Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie Elizabeth + nowa głowica UKF, wzm. p.cz

dayus 20 Lut 2009 16:03 12964 44
  • #1 20 Lut 2009 16:03
    dayus
    Poziom 21  

Dysponuje hercmiarką mikroprocesorową z wejściem BNC.
    Nie posiadam sondy,tylko przewód 50Ω podlączany wtykiem BNC.

Jak mierzyc heterodyne w tym odbiorniku?

0 29
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 20 Lut 2009 16:32
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Miernik częstotliwości musi posiadać dobry wzmacniacz wejściowy (o odpowiedniej czułości) i być słabo sprzężony z cewką heterodyny.
    Silniejsze sprzężenie wpływa na wartość częstotliwości generowanej przez heterodynę .

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 20 Lut 2009 17:13
    dayus
    Poziom 21  

Miernik jest firmy Trans Elektronik 2000, tylko tyle na nim pisze. Ale jak to podlaczyc do heterodyny,czy może wystarczy przylozyc tylko obok? I czy tylko cieplym pinem kabla koncentrycznego,czy mase tez podlaczac,jestem w temacie czestotliwosci zielony:/

0
  • #4 21 Lut 2009 16:00
    Quarz
    Poziom 43  

dayus napisał:
    Dysponuje hercmiarką [a co to takiego? dop. Quarz] mikroprocesorową z wejściem BNC.
    Nie posiadam sondy, tylko przewód 50Ω podłączany wtykiem BNC.

Jak mierzyć heterodynę w tym odbiorniku?
    To znaczy co w końcu chcesz mierzyć? I podstawowe pytanie: na jakim zakresie fal chcesz mierzyć?
    Wszak jest tajemnicą Poliszynela, iż w innym miejscu należy mierzyć dla zakresu UKF (FM), a w innym miejscu dla pozostałych zakresów AM.

0
  • #5 21 Lut 2009 17:15
    tinek
    Poziom 11  

Nie znam tego miernika. Rozumiem że chcesz zmierzyć heterodynę UKF. Ja robiłem tak, że nawijałem na ołówku kilka zwojów drutu i podlutowałem do przewodu pomiarowego, a potem zbliżałem do cewki. Są zazwyczaj dwie podobne jedna od heterodyny, druga obwody wejściowe. Cewkę właściwą znajdziesz zbliżając do niej coś metalowego - wtedy się odstraja.

0
  • #6 21 Lut 2009 21:05
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Cewkę heterodyny UKF rozpoznasz po rdzeniu.
    Za zwyczaj jest aluminiowy, rzadziej mosiężny. Reszta cewek ma rdzenie ferrytowe.

0
  • #7 21 Lut 2009 21:18
    sq6ade
    Poziom 40  

dayus napisał:
    I czy tylko cieplym pinem kabla koncentrycznego,czy mase tez podlaczac,jestem w temacie czestotliwosci zielony:/

Wejście pomiarowe hercmiary zamknij pętelką ok 2 zwoje i zbliż do obwodu tak jak koledzy napisali.
    Pomiary o sprzężeniu pojemnościowym - ze zbliżoną do obwodu końcówką pomiarową "wiszącą w powietrzu" - dają słabe efekty.

0
  • #8 21 Lut 2009 21:18
    dayus
    Poziom 21  

Jak heterodyna wyglada to ja wiem.... ale jak ja zmeirzyc,tego nie wiem. Mam miernik pozyczony ze szkoly:/ Ma 3 zakresy, Mhz,Khz,Hz. Po wlaczeniu pokazuej w Hz, jak jest wyzsza czestotliwosc to sam sie przestawia na wiekszy zakres.

Jak narazie po przylozeniu druta kolo heterodyny przestawil sie na kHz,a Mhz nic:/

0
  • #9 21 Lut 2009 21:21
    sq6ade
    Poziom 40  

Może ten miernik nie daje rady przy częstotliwościach rzędu 100MHz ?

0
  • #11 21 Lut 2009 22:04
    Quarz
    Poziom 43  

:arrow: dayus, cewka mieszacza samodrgającego zbudowanego na tranzystorze oznaczonym T2 - BF215 - ma oznaczenie L2 i znajduje się tam, zobacz:

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 12.
    "Udzielanie porad uznanych za szkodliwe bądź bezwartościowe podlega regulaminowym restrykcjom. "

0
  • #12 21 Lut 2009 23:45
    c2h5oh
    Moderator

Quarz napisał:
    :arrow: dayus, cewka mieszacza samodrgającego zbudowanego na tranzystorze oznaczonym T2 - BF215 - ma oznaczenie L2 i znajduje się tam, zobacz:

Bzdury wypisujesz.
    Głowica UKF nie jest zbudowana na mieszaczu samodrgającym. Posiada ona osobną heterodynę.
    Heterodyna UKF zbudowana jest na tranzystorze T5. Cewkę oznaczyłem na schemacie. T2 nie jest żadnym mieszaczem samodrgającym.

0
  • #13 22 Lut 2009 19:06
    dayus
    Poziom 21  

Witam!
    Mam problem z napięciem dla głowicy UKF GLORIA.
    Głowica jest na napięcie 8-9V, zasilam ją stabilizatorem 7808.
    Stosuje filtrację tylko na wyjściu 100uF i 100nF równolegle. Jakie zastosować tam kondensatory?

Głowica ta piszczy,daje taki dziwny dźwięk, zastanawiam się,czy nie jest to spowodowane złą filtracją.

Co radzicie,jakie kondensatory i czy dodać jeszcze filtrację na wejście stabilizatora?

0
  • #14 22 Lut 2009 19:15
    Ptolek
    Poziom 36  

Sama głowica dźwięku nie daje :p
    Filtracja 100uF + 100nF jest prawidłowa (100nF ceramiczny). Na wejściu stabilizatora też wskazana jest filtracja, ale nie napisałeś, z czego zasilasz stabilizator, jeżeli z transformatora i mostka to oczywiście musi tam być kondensator, np. 470uF.
    No i pewnie nie jest to spowodowane złą filtracją, powiedz, co majstrujesz.

0
  • #15 22 Lut 2009 19:25
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Stabilizatory 78XX "lubią" być blokowane do masy kondensatorami 0,22 - 0,33uF (lub więcej) lutowanymi najkrócej jak tylko można, przy ich wyprowadzeniach.
    Jeżeli zakłócenia pochodzą od oscylacji w stabilizatorze, to takie kondensatory (nie elektrolity!) mogą pomóc. Jeżeli wlutowanie kondensatorów wprost do nóżek 7808 nic nie zmieni, to znaczy, że przyczyna jest gdzie indziej (oscylacje w głowicy? wzbudzanie się wzmacniacza pośredniej? oscylacje w torze m.cz.?)

0
  • #16 22 Lut 2009 20:11
    dayus
    Poziom 21  

W wypowiedziach "kondensatora" wyczytałem,ze trzeba te stabilizatory zablokować diodami? Jak to rozumieć? Dioda szeregowo z wejściem napięcia?

Stabilizator zasilany napięciem filtrowanym i już wcześniej stabilizowanym ok 30V.

A co majstruje,przestrajam Elizabeth Hi-Fi głowicą Gloria.

Tutaj jest mój problem, ost. post: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1205303.html

0
  • #17 22 Lut 2009 21:07
    lukashb
    Poziom 39  

Ja bym zastosował filtr typu Pi, składający się z rezystora 1Ohm i 2x 1000uF elektrolity. Stosuję to wszędzie tam gdzie wymagane jest odfiltrowanie urządzenia od zakłóceń przychodzących z sieci, z doświadczenia 7812 nie załatwia często sprawy w kwesti czystości napięcia wyj.Jak taki filtr zbudować powinienes wiedzieć.

0
  • #18 22 Lut 2009 21:21
    dayus
    Poziom 21  

Taka duża filtracja? Hmm....... kondensator radził:

Cytat:
    Nie pamiętam jak podłączyłem U ARW, ale do U var dałem 78L09,
    podobnie jak do zasilania całej głowicy (drugi 78L09). Zablokowane jak
    trzeba C tantalowymi i C ceramicznymi, z diodami zabezpieczającymi.

A może by tak sprobowac wymienić kondensatory w torze wzmacniacza p.cz? Od tego też to może piszczec?

0
  • #19 22 Lut 2009 21:24
    sq6ade
    Poziom 40  

lukashb napisał:
    Ja bym zastosował filtr typu Pi, składający się z rezystora 1Ohm i 2x 1000uF elektrolity.

Aleś armate wytoczył. On nie chce zasilać końcówke mocy tylko głowicę :D
    Klasyczna aplikacja 78XX jest wystarczająca a jak komuś mało to proponuję wykonać aktywny "ripple filter" z tranzystora , kondensatora i rezystora.

Acha i odnoszę wrażenie że małe 78LXX są mniej podatne na wzbudzanie.
    Do głowicy wystarczy te 100mA.

0
  • #20 22 Lut 2009 21:34
    dayus
    Poziom 21  

Cytat:
    że przyczyna jest gdzie indziej (oscylacje w głowicy? wzbudzanie się wzmacniacza pośredniej? oscylacje w torze m.cz.?)

1. Głowica jest fabryczna.
    2. Czy wzmacniacz sie wzbudza,tego nie wiem, ale ma bardzo małe wzmocnienie, poniewaz moge krecic potencjoemtrem glosnosci na maksa, a to jeszcze nie jest max (a na innym zrodle dzwieku np. CD 25% potencjometra i glosniki nie wyrabiaja)
    3. Wzmacniacz m.cz,jak i przedwmzmacniacz - sprawne. CD działa na tym wzmaku w 100%

Cytat:
    Aleś armate wytoczył. On nie chce zasilać końcówke mocy tylko głowicę Very Happy
    Klasyczna aplikacja 78XX jest wystarczająca a jak komuś mało to proponuję wykonać aktywny "ripple filter" z tranzystora , kondensatora i rezystora.

Wszyscy robią standard i działa, musi sie obejsc bez dodatkowego T.

Czy zastosować klasyczną apliakcje 78xx:

Czy lepiej dodać jeszcze jakiś elektrolit? A o co biega z tymi diodami?

Cytat:
    Acha i odnoszę wrażenie że małe 78LXX są mniej podatne na wzbudzanie.
    Do głowicy wystarczy te 100mA.
    Co przez to rozumiesz? Ta głowica chyba nawet mniej pradu bierze, pisze,ze ok. 20mA.

0
    Załączniki:
  • #21 22 Lut 2009 21:44
    sq6ade
    Poziom 40  

Rozumiem przez to że wystarczy do zasilania głowicy 78L09 - dokładasz we/wy 2 szt 100n plus 2 szt np. 22uF i gitara.

0
  • #22 22 Lut 2009 21:50
    dayus
    Poziom 21  

Aha:)
    A czy wejście obowiązkowo musi być filtrowane?
    Wybaczcie głupie pytania.

0
  • #24 22 Lut 2009 22:05
    dayus
    Poziom 21  

Stabilizatora, bo gdzieś wcześniej w zasilaczu napięcie to już jest filtrowane.

0
  • #25 22 Lut 2009 22:08
    sq6ade
    Poziom 40  

Na tym nie zaoszczędzisz a konensatory powinny byc blisko wyprowadzeń regulatorka a nie gdzieś daleko.

0
  • #26 22 Lut 2009 22:16
    dayus
    Poziom 21  

Nie chodzi o oszczędności,a o uproszczenia. No ok, teraz już wiem. Znasz się na superheterodynowym odbiorniku? Mam jeszcze parę spraw z tym piszczeniem. Może obwód na tranzysotrze T9 BC108B, który odpowiada za wyciszenie szumów nawala? Albo obwód wzm. p.cz?

0
  • #27 22 Lut 2009 22:50
    dayus
    Poziom 21  

Ostatecznie zamontowałem nową głowicę UKF.
    Prawdopodobnie jest to Gloria, ale piszę na niej tylko LR, ma 8 wyprowadzeń (w tym 2 masy na obudowie).

Na czerwono zaznaczyłem przecięcia na płytce. A na niebiesko punkty,do których się dopinałem Glorią.

Schemat ten jest od Glorii, ja tylko dopisałem tam swoje zasilanie. Dałem mu 8V,nie wiem,czy nie powinno tam być 9V. Niech mnie ktoś oświeci.

Rezystory dla dzielników napięciowych dałem ok. 200K.
    Innych nie miałem. Wzmocnienie napięciowe dałem ze stabilizatora 7805, którego nie ma na schemacie.

Na 2x200K dla napięcia przestrajania, napięcie dochodziło ok. 10V,dlatego zmniejszyłem napięcie potencjometrem VR301 w sekcji zasilania aż do minimum,to daje mi maksymalne napięcie strojenia dochodzące do głowicy już ok. 8V,ale nie kręcę potencjometrami tak wysoko,żeby nie zepsuć głowicy,bo ta ma napięcie max. 7V.
    Napięcie minimalne ustawiłem 2 potencjometrami VR5 i VR3, tak,żeby do głowicy dochodziło już 1,3V.

Odbiór fal jest, słychać takie lekkie buczenie i piszczenie,gdy nie ma złapanej stacji radiowej. Po złapaniu stacji piszczenie się wycisza,ale tak jakby jeszcze było lekko słyszalne. Ogólnie jakość odbioru - średnia. Gdy nie ma stacji buczy i trzeszczy.Odbiornik jest BARDZO czuły....:/ Bardzo ciężko ustawić stację potencjometrami bocznymi:/

Co zrobić by polepszyć odbiór? Może to piszczenie spowodowane jest filtracją przy stabilizatorze,którą dołożyłem? Dobrałem to nie sprawdzając,czy takie mają to być elementy.
    Może błąd lezy w połączeniach głowicy, może mają być inne,innymi przewodami...

Piszczenie lekko ustępuje,gdy dziury w głowicy się odsłoni i nie zasilania masą,ale jeszcze nie jest to to.

Wydaje mi sie,ze błąd leży we wzm. p.cz albo w ukladzie wyciszania szumów, opartym na T9.

Dodam,ze głośność z tej głowicy jest bardzo mała, potencjometr głośności na max,a dalej cicho gra. Czy na to wpływa wzmocnienie ARW głowicy,czy tylko wzmacniacz p.cz? Na poprzedniej głowicy (oryginalnej) było głośniej niżeli na tej.

Wskaźnik sygnału dochodzi maksymalnie do 0,5 wskazania, a gdy nie łapie stacji,jest na 0. A na poprzedniej głowicy dochodził nawet do 2. Trzeba go jakoś skalibrować,czy może rzeczywiście jest tak slaby odbiór?

Wskaźnik załączania STEREO również nie działa,brak jakiejkolwiek reakcji na wciśnięcie guzika STEREO.

Czy pomoże wymiana kondensatorów w torze wzmacniacza p.cz, ewentualnie układu wyciszania szumów? A może wystarczy tylko podnieść napięcie zasilania głowicy do 9V? BO mam na niej 8V. A może jest ono za słabo filtrowane,jutro zmieniam filtrację na wejście i wyjście stabilizatora.

Podsumowanie:

Chce się pozbyć piszczenia i takiego jakby trzasku.
    Chce podnieść głośność radia FM.
    Chce, skalibrować wskaźnik poziomu sygnału.
    Chce zrobić STEREO,które nie działa.

