Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć domofon UNIFON URMET SCATEL 1132/40

20 Lut 2009 18:37 15820 15
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem z podłączeniem słuchawki domofonu. Kupiliśmy z mężem domofon i chcieliśmy go podłączyć. Oboje jednak nie wiemy jak sie do tego zabrać. Przejrzałam trochę odpowiedzi dotyczące podłączenia domofonu i nie jestem już pewna czy tyle kabli ile my mam ( dwa: czerwony i niebieski) jest wystarczającą liczbą.

Pod poniższymi linkami znajdziecie zdjęcia domofonu i jedno z połączeń. Prawdopodobnie jest złe bo w słuchawce nie słuchać odgłosów z ulicy.
    Bardzo proszę o jakąś pomoc.

http://images39.fotosik.pl/64/66b2f497393d300amed.jpg
    http://images38.fotosik.pl/63/cd2d4906fd1668c2med.jpg
    http://images41.fotosik.pl/64/574d45bb63c63b37med.jpg
  • Poziom 12  
    Ten unifon( 5- przewodowy) nie będzie działał z Waszą instalacją, musisz się dowiedzieć czy instalacja to np. "Cyfral" z unifonami TCL, 2-przewodowa lub jeszcze inna. Jaka jest tablica na zewnątrz?
  • Poziom 14  
    Na zdjęciach widać tylko słuchawkę domofonu. A gdzie rzeszta: zasilacz, kaseta, zaczep? Czy chcecie podłączyć się do już istniejącego domofonu? Jeśli tak to najlepiej skontaktować się z osobą która go instalowała.
    No dwa przewody to trochę mało :) wystarczy żeby zaczep otworzyć.
    Tu macie przykładowy schemat instalacji z tego typu słuchawką
    http://www.alarmserwis.pl/domofony.php
  • Poziom 24  
    Witam!
    Kabelek ma za mało żył. Ten unifon chciałby ich mieć 5, pozostaje pytanie jakie są pozostałe urządzenia w tej instalacji. Szczegółowych informacji można poszukać na stronie producenta tutaj. Proszę kliknąć na zakładkę Domofony i wybrać analogowe. Brak informacji o pozostałych urządzeniach, nie pozwala na bardziej szczegółowe wskazówki.
    Pozdrawiam,
    Lee.LW
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Tak właśnie myślałam, że za mało jest tych kabelków aczkolwiek wcześniejszy domofon był podłączony właśnie tymi dwoma i raczej nie było żadnych innych. Mieszkanie kupiliśmy na rynku wtórnych od pierwszych właścicieli i po remoncie zdjęliśmy stary domofon i to tych kabli, które wychodziły ze ściany chcieliśmy podłączyć ten właśnie domofon.
    Rozumiem, że do tego typu instalacji, gdzie są tylko dwa kable taki domofon ( w zasadzie sama słuchawka, bo domofon jest zainstalowany na dole przy wejściu do klatki) nie będzie działał, a czy jest możliwość kupienia takiego, przez który będzie coś słychać :) ? I jeśli tak to o jaki mam pytać w sklepach o 2-przewodowy? tak to sie nazywa?
  • Poziom 24  
    Moim zdaniem macie następujące możliwości:
    -Jeżeli stary unifon (słuchawka) jeszcze jest, spróbować odczytać typ, producenta, cokolwiek- to pomoże wytypować zastępstwo:D, albo po prostu pokazać "toto" w sklepie.
    -Poprosić kogoś z sąsiadów o pokazanie, jaki mają zainstalowany u siebie.
    -Obejrzeć dokładnie panel przy drzwiach wejściowych, jakiś napis (producent, model...), wygląd klawiatury, wyświetlacz..., a najlepiej zrobić fotkę i pokazać na forum.
    -Kupić (wymienić) na model 2-przewodowy.
    -Zaprosić "fachowca".
    Przy domofonach cyfrowych (to sugeruje kabelek 2-żyłowy) trzeba zaprogramować numer mieszkania, to jednak przeważnie jest dosyć proste. Nie takie "zagadki" rozwiązują forumowicze, więc i z tą pomogą.:D
    Lee.LW
  • Poziom 10  
    Witam. Mam też problem z domofonem. miałem podłączony domofon f-my WEKTA do którego były podłączone 4 kable (żółty, czerwony, niebieski i czarny) Ten domofon uległ awarii i kupiłem f-my Elprod Unifon 4. No i teraz zaczęły się schody. Na elektryce się nie znam i proszę o pomoc. W załączeniu pokazuje te domofony wraz z płytkami. Do starego domofonu jak już wspomniałem dochodziły 4 przewody jednakże w wiązce był jeszcze jeden (brązowy) ale on był nie wykorzystany. Prosze niech ktoś znający się na tych sprawach podpowie jak podłączyć te przewody aby znowu działało.
    Z góry dziękuje
  • Pomocny dla użytkowników
    Z tego co widać ten stary miał dodatkowo kondensator. Jeżeli tam był w ten sposób dołożony, to też musisz go przenieść do nowego unifonu. Nowy unifon nie wymaga żadnych wyjaśnień, bo wszystko ma pięknie opisane. Stary unifon jest w tej chwili dla mnie zagadką, bo nie spotkałem się z tym typem.
    Najczęściej otwieranie zamka w instalacjach analogowych zrealizowane jest przez zwarcie żyły mikrofonowej do masy. U ciebie zastosowany dodatkowo kondensator elektrolityczny wskazuje, że otwieranie zamka jest zrealizowane po żyle słuchawkowej. Gdybyś miał rozpiskę tego starego, tzn. chociaż jakaś numeracja, ale na zdjęciu czegoś takiego nie ma. Kolory nic mi nie mówią. Dobrze by było, gdybyś udał się do sąsiada, który ma jakiś "znany" unifon i zrobił zdjęcie jego podłączenia. PO tym można by określić która żyła do czego służy.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    Na razie nie mam możliwości zrobienia foto u sąsiadów.
    Postaram się opisać (na tyle na ile potrafię) ten stary domofon.
    przewód żółty - przechodzi przez przełącznik (wieszak słuchawki) i wchodzi do słuchawki - głośnik;
    przewód czerwony - przechodzi do słuchawki (łączy w słuchawce mikrofon z głośnikiem), oraz jest zmostkowany z przyciskiem do otwierania drzwi;
    przewód niebieski - przechodzi przez przełącznik (wieszak do słuchawki) i wchodzi do słuchawki - mikrofon;
    przewód czarny - włącznik do otwierania drzwi, oraz zmostkowany kondensatorem przechodzi przez przełącznik (wieszak słuchawki) i wchodzi do słuchawki - głośnik.
    Podczas prób podłączenia czarnego kabla do złączki EL (pierwszej z prawej str.) od razu uruchamia się otwieranie drzwi. Próbowałem też ten kabel podłączyć do SU (słuchawki) efekt ten sam lecz dodatkowo słyszę odgłosy z ulicy (działa mikrofon przy bramie wejściowej).
    Nie wiem, czy ten opis coś rozjaśnił, ale się starałem :|. Oczywiście, jak tylko będę miał możliwość to zrobię foto u sąsiadów.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
    Wynika z tego, że czerwony to masa, niebieski to mikrofon, żółty to wywołanie, a czarny to słuchawka unifonu.
    Proponuje abyś najpierw podłączył żyły masową, a potem słuchawkową i zobaczył czy słyszysz odgłosy przy podniesionej słuchawce z widełek. Następnie dołącz żyłę mikrofonu i zobacz czy masz przedmuch.

