Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z ogniskową rzutnika

naycolm 20 Lut 2009 09:48 2123 9
  • #1 20 Lut 2009 09:48
    naycolm
    Poziom 10  

Witam!

Spotkałem się z następującym problemem: potrzebuję stworzyć system projekcyjny który z odległości 7.6m projektora od ekranu da mi obraz o przekątnej ok 2-3m (nie więcej). Problem w tym, że wszystkie dostępne na rynku produkty dają znacznie większy obraz przy tak dużej odległości. Wobec tego moje pytanie: jaki projektor zainstalować i w jaki sposób ewentualnie go przerobić, żeby uzyskać pożądany efekt? Jeszcze jedno: budżet całego przedsięwzięcia jest dość okrojony więc nie stać mnie na ekstra rzutniki z ekstra obiektywami.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

0 9
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2009 16:07
    adamjur1
    Poziom 39  

Jak ktoś chce tanio i dobrz to musi być bardzo bogaty - szuka dwóch rozwiązań jednego taniego a drugiego dobrego.
    Skąd ten wymóg ponad 7 metrów - nie da się go ominąć- może byłoby taniej niż stosowanie drogiego rzutnika...
    Instalowałem trochę projektorów i przy odległości rzędu 4-5 m obraz szer. 3m to granica ich stosowania ( Toschiba, Acer)....
    Pozdr.J.
    ps
    tendencja producentów np 3M jest odwrotna- stworzyli projektor emitujący obraz szer 2m z odległości mniejszej niż 1m...

0
  • #3 20 Lut 2009 17:55
    me_super
    Poziom 29  

naycolm napisał:
    Witam!

Spotkałem się z następującym problemem: potrzebuję stworzyć system projekcyjny który z odległości 7.6m projektora od ekranu da mi obraz o przekątnej ok 2-3m (nie więcej).

Zdaje się, że odpowiedni teleskop może załatwić sprawę. W wersji minimalnej to dwie soczewki. Może być problem z jakością tak pomniejszonego obrazu, bo wyjdą wady pojedynczych soczewek. Należałoby zastosować jakiś układ z korekcją aberacji itp.

0
  • #4 20 Lut 2009 18:44
    adamjur1
    Poziom 39  

Konstruowanie teleskopu dla projektora pracującego w bardzo specyficznym układzie optycznym ( obraz jest podawany przez połowę soczewki - górną lub dolną, efekty optyczne sa kontrolowane przez bardzo zaawansowane technologie - taki teleskop musiałby kosztować tyle samo co projektor....
    Tu trzeba specjalizowanego projektora a taki nie kosztuje 2000 zł
    Pozdr.J.

0
  • #5 20 Lut 2009 19:32
    naycolm
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź. Przejrzałem masę projektorów i doszedłem do wniosku, że można by kupić jakiś starszy model rzutnika - tamte spełniały wymogi wg moich potrzeb. Niestety tendencje rynkowe spowodowały, że producenci przestali produkować projektory, jakie potrzebuję. Mam wobec tego inne pytanie: czy ktoś wie, w jaki sposób dotrzeć do niesprzedanych zapasów magazynowych rzutników, które już są zbyt stare, żeby je sprzedawać, a zbyt dobre, żeby wyrzucać? Czy istnieją w ogóle jakieś możliwości dotarcia do starszych typów rzutników? Oczywiście chodzi mi o kupno po obniżonej cenie w związku z archaicznością danego modelu:P

0
  • #6 20 Lut 2009 19:34
    adamjur1
    Poziom 39  

Kolego używasz zamiennie nazwy rzutnik i projektor
    NApisz czy chodzi o projektor cyfrowy LCD lub DLP
    czy o rzutnik do przeźroczy....:D
    Pozdr.J.
    ps
    a potem poszukaj na allegro - pojawiła się nawet nowa technologia projektorów LED

0
  • #7 20 Lut 2009 23:37
    naycolm
    Poziom 10  

oczywiście cały czas chodzi o projektor multimedialny sterowany z komputera, potocznie zwany rzutnikiem:)

0
  • #9 21 Lut 2009 12:02
    me_super
    Poziom 29  

adamjur1 napisał:
    Konstruowanie teleskopu dla projektora pracującego w bardzo specyficznym układzie optycznym ( obraz jest podawany przez połowę soczewki - górną lub dolną, efekty optyczne sa kontrolowane przez bardzo zaawansowane technologie - taki teleskop musiałby kosztować tyle samo co projektor....

W przypadku teleskopu nie ma to znaczenia jak jest 'podawany' obraz, prawa optyki będą takie same.

0
  • #10 21 Lut 2009 12:46
    naycolm
    Poziom 10  

zapewne chodzi mi o zwykłe projektory lcd. Innymi słowy chodzi mi o najtańsze. Przede wszystkim chodzi mi o takie, które dają mi zadany obraz z zadanej wielkości o czym pisałem w pierwszym poście. Niemniej dziękuję za rozjaśnienie sprawy.

0