Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym

michal.rogaczewski 20 Feb 2009 17:52 13867 37
Altium Designer Computer Controls
 • Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym

  Witam

  Jest to mój już od dawna tworzony projekt, najpierw powstał zasilacz. Zbudowany jest ze sterownika na TL494 i aplikacji IR2113 rdzeń ETD34, który spokojnie wystarcza do zasilenia 2 takich kostek. O schemat nie prosić, po pierwsze nie powstał w wersji komputerowej (posiadam tylko rozrysowany sterownik na kartce z zeszytu :P)

  A wzmacniacz... no cóż, po staremu :P TDA7294, nie ma co opisywać, bo wszyscy znają tę kostkę.

  Kosztów nie podam, bo nie znam i nie chcę się załamywać :P

  Parę fotek
  Sterownik
  Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym
  początki obudowy i okablowanie
  Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym
  obudowa gotowa
  Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym
  prawie gotowe
  Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym
  i finisz.... wyglądało to tak 5min bo moja mam dotknęła radiatora po lewej i ESD zabiło jednego TDA ;( (nie ma tu jeszcze podłączonego uziemienia, gdy został zabity już było)
  Wzmacniacz 2xTDA7294 z zasilaczem impulsowym
  gałka do potencjometru, wiem że nie ma, ale nie mam na razie nic ładnego
  Pozdrawiam

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Offline 
  michal.rogaczewski wrote 1396 posts with rating 68, helped 94 times. Live in city Słupca. Been with us since 2006 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Krzysiek16
  Level 24  
  A obudowa nie gnie się? Bo z tego co widzę, to sam polutowany laminat i kawałek pleksi. Najlepiej, gdybyś pomalował jakoś przód, bo widok kabelków ze środka trochę go szpeci. Poza tym, ok.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  raczek3
  Level 22  
  Witam, wzmacniacz dobrze wykonany, czy obudowa to zlutowany laminat? ten lamina podczas długiego używania wzmacniacza nie zacznie się na złączeniach rozlutowywać lub odkształcać?
  Co do górnej pokrywy to mógł byś zastosować odymione pleksi i kabelków by nie było widać. Pozdrawiam
 • #4
  dezmontnikus
  Level 21  
  Ta cała obudowa jest z laminatu? z skąd miałeś go tyle :)
 • #5
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Panowie a co widać na ostatnim zdjęciu ?? plexa na froncie ma podklejoną od wewnętrznej strony czarną folię więc totalnie nie jest przezroczysta, wręcz lustrzana, co widać przy potencjometrze. laminat się nie gnie bo to wszystko jest b.lekkie, nie będzie też się rozlutowywał ani tym podobne, tam nie ma takich temperatur

  Do tych co chcą zrobić taki zasilacz to tu macie wszystko co jest do tego potrzebne http://focus.tij.co.jp/jp/lit/an/slva001d/slva001d.pdf

  p.s. góra jest specjalnie zostawiona widoczna, nie ładnie tak zmieniać sens postu :P
 • #6
  krzycho123
  Level 31  
  Bardzo fajny wzmak , przy całej masie TDA połączonych w toroidem wreszcie jakaś odmiana - na plus :)

  Ja w pierwszej chwili jak zobaczyłem chciałem zapytać skąd masz taką miedzianę blachę 2-3mm ale dopiero później zauważyłem że to laminat .
  Ciekawy pomysł na obudowę ,ale u mnie laminat jest drogi i raczej wolałbym go wykorzystać inaczej ;)
 • #7
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Obudowa wyszła mnie jakieś 20zł z pleksiglasem (kupiłem 2 kawałki laminatu rozmiaru trochę większego od A4 po 7zł i grosze za plexi bo zawsze kupuje te największe płyty) A najlepsze jest to że cała obudowa powstała przy użyciu tylko dremelka i lutownicy :D
 • #8
  FoxTech
  Level 20  
  Czy tych smarków łączących laminat nie dało się ładniej poprowadzić ? Gałkę potencjometru proponuję znaleść na szrocie każda inna kłóciła by się z harmonią tego bezkompromisowego designu. Poza tym ten wzmacniacz to rasowy salonowiec.
 • #9
  Suchy
  Level 17  
  Miro91 Jeśli chcesz zaprojektować przetwornicę DC-DC (aplikacja audio do samochodu) lub zasilacz sieciowy do aplikacji domowych zapraszam na stronę Power Integrations oraz sciągnięcie PIExpert 7.