Jeszcze istotną sprawą jest to, czy producent zrobił mostki na druku czy też nie. Mostki robi się do instalacji 4 żyłowych. W ten sposób nie korzysta się z tych zacisków EL, ale to samo wyjdzie potem.
  • Poziom 10  
    Witam
    Podłączyłem tak jak napisałeś i działa - aczkolwiek jest jeden minus.
    Po naciśnięciu dzwonka przy drzwiach dzwoni w mieszkaniu, ja słyszę i mnie słychać, ale jak tylko podniosę słuchawkę z widełek to od razu włącza się otwieranie drzwi.
    To właśnie jest ten minus.
    Poza tym działa ok.
    Możesz poradzić jak temu zaradzić?
    Z góry dziękuje.
    Czy dałeś ten kondensator tak jak było w starym? Musisz wiedzieć, ze nie był on standardowym w tamtym unifonie a dołożonym ze względu na inny rodzaj otwierania zamka. W sumie w swojej praktyce nie spotkałem się z czymś takim, ale tu na forum czasem ktoś zamieszcza zdjęcia i też ma dołożony taki kondensator.
  • Poziom 10  
    Nie, nie podłączyłem tego kondensatora.
    A w jakie złączki mam go podłączyć?
    Tak jak był tam, czyli analogicznie do tych samych kabelków (kolory).
    Na zdjęciu nie bardzo widać te kolory, ale masz z pewnością dokładniejsze zdjęcie.
  • Poziom 10  
    Próbowałem, lecz nie działa cały czas przycisk otwierania drzwi a dodatkowo w słuchawce słyszę jakieś buczenie.
    Byłem u sąsiada - lecz on ma inny model domofonu. Przesyłam w załaczeniu foto podłączenia - może będzie bardziej przydatne.
    Próbowałem podłączyć tak jak on (analogicznie) lecz to też nic nie dało.
    Z góry dzięki za pomoc.
    Jak widzisz na zdjęciach, kondensator musi być dołożony w przypadku twojej instalacji.
    Trzeba wszystko zrobić analogicznie. Instalacja jest czterożyłowa.
    W pokazanym Urmecie na 1 (przez kondensator) jest SU.
    Na CA jest DU. Na 2 jest MU. Na 6 jest masa (czyli 0). Na 9 jest El.
    Przy kondensatorze zachowaj biegunowość, zgodnie z tym co było wcześniej lub u sąsiada.