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Przestrojenie Elizabeth + nowa głowica UKF, wzm. p.cz przed wysłaniem postu.
    Nie kasować wpisu! /c2h5oh/

0
  • #28 23 Lut 2009 06:44
    Ptolek
    Poziom 36  

Odpowiadam tu, bo tu jest schemat. Przez te 3 tematy o tym samym, nie wiadomo, w którym odpowiadać.
    Otóż, czy baza tranzystora T3 jest w jakiś sposób polaryzowana, bo ze schematu wynika, że ją po prostu odciąłeś od transformatora wyjściowego oryginalnej głowicy? Poza tym tor p.cz. jest wspólny dla zakresu AM i FM, odcinając ten tranzystor od oryginalnej głowicy pozbawiłeś się zakresu AM, nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę.
    Zakres AM można jeszcze uratować, ale na razie proponuję zająć się FM, i podłączyć bazę tranzystora T3 z plusem zasilania przy pomocy rezystora 10k (zasilanie masz na kondensatorze C44) oraz połączyć bazę T3 z masą przez rezystor 2,2k.

A wystarczyło po prostu przestroić istniejącą głowicę...

0
  • #29 23 Lut 2009 07:33
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Scaliłem 3 tematy założone przez kolegę dayus. Wszystkie dotyczą odbiornika "Elizabeth".

:arrow: dayus Proszę nie zakładać kolejnych tematów dotyczących tego odbiornika, bo tworzy się tylko niepotrzebny bałagan.

0
  • #30 23 Lut 2009 07:58
    dayus
    Poziom 21  

@Ptolek - już wcześniej nie było zakresu AM,podejrzewam,ze coś przy isostatach jest nie tak,no ale teraz już się nie używa AM,ale jak zrobię stereo,będę się martwił AM. Tej oryginalnej głowicy nie dało się nastroić... a nawet jeśli,to można ją jeszcze przywrócić do życia.

OK, podłącze tego T3 i sprawdzę efekty. Ale na C44 już nie ma napięcia,bo wcześniej jest przecięcie,ale podłącze to wcześniej.

Cytat:
    ale na razie proponuję zająć się FM, i podłączyć bazę tranzystora T3 z plusem zasilania przy pomocy rezystora 10k (zasilanie masz na kondensatorze C44) oraz połączyć bazę T3 z masą przez rezystor 2,2k.
    Niestety ten manewr nie daje żadnego polepszenia odbioru, nic,a ni się nie zmienia,jest cały czas tak samo. Tylko,ze ten T3 ma 4 nogi wychodzące. ja dopiąłem napięcie 10V do bazy T3 (tam gdzie mam podłączone wyjście p.cz z głowicy UKF)
    Na schemacie jest napisane,że na emiterze ma być napięcie 1,1V, a tam mam 0. Na kolektorze lekko ponad 10V i na bazie,również 0V.

Ale gdyby tranzystor ten nie był spolaryzowany,to chyba w ogolę nie puszczał by na emiter sygnału,a jednak coś w głośnikach słychać, tylko,ze cicho. Ale fakt faktem,ze napięcie 1,1V ma być na punkcie kontrolnym.

Wymiana Ul1201 x2 nie pomogła.
    Napięcia na OS3 - stereo dekoderze są poprawne,brak napięcia 1,1V na T3.
    Wymiana T3 - nie pomaga

EDIT - sprawdzałem tuner na samochodowym transmiterze FM.
    Wskaźnik dostrojenia dochodzi do pozycji 6. Transmitter, leży jakies 30cm od tunera. Nawet działa STEREO.
    Wydaje mi się,że odbiór fal się polepszy na lepszej antenie

Pozostaje mi się tylko zając zmniejszeniem szumów(może wymiana UL1202?) no i może jakaś kalibracją wskaźnika sygnałowego,żeby dochodził dalej przy stacjach radiowych,a nie tylko transmitterze. I coś żeby dal osie włączyć stereo i ewentualnie podglośnić radio,żeby do przedwzmacniacza dochodził większy sygnał.

Jeszce myślę,że winnym może być układ stereo dekodera,ale to wtedy chyba nie załączało by się stereo, na transmitterze. Już sam nie wiem... może rozstrojona jest p.cz?

0