Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o sprawdzenie - skomentowanie schematu zasilacza 5V

WojtasSP320 21 Feb 2009 15:02 3601 19
 • #1
  WojtasSP320
  Level 10  
  Po nieudanych próbach naprawy starego zasilacza (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1228232.html), postanowiłem, że zrobię nowy zasilacz.

  Wybaczcie, że znowu na 7805, ale dla mnie jest to najprostsze rozwiązanie. Zasilacz jest na razie tylko na papierze, więc mogę go jeszcze dowolnie modyfikować.

  Schemat:
  Prośba o sprawdzenie - skomentowanie schematu zasilacza 5V

  Czekam na jakieś sugestie, co w nim można jeszcze zmienić / poprawić. Chętnie dałbym tam jakiś dławik (mam na stanie 10uH),m ale nie wiem gdzie najlepiej.
  C1, C2, C4 to zwykłe elektrolity, C3 i C6 to ceramiki (C3 jak najbliżej stabilizatora), natomiast C5 to tantal.

  Dam też tantala 100uF/25V zaraz przy zasilaniu uC na płytce.

  TS5/14 to trafo 7,3V / 0,7A, czyli po wyprostowaniu ok 10,3V

  Czekam na uwagi/sugestie...
 • #2
  Qwet
  Level 33  
  Schemat ok. Dławik możesz użyć do zrobienia małego filtra PI, ale 10µH to bardzo mała indukcyjność, wątpię że cokolwiek poprawi...

  A co będziesz tym zasilał?
 • #3
  WojtasSP320
  Level 10  
  Zasilany tym będzie moduł stacji meteo http://www.stacjameteo.ovh.org/stacja.gif ogólnie uC + LCD + MAX232 + EEPROM. Nie zależy mi na mocy - zależy mi na stabilności napięcia do przetwornika ADC.

  Czy mógłbyś napisać coś więcej o tym filtrze PI?? Bo ogólnie to nie mam pojęcia o elementach indukcyjnych (może poza transformatorami). Jaki dławik byś proponował?
 • #4
  Qwet
  Level 33  
  http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/pifiltr1/pifiltr1.pdf

  W zasadzie stosowanie filtra PI do zasilania kontrolera nie jest konieczne, ale oczywiście nie zaszkodzi. Możesz połączyć kilka dławików i kondensatorów w szereg aby powstał filtr wielostopniowy, to znacznie poprawi filtrację. A indukcyjność myślę że powinna być w mH, no i kondensatory filtrujące też im większe tym lepsze. Oczywiście w granicach rozsądku, nie będziesz przecież wstawiał drogiego 1F żeby tylko o 0,0001% obniżyć pulsacje :)
  Najlepiej to sprawdzić w praktyce czy układ się nie zawiesza, kombinować dopiero kiedy będą problemy.
 • #5
  WojtasSP320
  Level 10  
  Tak, czytałem już tego PDF'a, ale i tak to mi dużo nie daje. Nie wiem jak dobrać parametry do mojego przykładu, gdzie dokładnie wstawić taki filtr (za stabilizatorem? przed?). I jeszcze jedno pytanie: czy jest jakaś różnica miedzy tym, że najpierw dam elektrolit 4700uF, a potem ceramik 100nF, a tym że najpierw dam ceramik, a potem elektrolit??
 • #6
  Qwet
  Level 33  
  Ceramiki dajesz zawsze bezpośrednio przy każdym układzie scalonym, a najlepiej jeszcze przy każdym elektrolicie.
  Filtry PI możesz zastosować przed stabilizatorem i za stabilizatorem. Z tym że lepiej przed, niech sobie filtrują zakłócenia w. cz. pochodzące z sieci, a stabilizator będzie miał już w miarę równe napięcie do stabilizowania - trzeba pamiętać że stabilizator nie jest idealny, jego napięcie wyjściowe zawsze w jakimś stopniu zależy od wejściowego.
 • #7
  Dykus
  Level 27  
  Osobiście wywaliłbym kondensator C4 (470uF) - za duża pojemność na wyjściu stabilizatora liniowego nie jest dobra... Poblokuj układy z samej stacji, bo na schemacie nie ma żadnych kondensatorów na linii VCC.
 • #8
  Qwet
  Level 33  
  Dykus wrote:
  za duża pojemność na wyjściu stabilizatora liniowego nie jest dobra...

  Proszę o uzasadnienie tej teorii.
 • #9
  WojtasSP320
  Level 10  
  O to właśnie mi chodziło! :) Jakie proponujecie kondensatory na wyjściu? I jakie mam dać do układów na Vcc? Ceramiki?
  100nF Wystarczy, czy może elektrolity?

  Z góry dzięki za wszystkie porady.
 • #10
  Dykus
  Level 27  
  -> Qwet
  Zawęża pasmo, pogarsza odpowiedź dynamiczną układu. Przy nagłym wzroście obciążenia stabilizator nie dość, że musi dołożyć prądu do samego obciążenia to musi jeszcze doładować ten kondensator. Za to zmniejszyć może początkową wartość spadku napięcia. To luźne przemyślenia i nie nalezy obejmować nimi wszystkich możliwych stabilizatorów liniowych. W tym układzie akurat mniej krytyczne.

