Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośność w combie gitarowym Behringer GM108

Tinkas 20 Feb 2009 14:42 1139 2
    Tinkas
    Level 10  
    Witam,

combo jak w temacie. Ma 15W, tak samo jak jego 8-mio calowy głośnik. Impedancja 4 ohm. Ma on analogowe modelowanie brzmienia, także pewnie trochę elektroniki w nim siedzi.. W każdym razie problem jest następujący. Na clean wszystko gra, gałkę od Master kręcę jak chce i ładnie to brzmi. Gorzej jak zacznę grać z przesterem na tym modelowaniu. Wtedy robi się strasznie głośno. Dla mnie to nie problem, ale dla domowników owszem. Nie mogę zrobić ciszej, bo po pierwsze słabiej to brzmi, bardziej płasko i wszystko się zlewa. Po drugie.. Jest tak, że w pewnym momencie przy kręceniu gałką jest taka granica, gdzie robi się znacznie głośniej. Taki duży skok. Jest to mniej więcej między 2, a 3 kreską. Poniżej tego punktu jest lipa, bo cicho i brzydko, a powyżej - wojna domowa.
    Nie wiem czy to sprawa preampu, czy głośnika. W sensie jakości dźwięku, a nie głośności. Bo głośność to ewidentnie wzmacniacz. Dlatego zastanawiam się, czy nie włączyć w szereg z głośnikiem jakiegoś rezystora, tak około 2, 3 ohm. Wtedy wszystko powinno się ściszyć i dowiem się, czy przy cichszym graniu uda się uniknąć tego spłaszczenia dźwięku. Tylko czy mogę tak zrobić? Nie bedzie to miało zgubnego wpływu na elementy elektroniczne wzmacniacza? Wydaje mi się, że to tak, jakbym podłączył dwa głośniki szeregowo, prawda?

Pozdrawiam.
    Tinkas
    Level 10  
    mczeslaw wrote:
    Prawada, nic nie spalisz, tylko zmniejszysz poziom dźwięku z zależności od oporu jaki ma rezystor. Możesz śmiało eksperymentować.

Dzięki za odpowiedź. Wieczorem zobaczę czym dysponuję.
    Pozdrawiam.

EDIT: Dla potomnych.
    Po kilku próbach z rezystorami jakie miałem w domu, w końcu zostawiłem w szeregu z głośnikiem 15-ohmowy. Teraz spokojnie gram w ciszy i dźwięk jest całkiem ładny. W dodatku dużo lepiej steruje się głośnością za pomocą potencjometru.

Pozdrawiam.