Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

błędne podłączenie licznika

pstryczek_elektryczek 15 Kwi 2004 15:37 10056 3
  • #1 15 Kwi 2004 15:37
    pstryczek_elektryczek
    Poziom 10  

potrzebuje do sprawozdania na pracownie shcemat błędnego podłączenia licznika oraz wyjaśnić zachowanie się licznika błędnie włączonego.
    i takie drugie zagadnienie czy licznik mierzy prawidłowo energię przy cos fi<1 ??
    bardzo bym był wdzięczny za szybką odpowiedź

0 3
  • #2 16 Kwi 2004 16:48
    Vujek
    Poziom 11  

Mam nadzieję że chodzi o licznik energii elektrycznej.

Jeśli tak to złe podłączenie może polegac tylko na odwrotnym podłączeniu cewki prądowej [zamiana miejscami zielonego z czerwonym na rysunku] (lub cewek jeśli jest 3fazowy). Normalnie nie da się tego zrobić bo tabliczka połączeniowa licznika (ta ponizej szklanej pokrywy)jest zakryta blacha i zaplombowana. Gdybyś połączył odwrotnie licznik po prostu kręciłby sie w druga stronę i zmniejszał ilość nabitych kilowatogodzin. W starych licznikach było to możliwe, w nowych jest mechaniczne zabezpieczenie przed obracaniem w przeciwnym kierunku (na tabliczce jest symbol czteroramiennej zębatki z zapadką).

W liczniku 3 fazowym są trzy komplety wejść/wyjść prądowych i identyczna przelotka dla przewodu neutralnego.

Co do cos fi - licznik mierzy energię czynną (moc czynną przemnożoną przez czas) cos fi nie ma tu nic do rzeczy. Płacimy za kWh a nie za kVA. Co prawda zakłady przemysłowe musza pilnować swojego cos fi i za zbyt niskie płacą kary, ale odbiorców prywatnych to tak drastycznie nie dotyczy (bo powiedzieć że wcale to raczej nie mogę).

Pozdrawiam, mam nadzieję że sie przyda.

0
  • #3 16 Kwi 2004 23:55
    pstryczek_elektryczek
    Poziom 10  

wielkie dzięki napewno sie przyda :)

0
  • #4 17 Kwi 2004 19:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto