Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zużycie prądu przez komputer

19 Lut 2009 21:04 10547 11
  • Poziom 23  
    Witam. Zastanawiam się ile pieniędzy miesięcznie idzie na mój komputer. Mogę to jakoś zmierzyć miernikiem?

Są strony internetowe które to liczą po poaniu wielu informacji. Ja wolałbym widzieć liczby widzieć na prostym urządzeniu do takich rzeczy zrobionych, a nie w przeglądarce...

W jaki sposób podłączyć do gniazdka ów miernik, i jak wykorzystać otrzymaną wartość?

Proszę o pomoc
  • Tektronix
  • Poziom 24  
    Są mierniki, które wkłada się do gniazdka do którego podłączamy kolejne urządzenie (którego pobór chcemy zmierzyć).

http://www.into.pl/miernikenergii/ np coś takiego. Wystarczy poszukać w google.
  • Tektronix
  • Poziom 18  
    W szereg podłącz multimetr ustawiony na pomiar prądu zmiennego w zakresie 10/20A. Otrzymany wynik pomnóż przez 230 i otrzymasz ile wat pobiera twój sprzęt, następnie możesz obliczyć kilowatogodziny, i cenę godzinnej pracy komputera.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Pobierałem coś wiec nie mogłem odłączyć kompa, ale zrobiłem test na ładowarce od telefonu. Na mierniku jest 0 mimo że komórka się ładuje. Jak mam to inaczej podłączyć i ustawić miernik? Może on się nie nadaje?

O to rysunek poglądowy. Przepraszam że taki szkaradny, ale niedawno robiłem format więc PS jeszcze nie zainstalowany...

zużycie prądu przez komputer

A może telefonu tak nie można sprawdzić?

Edit:
    Ten czerwony przewód mam w dolnym wtyku, środkowe jest puste.
  • Poziom 14  
    Bo na moje to ta ładowarka stanowczo za mało pobiera aby taki multimetr to wykrył. Są to małe prądy więc nie ma się co dziwić według mnie.
  • Poziom 23  
    Podłączyłem pod przedłużacz od komputera. Przy odpalaniu lekko skoczyło, ale i tak pokazywało wciąż ok 0.02

Jeszcze sie nie zalogowałem do systemu, ale i tak chyba monitor i sama płyta główna trochę pobiera...

Proszę, nie mówcie że ten miernik jest za słaby :(
  • Poziom 36  
    Zwykłym miernikiem uniwersalnym, czy innym licznikiem z biedronki wiarygodnie nie pomierzysz. Potrzebne są mierniki z amperomierzem AC True RMS (droższe...). "Zwykłymi" możesz sprawdzić pobór prądu przez grzejnik, żarówkę itp. obciążenia oporowe. Najtaniej zmierzyć pobór energii kupić używany licznik energii jednofazowy (czasem nawet za ok. 50zł) i podłączyć przez niego zestaw komputerowy. Jakbyś podłączył analizator sieci lub oscyloskop przez przekładnik prądowy, to bardzo byś się zdziwił, że pobór prądu nie wygląda jak sinusoida... Zasilacze impulsowe, wyższe harmoniczne... obciążeń oporowych (takich jak w zadaniach szkolnych na moc, prąd...) jest coraz mniej (a problemów i zakłóceń coraz więcej...).

Przykład z życia: po wyposażeniu mieszkania w internet, pobór energii wzrósł o ok. 150kWh/rok: komputer P1GHz, monitor kineskopowy 17'', bez drukarki, użytkowanie kilka godzin dziennie, PC i monitor wyłączane z sieci przez wyciągnięcie wtyków zasilania (bo inaczej by dalej pobierały prąd na "czuwaniu" !). Zapisywanie systematycznie stanu domowego licznika i co w danym dniu ile pracowało lub nie (pralka, odkurzacz, żelazko, PC, piekarnik elektryczny, ...) pozwala dość dokładnie poznać co ile "zjada" kWh. Na szczęście na razie odbiorcy "domowi" nie płacą za tzw. energię bierną, ale nowe liczniki elektroniczne w wielu przypadkach są już do jej liczenia przystosowane...
  • Poziom 23  
    Z tego co przeczytałem to wiele osób wyłącza wszystko w domu i patrzy na licznik. Niestety u mnie to niemożliwe. W domu jest masę urządzeń podłączonych, a za domem firma z wieloma maszynami.

Może kiedyś dostane gdzieś tanio porządny licznik, ale na razie nie mam na to forsy. Może powiecie mi ile średnio bierze forsy mój komp?

Monitor: LG 500E 15cal - 74Wat
    Zasilacz: Chieftec 450
    Jakieś DVD, dysk 280GB, płyta główna Asus A8N-E, karta graficzna ATI Radeon 4850HD, 1GB Ram, Atholn 2.01 GHz 3200+ i do tego adater WiFi, mysz, klawiatura i inne bzdety.

Ile to tak średnio może być watów, i ile on kosztują przy godzinie pracy? 10zł, 20zł, 50zł, 100zł? Proszę, niech ktoś to policzy :)
  • Poziom 15  
    a dobrze kolego podłączyłeś ten miernik ? bo patrząc na zdjęcie to wątpie i jeszcze pytanie czy ten miernik mierzy prąd ale przemienny bo tanie mierniki zazwyczaj tylko stałe.
  • Poziom 34  
    Miernik DT 830B nie mierzy natężenia prądu zmiennego, brak zakresu ACA. Poczytaj instrukcję lub sprawdź w necie.
  • Poziom 36  
    Kolega Ed-ek ma rację (nie przyglądałem się fotografii), ale nawet miernik z amperomierzem AC (już od ok. 80zł) nie pokaże prawdziwych wartości prądu w obwodzie z zasilaczem impulsowym (PC, świetlówka energooszczędna, 99.9% telewizorów, itd...)
    Verona napisał:
    Może kiedyś dostane gdzieś tanio porządny licznik, ale na razie nie mam na to forsy. Może powiecie mi ile średnio bierze forsy mój komp?
    Oj, Kolego...
    - Odwiedź hurtownie elektryczne w okolicy
    - Wpisz w wyszukiwarkę: licznik jednofazowy regenerowany
    - Jak podłączyć jest w karcie katalogowej licznika, nie raz były też takie pytania także na forum ISE, SEP. Nie zapomnij o przewodzie PE (żółtozielonym)
    - Wyłączaj całkowicie sprzęt elektroniczny kiedy go nie używasz - wyciągnięciem wtyczki lub prawdziwym wyłącznikiem np. na listwie rozdzielającej. Niestety mało sprzętu ma "prawdziwy wyłącznik" i co z tego że używasz go 1h/dobę, jak przez pozostałe 23h/dobę może on zużyć sporą ilość energii - a ponieważ takich urządzeń jest w domu/biurze/firmie sporo, to mogą leniwemu właścicielowi nieźle nabić rachunek...
    Dodatkowo włączone non stop zasilacze impulsowe szybciej się zepsują: szybciej wysychają kondensatory elektrolityczne w prostowniku.
    - Poszukaj znajomego elektryka lub elektronika, automatyka z amperomierzem True-RMS (najlepiej niech on wykona połączenia do licznika, bo... tak będzie dla Ciebie zdrowiej, taniej i bezpieczniej...). Elektryk zwykle ma miernik cęgowy (nie trzeba włączać się galwanicznie w szereg), ale nie każdy ma z True-RMS, prędzej elektronik, automatyk będzie miał miernik niecęgowy, ale z True-RMS.

Jeżeli łączna moc zasilaczy PC, monitora i co tam jeszcze masz jest np. 500W to przez godzinę może to pobierać max. do 0.5kWh. Jeżeli komputer ma szybkie karty grafiki, grasz w nowe szybkie gry - zużycie energii będzie bliższe maksymalnemu niż przy pisaniu tekstów i zwykłej karcie grafiki. Dalej policz sam...

Aby poznać zużycie energii przez dany sprzęt zostaje Ci miernik z True-RMS (nie-imitacje są raczej >500zł, jak na jeden pomiar to lepiej poproś kogoś kto ma) lub licznik jednofazowy regenerowany (tylko nie baw się przy nim magnesami !...). I jeszcze ważna uwaga: poniżej pewnego obciążenia (zwykle 5..20W) nie będzie on liczył wcale lub będzie zaniżał zużycie !
  • Poziom 16  
    A w dodatku, to podłączenie nie zadziała, bo powinieneś podłączyć między zaciski 10A a COM. Oczywiście mierzyć będziesz tylko prąd stały, ale powinieneś mieć jakiś odczyt :)