Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

polaryzacja głośnika (kolumny)

15 Kwi 2004 14:05 8298 17
  • Poziom 10  
    Witam Wszystkich! Moze wyda sie to śmieszne , ale chciałbym wiedzieć czy polaryzacja kolumny (a właściwie głośnika) jest ważna i czy może być słyszalna różnica między dwoma podłączeniami (+-) (-+). Chyba nie bez powodu oznacza się wyprowadzenia wzm. i kolumn na czarno - czerwono... Czy to możliwe ze po zamianie (aktualnie na prawidłowe) podłączenia, zmieni sie choć odrobinkę charakterystyka kol. (głośnika) ?? Dzieki!
  • Poziom 21  
    ma to zasadnicze znaczenie dla odsłuchu,jak nie wierzysz to przećwicz sobie to raz tak raz tak .
  • Poziom 19  
    Postaw sobie dwie kolumny obok siebie zamień jednej polaryzacje zobaczysz co się stanie z basem.Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Będziesz miał przesunięcie w fazie pomiędzy dwoma kolumnami.
  • Poziom 10  
    innymi słowy... przy dodatniej połówce głośnik ma być wypychany, a przy ujemnej wciągany? Bo tak na słuch to ciężko, ale zauważyłem ze przy odwrotnym pdłączeniu + do - a - do + , słyszę dudnienie z boku kolumny, nie z przodu. Podłączyłem omomierz (+ do czerwonego) , to głośnik jest wypychany. Czy tak ma być?? Dziekuje z góry!! Pozdrawiam!
  • Poziom 26  
    z reguly wypycha do przodu, ale w niektorych konstrukcjach zwrotnice sa tak zbudowane ze jak sprawdzasz metoda "na bateryjke" to je wsysa dopiero po podlaczeniu wzmacniacza gralo tka jak trzeba, a po odwroceniu polaryzacji kicha :) ale spokojnie przynajmniej narazie te konstukcje z ktorymi sie spotykalem z takim rozwiazaniem to byly konstrukcje estradowe
  • Poziom 35  
    jak dotkniesz bateryjką 1,5 v + do + głośnika a - do - to membrama powinna wyskoczyć do przodu a jak odwrotnie to powinna sie wciągnąć
    jeśli czerwony to na 100% plus i przy podłączeniu do niego + omomierza
    wypycha membrame to jest spox :)
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi!! :wink:
  • Poziom 19  
    Tak na koniec:

Zgodność fazy ma szczególne znaczenie przy nagłasnianiu dużych obiektów - dzięki temu zmniejsza się ryzyko sprzężenia zwrotnego i własności odsłuchowe.

Pozdrawiam 8)
  • Poziom 27  
    Przecież bez zgodności faz między kolumnami nie ma mowy o jakiejkolwiek stereofonii , nawet w maleńkim pokoiku !!

Co do polaryzacji : Producenci głośników zwykle tak je robią, że przyłożenie +napięcia do zacisku + (lub czerwonego) powoduje wypchnięcie membrany.
    Biegunowość podłączenia kolumn do wzmacniacza nie ma wpływu na brzmienie, byleby wszystkie kolumny były podłączone IDENTYCZNIE .
    Wmak
  • Poziom 12  
    Posiadam glosnik wysokotonowy kopulkowy tonsil bez oznaczen biegunow.Przykladajac napiecie z baterii 1,5V nie udaje mi sie zauwazyc wychylenia 2,5 cm mebrany kopulkowej. Czy jest jakis inny sposob wyznaczenia biegunowosci takiego glosnika?Tylko nie smiejcie sie z pytania :?
  • Poziom 15  
    Jak chcesz sprawdzic co da podlaczenie odwrotnie kolumn to sobie sciagnij z elektrody z dzialu audio mp3 szum rozowy na oba kanaly w fazie i w przeciwfazie. Przy zgodnym podlaczeniu obu glosnikow szum slychac ze srodka - pomiedzy kolumnami.
  • Poziom 20  
    apropos przesunięcia w fazie. Słyszałem że w nowych zestawach muzycznych ( te wszystkie wieże "choinki" ) wymyślono patent, który polega na dobraniu odpowiednich faz głosnika ( czy tez kolumny ) aby po dodaniu ( tychże faz ) powstał efekt głębokiego bassu. Czy ktos wie coś więcej na ten temat? Bardzo mnie to ciekawi. POZDRO! 8)
  • Poziom 2  
    zaznaczenie polaryzacji na głośniakach am na celu ukazanie użytkownikowi początku i końca cewki, tak aby w zestawie membrany głośników wychylały się w podobnych kierunkach
  • Poziom 12  
    faza ma duże znaczenie znaczenie dla pasma niskotonowego
    w kolumnach trójdrożnych przy rozbudowanych zwrotnicach
    bas łączy się w fazie środek w przeciwfazie i górę w fazie
    ale najlepiej jest poeksperymentować ze zmianami faz na środku i górce
  • Poziom 30  
    Co do tego postawienia obok siebie kolumn i zmienienia polaryzacji w jednej z nich: stereo uzyskamy, tylko trzeba dobrze ustawić :P ja tam mam tak zrobione i jak wieczorami słucham radia to słysze stereo. O dziwo łóżko mam prostopadle do kolumn, a słysze tak jak powinienem. Ale to normalne w tak małym pokoju (od ściany przy której stoją kolumny do ściany przy której jest łóżko jest około 2 metry, jedna kolumna zasysa powietrze i słysze to w lewym uchu, a druga wypycha, odbija sie to o ściane i wpada do prawego ucha :P). A bas jest dużo lepszy, jak siedzi się przy komputerze. Polecam eksperymenty :)
  • Poziom 28  
    wmak napisał:
    Przecież bez zgodności faz między kolumnami nie ma mowy o jakiejkolwiek stereofonii , nawet w maleńkim pokoiku !!

Co do polaryzacji : Producenci głośników zwykle tak je robią, że przyłożenie +napięcia do zacisku + (lub czerwonego) powoduje wypchnięcie membrany.
    Biegunowość podłączenia kolumn do wzmacniacza nie ma wpływu na brzmienie, byleby wszystkie kolumny były podłączone IDENTYCZNIE .
    Wmak

producenci tak robią - bo taka właśnie jest zasada działania głośnika dynamicznego. a co do podłączania identycznego warto wyrobić sobie dobre nawyki, przytoczę historię autentyczną - gość z radiowęzła w mojej szkole kiedyś zaczął cisnąć brednie na temat łączenia głośników. ak mu powiedziałem - sprawdź sobie za pomocą bateryjki, powiedział że on to bierze na słuch bo słuch ma wyćwiczony. no to ja - jak będziesz miał 8 kolumn też będziesz na słuch jechał ? nie odpowiedział. pozdrawiam

PS. w wielu tanich kartach muzycznych 3D Enhancement polega na odwróceniu w fazie jednego kanału. Żałosne ale prawdziwe...