Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co tu sie dzieje z fazą - interpretacja wykresu?

KaeRTe 20 Feb 2009 23:11 1002 6
 • #1
  KaeRTe
  Level 13  
  Witam
  Czy to mozliwe, żeby 2 głośniki podłączone to zwrotnicy tak się zachowywały? Co tu się dzieje z fazą? Możliwe są tak częste zmiany?
  Co tu sie dzieje z fazą - interpretacja wykresu?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Faza bardzo zależy od częstotliwości, dlatego wysokotonowce są podłączane w przeciwfazie z średnimi a miałem kiedyś kolumny Revoxa w których głośniki były " cofnięte" w obudowie sredni mniej a wysoki bardziej....
  Pozdr.J.
 • #3
  KaeRTe
  Level 13  
  Problem z tym, że widac tu bardzo gwałtowne zmiany fazy i nawet zwrotnica projektowana przy pomocy programu SW za pomocą pomiarów, wg programu bedzie miała wręcz "dziury" na charakterystyce. Obrócenie fazy głośnika wysokotonowego skutkuje jeszcze pogorszeniem przebiegu sumarycznego.
  Zostało przeanalizowanych ponad 30 róznych kombinacji - na różne częstotliwości cięcia, różny rząd filtrów, inna polaryzacja i za kazdym razem sa "dziury" -20dB. Co z tym zrobic?
 • #4
  luke666
  Level 33  
  Jak możesz to podaj na maila pliki pomiarowe to coś pokombinuję. Sam na początku miałem wielkie problemy z fazami, ale wystarczy pokombinować i wszystko da się ze sobą zgrać.
 • #5
  KaeRTe
  Level 13  
  Chyba już wiem co było przyczyną takich zmian fazy -otóż program razem z poprawnym przebiegiem zarejestrował jakieś szumy i nałożył je na przebiegi OnAxis. Wynikiem tego była "sieczka" w fazie. Wygładzenie przebiegu o 1/6okt wyczyściło szumy i spowodowało unormowanie przebiegów fazowych.
 • #6
  luke666
  Level 33  
  Wygładzić to możesz charakterystykę ale na koniec ale faza zostaje taka sama. Masz wiekie siodło w okolicach podziału - tak nie może być.
 • #7
  KaeRTe
  Level 13  
  Nie chodziło mi o siodło w okolicach podziału, bo wiem jak powinna wygladac poprawna charakterystyka - ponowny pomiar z krótszym czasie bramkowania potwierdził ze to były jakies szumy. zaprojektowałem poprawną zwrotnice i potwierdziłem jej działanie mierząc cały zestaw.