Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar swiatla blyskowego

15 Kwi 2004 14:37 1070 5
  • Poziom 2  
    witam wszystkich

mam pytanie w jaki sposob mozna zmierzyc w prosty sposob natezenie swiatla blyskowego.
    moze ktos robil jakies ustrojstwo do tego celu ??

pozdrowieni
    W@S
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 19  
    tak, robilem cos takiego. W duzym uproszczeniu bylo trzeba zbudowac konwerter prad/napiecie na Wzm. oper. (przeksztalca prad fotodiody na napiecie). Potem postawilem cos w rodzaju wydluzacza impulsow (Wzm oper z kondensatorem zapamietujacym wart max. sygnalu i klucz do kasowania tego C). Tu jest problem co ten uklad ma mierzyc - u mnie musial mierzyc akurat wartosc szczytowa, jesli potrzebny bylby uklad do pomiaru energii blysku, to bym dal raczej uklad integratora, ktory scalkowal by cala energie. Uklad oczywiscie trzeba zabezpieczyc przed pomiarem swiatla stalego - wiec albo poniar w ciemnosci, albo musialbym pomyslec...
    Na koncu jakis przetwornikAC, mowiac krotko zwykly woltomierz
    Problem bedzie ze skalibrowaniem, chyba ze chodzi o pomiar porownawczy.
    Problem tez moze byc z korekcja spektralna diody - zeby mierzyla tylko np. swiatlo widzialne, a nie podczerwien
    A tak w ogole do jakich to bedzie zastosowan? Wiele to mi wytlumaczy
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 2  
    witam

chodzi mi o pomiar z fotograficznych lamp blyskowych;
    zamierzam zrobic sobie takie male "studio" w garazu, trzy lampy blyskowe itd.. a kasy na flashmiarke nie ma :((

urzadzenie ma mierzyc wartosc maksymalna swiatla z lamp + ewentualnie swiatlo zastane.

pozdr
    w2s
  • Poziom 27  
    Można by też zastrosować matrycę CCD - w przypadku barwnej matrycy można by od razu określać barwę emitowanego światła.
  • Poziom 19  
    barwa lamp blyskowych jest stala, chyba, ze w dyzym procencie istnieje swiatlo sztuczne. Nie bardzo tak sobie na goraco moge wyobrazic wykorzystanie matrycy do pom. temp. barwowej.

Jesli swiatlomierz ma mierzyc swiatlo do celoe foto z uwzglednieniem jeszcze swiatla zastanego, to sprawa sie komplikuje.
    Nie mozna wg mnie mierzyc tylko wart. max., bo wynik pom. sw. blyskowego bylby prawidlowy tylko gdyby czas blysku lampy zawsze byl taki sam. A tak nie jest, bo w koncu automatyka lampy skraca ten czas. Trzeba mierzyc caly blysk, czyli scalkowac przebieg lampy blyskowej i jednoczesnie swiatla zastanego. Widze to w ten sposob, ze blysk lampy uruchamia uklad pomiarowy na czas nastawiony w aparacie (np. 1/60 sek), przez ten czas wszystko mierzy co wpadnie w pole pomiarowe (czyli blysk i swiatlo stale).
  • Poziom 2  
    uzywal bede "starych" lamp bez autoamtyki jesli to uprosci :))