  PS. Do autora, moim zdaniem mogłeś kontynuować realizacje wszystkich zasilaczy stosując technikę impulsową , nie wiem czemu tam siedzi ten mały stalowy transformator, LNK364 + rdzeń EE16 i masz 15V 0,5 ampera - mniej się grzeje oraz zajmuje dużo mniej powierzchni na płytce.
 • #10
  cybergood
  Level 16  
  A nikt jak na razie nie zapytał się jak to gra?
  Nie chodzi mi o kostki TDA ale samo połączenie zas. impulsowy + TDA?
  Nie słychać żadnych przydzwięków??

  Pozdrawiam
 • #11
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Działa to o wiele lepiej niż zasilane ze zwykłego transformatora, nie ma szans na przydźwięk, ani brum, ponieważ zasilacz działa na 50kHz (dużo powyżej częstotliwości słyszalnych) a 50Hz jest daaaleko od kabli sygnałowych, co do tego małego zasilacza, to wiem, mógłbym nawet zrobić coś na wzór zasilacza st-by z komputera, ale... sam nie wiem czemu :P
 • #12
  -RoMan-
  Level 42  
  Nie potrzeba żadnego dodatkowego zasilacza - uzwojenie pomocnicze na ETD34 a do startu rezystor z +320V.
 • #13
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Tak, ale poza sterownikiem zasilacz zasila układzik włączający kolejno zasilacz - wzmacniacz i wyłączający w odwrotnej kolejności który jednak musi być ciągle zasilany bez względu na prace zasilacza głównego

  p.s. największym problemem było to, że taki fajniejsze przełączniki są chwilowe i też dlatego potrzebny jest taki układ, a przy okazji wzmacniacz włącza i wyłącza się cichutko :P
 • #14
  raczek3
  Level 22  
  Kolego suchy ja projektowałem przetwornice bez żadnych programów(nie wiedziałem że takie istnieją) ale z chęcią pobiorę sobie ten program o ile jest darmowy bo nie będę za niego bulił, gdy wpisałem w google PIExpert 7 download i otworzyłem stronę mam jakiś formularz http://www.cdiweb.com/technical_inquiry.aspx?prodid=25 muszę go wypełnić aby go pobrać?
 • #15
  Ptolek
  Level 36  
  Moim zdaniem do każdego urządzenia pokazywanego w DIY powinien być schemat. Co do tej troski o niedoświadczonych użytkowników - bez przesady z tą prewencją.
  Mam natomiast pytanie dotyczące zakłóceń, oczywiście nie tych słyszalnych w paśmie audio - choć też mogłyby wystąpić w wyniku jakiejś demodulacji, ale radiowych. Czy przetwornica nie zakłóca sygnału radiowego? Chodzi mi tu o wszystkie pasma choć głównie UKF.
 • #16
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Właściwie schemat sterownika można by opublikować, to jest newralgiczny punkt każdej takiej konstrukcji a sam i tak na nic sie nie przyda bo trzeba by jeszcze trafo umieć i wiedzieć jak nawinąć i parę innych szczegółów, więc ok schemat narysuje.
  Co do zakłóceń, to nie stwierdziłem żadnych (gdy jeszcze przetwornica nie ruszała stabilnie były, ale teraz ją "uspokoiłem" i już jest ok)
 • #17
  MinisterQ
  Level 18  
  Jak ta przetwornica daje sobie radę w sytuacji dynamicznego obciążenia jakim jest wzmacniacz mocy?
  Obydwie kostki zasilasz z tego samego źródła +/-, czy masz osobne uzwojenia dla obu kostek?
  Jak mniemam masz tam jakąś pętlę sprzężenia zwrotnego która służy do stabilizacji i ustawienia napięcia wyjściowego przetwornicy - masz osobne uzwojenie do tego, czy monitorujesz któreś z wyjść zasilających wzmacniacze mocy?
 • #18
  DJKompot
  Level 26  
  Witam

  Fajna konstrukcja ale nie wiem czy tyle samo miejsca nie zajeły by trafka do tego TDA. Ekranowane nie mają szans podać żadnego przydźwięku. Może troche cięższe by było.

  Nie żal było Ci laminatu i cyny? :D

  Ogólnie ładnie się prezentuje.

  Pozdrawiam.
 • #19
  mr.chrumps
  Level 11  
  michal.rogaczewski wrote:
  Nie ponieważ takie przetwornice nie są przeznaczone dla początkujących, mogą być dla nich wręcz zagrożeniem (napięcia stałe ponad 350V, duże kondensatory naładowane do wysokich napięć i ewentualne eksplozje elementów mocy), a osoba o wystarczającym poziomie wiedzy będzie potrafiła sama zaprojektować taki zasilacz bez trudu


  Chyba jednak trochę Przesadzasz. Myślisz że opublikowanie schematu bez podania informacji o nawijaniu i wykonaniu transformatora jest bezpieczniejsze? Zapewniam Cię że eksperymentowanie z "dopasowaniem" na oko może być katastrofalne w skutkach...

