Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kolejności bootowania urządzeń w BIOS Setup.

Mery84 19 Lut 2009 16:39 29000 0
 • #1 19 Lut 2009 16:39
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Na różne potrzeby zachodzi konieczność zmiany kolejności bootowania w ustawieniach biosu. Zachodzi potrzeba, że potrzebujemy aby jako pierwsze urządzenie startowe wybrać np. CD/DVD czy np. USB.
  Postaram się szybko i sprawnie wyjaśnić z czym to się je.
  Opracowanie dotyczy podstawowych typów BIOSu czyli Ami, Award i Phoenix. Pomijam zupełnie specyficzne biosy producentów np. laptopów nie mniej nie znaczy to, że w nich się nie da. Opierając się na tym tekście wystarczy w swoim biosie znaleźć opcje podobne do wskazywanych tutaj.

  AMI Bios Setup
  Zmiana kolejności bootowania urządzeń w BIOS Setup.
  Szukamy w biosie strony podobnej do pokazanej na zdjęciu. 99% poszukiwań kończy się w Advanced Bios Setup lub Advanced Setup.
  Zależnie od wersji bios i płyty opcje te będą bezpośrednio na wspominanych wcześniej sekcjach biosu lub znajdziemy w nich opcję BOOT Sequence.
  Opcje wyglądają następująco: First/Second/Third Boot Device czyli odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie urządzenie. Wybieramy First i za pomocą klawiszy +/- lub PgUp/PgDn zmieniamy wartość na urządzenie, które nam potrzebne jako pierwsze.

  Award Bios Setup
  Zmiana kolejności bootowania urządzeń w BIOS Setup.
  To widok strony Advanced Bios Setup. Metoda jest dokładnie ta sama jak powyżej. Jedyna różnica w Award bios to nie ma podziału na IDE-0 i kolejne tylko jest opcja HDD. Do wyboru, który HDD ma być jako pierwszy korzystamy z pierwszej u góry opcji Hard Disk Boot Priority.
  Wchodzimy do niej i jeśli w systemie jest więcej niż jeden dysk ustawiamy systemowy jako pierwszy na liście. Zależnie od wersji Bios albo przenosi się pozycje góra/dół za pomocą klawiszy +/- PgUp/PgDn albo wciskamy Enter na danej pozycji na liście i z listy dysków wybieramy interesujące nas urządzenie i zatwierdzamy Enter. W ten sposób pojawia się ono na wybranym przez nas miejscu na liście.

  Phoenix Bios Setup
  Zmiana kolejności bootowania urządzeń w BIOS Setup.
  Na zdjęciu widać zawartość strony Advanced Bios Features będącej dokładnie tym samym co powyższe Advanced Bios Setup. Wybieramy z listy opcję Boot Sequence lub w niektórych biosach Boot Sequence & Floppy Setup i wewnątrz znajdziemy opcje identyczne jak w biosach Ami/Award. Więc co i jak zmienić wystarczy przeczytać dwa akapity wyżej.

  Dodatkowo należy wspomnieć, że we współczesnych płytach bardzo często spotyka się opcje podobne do Gigabyte`owego EasyBoot czy u Epox`a np. QuickBoot.
  W chwili uruchomienia systemu na ekranie POST gdzie pojawiają się informacje o procesorze, pamięci oraz podłączonych napędach na dole ekranu pojawia się informacja press DEL to Enter Setup, a dalej po niej można znaleźć opcje odpowiedzialną za EasyBoot. Różni producenci pod różnym klawiszem opcję chowają i najczęściej spotykane to Esc, F8, F12.
  Dokładnie nie będę się rozwodził nad wszystkimi opcjami bo każdy producent może mieć dowolny pomysł na to jednak taka informacja zawsze na dole ekranu POST widnieje jeśli opcja jest w Biosie.
  Wybierając EasyBoot system nie uruchamia się według ustawień bios tylko pojawia się menu wyboru urządzenia. Jeśli potrzeba zmiany jest jednorazowa to taka opcja wiele ułatwia i oszczędza nam odwiedziania Bios Setup.


  Fajne!
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME