Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na GDN20/80/2 TDA 7296 - strojenie tunelami

apak 20 Lut 2009 00:00 2024 6
  • #1 20 Lut 2009 00:00
    apak
    Poziom 16  

Witam!
    A wiec tak:
    Zrobiłem sobie subwoofer na tonsilu 20/80/2.
    Gra on w obudowie ok.36l (tak wylicza BassBox 6 po podaniu wymiarów obudowy i rurek jakimi jest strojona).
    Obudowa jest strojona dwoma tunelami o φ=60mm, l=120mm (miała być strojona na ok.40Hz dwoma tunelami φ=60mm, l=240mm połączonymi tyłami do siebie, ale 2 tunele się połamały przy przesyłce).
    GDNa na razie napędza TDA7296 (zbieram kasę na mostek TDA7294).
    Pytania:
    Czy takie strojenie tunelami złączonymi tyłami jest prawidłowe (jeśli tunele się zwężają wraz ze swoją długością) ?
    Zauważyłem przy odsłuchu że głośnik gra lepiej bez tuneli (z samymi dziurami w obudowie). Jak wsadzę tunele to jakby głośnik 'chlapotał' (nie wiem jak to określić). Po prostu lepiej gra bez tuneli (może jest to wina wzmacniacza w pewnym zakresie mocy).
    Czy też jest to wina złego strojenia czy jakiejś nieszczelności w obudowie?

Proszę piszcie co wam przyjdzie na myśl, wezmę każdą możliwość rozwiązania pod uwagę. Z góry dzięki.
    pzdr

Post był raportowany.
    Proszę poprawić temat.
    Reg. pkt. 11.1.
    GM

0 6
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2009 00:23
    izbic
    Poziom 28  

Bez BR masz podbity wyższy bas dlatego dźwięk wydaje się lepszy, ale brakuje zejścia, po włożeniu BR pojawia się zejście, ale spada wytrzymałość mocowa bo obniża się strojenie...pewnie jest zbyt niskie a przy słabym wzmacniaczu, który sie przesterowuje występuja zniekształcenia. Skracaj tunel i zostaw taką długość jaka ci najbardziej pasuje :)

0
  • #3 20 Lut 2009 11:23
    apak
    Poziom 16  

izbic napisał:
    strojenie...pewnie jest zbyt niskie a przy słabym wzmacniaczu

Czyli jak już kupię mostek TDA to dopiero mogę stroić na 40Hz?
    A co z tymi tunelami połączonymi tyłem? Można tak zrobić?
    pzddr

0
  • #4 20 Lut 2009 11:49
    izbic
    Poziom 28  

Jesli ich długość jest taka jaka powinna być i daje takie strojenie jak trzeba to nawet wskazane, aby wyeliminowac świsty powietrza, tylko nie rozumiem dokładnie o co Ci chodzi? dałeś teraz jeden BR ale długości dwóch? mozesz opisac dokładniej?
    Jeśli masz za słaby wzmacniacz to przy większym obicążeniu go po prosu przesterowujesz, dlatego membrana lata jak szmata i głośnik gra jak gra. Nie mówię, żebyś stroił wyżej niż 40Hz bo można nawet niżej, ale przy tym wzmacniaczu musisz liczyć się ze zniekształceniami, a nawet spaleniem głośnika...Choć w sumie TDA to jakieś 50-60W...

0
  • #5 20 Lut 2009 14:38
    mczeslaw
    Poziom 36  

Jeśli średnica tunelu BR jest 6cm, to przy 36 litrach długość dla 40 Hz powinna być około 11,5 cm.
    Jak utworzysz z dwóch tuneli jeden o długości 24 cm, to strojenie wypadnie nam na około 27-28 Hz. Wtedy z systemu strasznie sie zmulone dźwięki wylewaja. W tym systemie najlepsze rezyltaty da tunel o φ-7,5 cm i długości 18 cm, albo φ-8cm i 20,5 cm długości, co nam we wszystkich przypadkach stroi BR na około 40 Hz.
    To jest faktycznie najlepsze strojenie tego systemu.

0
  • #6 20 Lut 2009 16:08
    apak
    Poziom 16  

Myślę że zdjęcia wszystko wyjaśnią;)
    Ogólnie to wygląda tak:
    I miałem zamiar stroić obudowę tymi tunelami:
    Połączonymi tak:
    Z tym że 2 pękły w czasie przesyłki i na razie użyłem tych dwóch sprawnych do zestrojenie obudowy:

Tunele: φ=60mm, l=120mm.
    36l i ok.50hz - 2x(φ=60mm, l=120mm)
    36l i ok.40hz - 2x(φ=60mm, l=240mm)
    Pytania:
    Można tak łączyć 2 tunele tyłem w 1, tak jak to jest pokazane na fotce nr.3?
    Jaka może być przyczyna tego że głośnik z fotki nr.1 (z samymi otworami) gra lepiej niż głośnik z fotki nr.4 (w budzie zestrojonej na ok.50Hz).?
    Czy jak zestroję obudowę na ok.40Hz (φ=60mm, l=240mm <fotka nr.3>) to będzie jeszcze lepiej grał niż głośnik z fotki nr.1?
    pzdr

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lut 2009 16:48
    mczeslaw
    Poziom 36  

Dwa porty o średnicy 6cm to odpowiednik jednego o koło 8cm. I dobrze.
    Długość każdego powinna wynosić około 20 cm dla strojenia Fb ok. 40Hz.
    Możesz sobie dwa połączyć BR-y w jeden. A jak podoba ci sie jego brzmienie bez BR-ów, cóż. To tylko podbicie częstotliwości w zakresie 100Hz, które z niskim basem mają niewiele wspólnego.
    Ważne aby te połączenie było sztywne i oczywiście szczelne.

1