  Pytania:
  Jak z wentylacją całości? Na przetwornicy widzę spore radiatory, brak (przynajmniej nie widać na zdjęciach) otworów wentylacyjnych w obudowie.

  Jak wyglada sprawa pracy przetwornicy pod pełnym obciążeniem od strony sieci? Zakłócenia powstają nie tylko po stronie wtórnej, ale także i pierwotnej, a amatorsko wykonane przetwornice potrafią nieźle "siać".

  Ekranowałeś trafo? Na zdjęciach nie widzę...

  Pozdrawiam
 • #20
  lexx1842
  Level 11  
  Nie wzbudza Ci się przy tak ustawionym zasilaczu i nieekranowanym ? Bo powiem szczerze to ja bym raczej zaekranował zasilacz impulsowy- to sieje jak rosyjska stacja nasłuchu.
 • #21
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Ekran na trafie ? można by ale nie mam takiej folii miedzianej a zakłóceń nie ma za dużych (nie zauważam jakichkolwiek) Wzbudza ? nie ma szans, jak już mówiłem działa to o wiele lepiej niż z toroidem, bez sygnału w głośnikach totalna cisza.

  co do "siania" i różnych tam zakłóceń, to powiem prosto, nie ma ich dużo, a i tak większość zostaje na filtrze EMI który nie przepuści prawie niczego na wysokich częstotliwościach
 • #22
  magik128
  Level 22  
  A ja mam troch inne pytanie.Nie było żadnych problemów ze wzbudzaniem się końcówek? Mniemam że posiadasz oscyloskop (skoro uruchamiasz przetwornice to raczej go używasz),mógłbyś pokazać napięcie wyjściowe przy jakimś większym obciążeniu ,w celu sprawdzenia obecności jakiś szpilek?
 • #23
  Qwet
  Level 33  
  Transformatorów impulsowych się nie ekranuje, ze względu na częstotliwości pracy nie ma to sensu. Przetwornica pracująca z częstotliwością 50kHz nie wprowadza do zasilanego urządzenia niższych częstotliwości z zakresu słyszalnego dla człowieka.

  Przetwornice transformatorowe bez stabilizacji napięcia, a co za tym idzie bez dławików wyjściowych, jak najbardziej nadają się do zasilania dynamicznego obciążenia takiego jak wzmacniacz mocy. Mają miękką charakterystykę i żadnych elementów indukcyjnych które mogłyby się nasycać, dzięki temu radzą sobie z dużymi prądami szczytowymi.

  michal.rogaczewski zakłócenia wprowadzane do sieci oczywiście istnieją. Filtry emi i kondensatory 0,47uF 250Vac odfiltrują zakłócenia wysokich częstotliwości, ale nie wytłumią udarów prądowych spowodowanych brakiem układu PFC. Takie szpilki prądu ładowania kondensatorów wprowadzają spore zakłócenia i są problemem dla elektrowni. Warto przeczytać:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492684.html
  W przypadku transformatorów sieciowych, szpilki prądu ładowania kondensatorów przez mostek wygładza rezystancja uzwojeń transformatora.

  A schemat przetwornicy mógłbyś zeskanować albo przemalować i wstawić razem z projektem. Chociaż sam projektuję takie zasilacze i nie potrzebuję gotowych schematów, chciałbym zobaczyć jak wygląda twoja przetwornica na kartce ;)
 • #24
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Co do PFC to sprzęt audio jest zwolniony z obowiązku posiadania go :) Wiem czym to skutkuje, przede wszystkim zniekształceniem przebiegu sieci (spłaszcza szczyty sinusa). Ale pracuję nad aktywnym korektorem pfc do moich następnych zasilaczy, ale na moim obecnym oscyloskopie odpalenie to męczarnia (po 1 już nie działa do końca tak jak trzeba i nie widać wszystkiego co widoczne być powinno po 2 przydałby się drugi kanał żeby móc obejrzeć prąd i napięcie jednocześnie)

  A co do ekranowania to w lepszym sprzęcie ekranuje się transformatory :P z zewnątrz zakłada się taśmę miedzianą podłączoną do uziemienia, czasem do - kondensatorów prostownika sieciowego

  p.s. Niestety ale strzeliłeś herezje :P dławik między diodami a kondensaotrem MUSI być w takim układzie, bo tranzystory będą jak by to powiedzieć "zagrożone"
 • #25
  Qwet
  Level 33  
  Nie ma obowiązku stosowania PFC, niemniej sieje bardziej niż zasilanie transformatorem.