  -> WojtasSP320
  Blokowanie - każdy układ kondensatorem ceramicznym 100nF, w zależności od rozmieszczenia elementów na płytce mogą byc konieczne "lokalne" kondensatory rzędu 10uF, ale przy tylu elementach i tak prostym układzie (cyfrowym do tego) - nie sądzę. Kondensatory na wyjściu - ja bym dał tylko 10uF (i ewentualnie dołożył 10uF gdzieś dalej na płytce), ale możesz zostawić 100uF. Tu bardziej krytyczny od wartości elementów jest projekt płytki.
  Nie zapomnij dorzucić jakiegoś bezpiecznika topikowego!
 • #11
  Qwet
  Level 33  
  Przy µc musisz dać kondensator ceramiczny 100nF, ale jak najbliżej układu, koniecznie bezpośrednio między pinem GND a pinem Vcc tego układu. Dodatkowo w pobliżu linii zasilającej kontrolery możesz dać te swoje Tantale. Producenci elektroniki często stosują właśnie Tantale na zasilaniu delikatnych układów, warto brać z nich przykład ;)

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dykus wrote:
  -> Qwet
  Przy nagłym wzroście obciążenia stabilizator nie dość, że musi dołożyć prądu do samego obciążenia to musi jeszcze doładować ten kondensator.

  Hm, zwiększenie pojemności wyjściowej powinno wręcz wygładzić prąd stabilizatora. Nie wierzę żeby prosty stabilizator reagował z tak ogromnym opóźnieniem...
 • #12
  WojtasSP320
  Level 10  
  Ok. Rozumiem, a co byście powiedzieli, gdybym wlutował 100nF ceramik prosto na nóżki uC (oczywiście ostrożnie, żeby nie przegrzać).

  I jeszcze jedno pytanko: czy są jakieś ważne zasady dotyczące poprowadzenia ścieżek na płytce?? Tzn wiem tylko, że ścieżki powinny być w zależności od mocy odpowiednio grube (zawsze dodatkowo powlekam soczyście ścieżki cyną, więc mają stosunkowo duży przekrój).
 • #13
  Qwet
  Level 33  
  WojtasSP320 wrote:
  a co byście powiedzieli, gdybym wlutował 100nF ceramik prosto na nóżki uC (oczywiście ostrożnie, żeby nie przegrzać)

  Kontrolery w zasadzie powinno się montować na podstawkach, nie powinno się ich lutować, a jeśli już to może zrobić to tylko maszyna. Lutowanie kondensatora do nóżek mikrokontrolera skończy się jego uszkodzeniem.

  WojtasSP320 wrote:
  I jeszcze jedno pytanko: czy są jakieś ważne zasady dotyczące poprowadzenia ścieżek na płytce??

  Masa musi być poprowadzona z głową, planując jej rozłożenie myśl którędy będą się rozpływać prądy i gdzie mogą się indukować szkodliwe szpilki napięcia. Poza tym nie prowadź ścieżek sygnałowych w pobliżu ścieżek mocy, zwłaszcza nie równolegle. Pamiętaj też, że lepiej jest dać zworkę niż prowadzić ścieżkę sygnału naokoło całej płytki ;)

  WojtasSP320 wrote:
  Tzn wiem tylko, że ścieżki powinny być w zależności od mocy odpowiednio grube

  Przy takich prądach nie jest problemem rezystancja ścieżek, bardziej będzie przeszkadzać wzajemna pojemność i przede wszystkim indukcyjność własna i wzajemna między ścieżkami. Na to ostatnie szczególnie uważaj, nie prowadź ścieżek sygnału równolegle z mocą.

  WojtasSP320 wrote:
  zawsze dodatkowo powlekam soczyście ścieżki cyną, więc mają stosunkowo duży przekrój

  Nie pogrubiaj, szkoda pieniędzy. Cyna jest droga, a ma 10-krotnie większą rezystancję niż miedź. Pogrubianie ścieżek cyną nie zmniejsza ich rezystancji. No, trochę tam zmniejsza, ale prawie wcale.
 • #14
  WojtasSP320
  Level 10  
  Zawszę daję wszystkie układy scalone w podstawkach (nawet w 2 podstawkach - jedna w drugiej, bo łatwiej się wyciąga i układ ma "zabezpieczenie" przed pogięciem nóżek - jak pognę to nóżki podstawki za 40gr a nie procka za 10zł).

  A ścieżki cynuję głównie, żeby miedź się nie utleniała i jako dodatkowe zabezpieczenie przed mikroprzerwami.

  Ok, wziąłem sobie wszystkie rady do serca i biorę się do roboty. Czekam jeszcze na może jeszcze jakieś cenne uwagi i jutro zamykam temat. Dzięki wszystkim.
 • #15
  Dykus
  Level 27  
  -> WojtasSP320
  Nie dramatyzuj. Twój układ to nie jest wysoce wrażliwa analogówka, ale prosty układ cyfrowy. Myślę, że wszystko co było do powiedzenia zostało już powiedziane. Zaprojektuj płytkę i jeśli chcesz to rysunek podrzuć tutaj - może ktoś jeszcze coś dołoży...
 • #16
  WojtasSP320
  Level 10  
  Ok, ale jestem zdania, że jak coś robić to porządnie.

  A że elektronikiem nie jestem - wolę się 10 razy spytać. :)
 • #17
  dwpl
  Level 23  
  Dykus wrote:

  Zawęża pasmo, pogarsza odpowiedź dynamiczną układu. Przy nagłym wzroście obciążenia stabilizator nie dość, że musi dołożyć prądu do samego obciążenia to musi jeszcze doładować ten kondensator. (...)


  Totalna bzdura.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor
 • #18
  WojtasSP320
  Level 10  
  Oto co wymóżdżyłem:
  Prośba o sprawdzenie - skomentowanie schematu zasilacza 5V
 • #19
  Qwet
  Level 33  
  Pogrub ścieżki, szybciej się wytrawi i trochę zmniejszy rezystancję ;) Pogrub zwłaszcza ścieżkę masy, to najważniejszy element każdego zasilacza.
 • #20
  -RoMan-
  Level 42  
  Temat i moja cierpliwość wyczerpane - zamykam.