte z radiatorem i masą.

Proszę o jakąkolwiek pomoc. Nie mogę znaleźć niczego sensownego w internecie i nie posiadam odpowiedniej wiedzy aby wymyśleć coś samemu. Duża moc głośnika basowego nie gra roli.

Później podam jakie mam głośniki na basowy (muszę je poszukać i spisać parametry).

Z góry dziękuję.

0 5
  • #3 19 Lut 2009 17:41
    skrzypas@
    Poziom 11  

Witam.
    Budżet nie gra znaczącej roli zwłaszcza że posiadam masę elementów elektronicznych z demontażu i wiele z zakładu pracy (tranzystory, rezystory, kondensatory, radiatory, potencjometry, jakieś parę trafo i wiele innych) i sądzę że na 90% dam rade co nieco wykorzystać.
    To nie musi być zestaw nawet ze średniej półki. Po prostu chcę wyposażyć moje głośniczki w mały subwoofer.

mczeslaw napisał:
    A fakt zasilania systemu ładowarką od telefonu rozbawi tu niejednego :lol:

Mnie też to bawi do łez ale nie miałem czasu montować czegoś z prawdziwego zdarzenia zwłaszcza że to są tylko proste głośniczki.
    Tu zaznaczam że ładowarka zasila moje dotychczasowe głośniki i w razie konstruowania mojego pomysłu mam zamiar podeprzec się moimi trafo:
    ts 50/26, ts8/1/676, FMTP66M8-65A POWER TRANSF. JVC lub zasilaczem od drukarki Lexmark, Skynet AC ADAPTER LMK-U15A 30V 0.5A

Dodano po 4 [godziny]:

Chciałbym dodać że w zasadzie mam pewien sterownik tonów ale nie wiem czy on działa i czy da radę. Ewentualnie chciałbym móc go przerobić. Jest to sterownik od głośników Creative CS-120:
    Jak skonstruować mały układ głośnikowy 2.1 do komputera?.
    Foto jest z internetu i nie posiadam schematu płytki.

Naprawdę chcę aby mi ktoś w tym pomógł. Sam nie dam rady. A wole (jak to na forum jest podawane) zrobić coś samemu z satysfakcją nauczenia się czegoś nowego niż po prostu kupować jakąś "jednorazówkę" na TDA2030.

0
  • #4 19 Lut 2009 18:09
    bemol20
    Poziom 10  

o chlopie lecisz na ksiezyc z motyka lepiej se ligitecha kup 2.1 i bedzie 1000x lepiej niz teraz co chcesz stworzyc lub ozywic ;d

0
  • #5 19 Lut 2009 18:17
    skrzypas@
    Poziom 11  

bemol20 napisał:
    o chlopie lecisz na ksiezyc z motyka lepiej se ligitecha kup 2.1 i bedzie 1000x lepiej niz teraz co chcesz stworzyc lub ozywic ;d

No i właśnie o to mi nie chodzi. Czy to aż takie trudne? W sumie ożywić stary wzmacniacz dwukanałowy po Creativie moge od razu. Ale nie potrafię wydzielić dodatkowego kanału plus wzmacniacz np. na TDA1518BQ dla subwoofera.

Obecnie mam juz od czego zacząć tylko potrzebuję jeszcze jakiegoś schematu do odseparowania niskich częstotliwości od satelit lub schemat prostego subwoofera z wbudowanym wzmacniaczem.

0
  • #6 02 Gru 2010 11:59
    skrzypas@
    Poziom 11  

Witam. Nic nie wyszło tak jak powinno i przy odrobinie szczęścia kupiłem sobie tego logitecha. Do zamknięcia.

0