  michal.rogaczewski wrote:
  z zewnątrz zakłada się taśmę miedzianą podłączoną do uziemienia, czasem do - kondensatorów prostownika sieciowego

  Oczywiście że się ekranuje. Transformatory Flyback ze szczeliną sieją bardzo mocno i potrafią nieźle zakłócić działanie elektroniki.

  michal.rogaczewski wrote:
  dławik między diodami a kondensaotrem MUSI być w takim układzie, bo tranzystory będą jak by to powiedzieć "zagrożone"

  Widzę u ciebie małe dławiki wyjściowe. Pewnie zastosowałeś je ze względu na ograniczone wypełnienie, w takim układzie po rozładowaniu kondensatorów przez okres czasu martwego po otwarciu tranzystora płynie impuls prądu wyrównawczego. Spełniają zupełnie inną rolę niż dławik wyjściowy w przetwornicy ze stabilizacją napięcia, ich rola sprowadza się do tłumienia impulsów prądu.
  Jednak w wielu przetwornicach transformatorowych, zwłaszcza CarAudio, dławików wyjściowych często w ogóle się nie stosuje, nie są one konieczne ;)
 • #26
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  No tak w przetwornicach ze stabilizacją dławik i kondensatory tworzą dolnoprzepustowy filtr LC który jednocześnie uśrednia napięcie, bez niego nie działała by regulacja PWM, w zasilaczach z pojedynczym napięciem wyjściowym są to zwykłe dławiki, w zasilaczu takim jak mój musiałby to być dławik sprzężony (podobny do tego znajdującego się w filtrze EMI)

  A Car Audio... no cóż te przetwornice rządzą się trochę innymi prawami

  p.s. dławik do przetwornicy ze stabilizacją powinien być zrobiony na dobrym rdzeniu, ponieważ dostaje bardzo po tyłku przy małych wypełnieniach i dużym prądzie
 • #27
  Qwet
  Level 33  
  To nie jest taki zwykły filtr LC, choć przy okazji również spełnia taką rolę. Do filtrowania pulsacji służą dodatkowe dławiki oddzielnie dla każdego napięcia.
  Przede wszystkim dławik wyjściowy w przetwornicy ze stabilizacją jest głównym elementem przetwornicy, transformator tylko ładuje go impulsami wyższego napięcia o odpowiedniej długości. Tak jak mówisz, dławik jest również elementem który zapewnia proporcję między napięciami wyjściowymi według rozkładu liczby zwojów dla konkretnych linii.

  michal.rogaczewski wrote:
  A Car Audio... no cóż te przetwornice rządzą się trochę innymi prawami

  Nie. Jedyna różnica to topologia - w CarAudio stosuje się mostek a w zasilaczach sieciowych przeważnie półmostek. Reszta działa tak samo, obie przetwornice są zasilane napięciem stałym i obie generują na wyjściu napięcie stałe, w obu przypadkach występują prądy impulsowe związane z ładowaniem kondensatorów wyjściowych.

  michal.rogaczewski wrote:
  dławik do przetwornicy ze stabilizacją powinien być zrobiony na dobrym rdzeniu, ponieważ dostaje bardzo po tyłku przy małych wypełnieniach i dużym prądzie

  Prawda. I znacznie trudniej jest wykonać dławik stabilizacji o dużym prądzie nasycenia - potrzeba porządnego rdzenia. W przypadku dławików tłumiących szpilki prądu wystarczy tylko kilka zwojów na ferrytowej pałeczce czy małym toroidzie proszkowym, indukcyjność nie musi być duża.
 • #28
  Suchy
  Level 17  
  Kolego Raczek.3 , nie musisz płacić za oprogramowanie, jest ono darmowe. Ta ankieta jest po to żeby PI wiedziało jakie układy użytkownicy budują , co pozwala na lepsze dostosowanie się firmy do rynku. Jeśli podasz maila to prześlę tobie wersję instalacyjną. Pozdrawiam.

  a tutaj jest link do strony producenta w dziale download

  http://www.powerint.com/en/design-support/pi-expert-design-software
 • #29
  dg.1607
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dlaczego byś się miał załamywać sumując koszty? =)
 • #30
  Alton88
  Level 21  
  Nietypowa konstrukcja ...spoko to sie chwali ale:

  -Zasilacz impulsowy we wzmacniaczu audio ? totalne nieporozumienie
  -TDA , lm3886 zdecydowanie wypada lepiej pod każdym względem

  Podziwiam zapał konstruktora , aha i te kondensatory jamicon , zmień je na coś bardzej ,, jakościowego,,

  PS:
  Bardzo pomysłowa obudowa , nigdy by na to niewpadł :) napewno pomysł wykorzystam .