Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena z radia samochodowego do skanera.

liszkar 22 Lut 2009 00:09 2073 5
  • #1 22 Lut 2009 00:09
    liszkar
    Poziom 20  

Witam. Czy można w jakiś sposób podłączyć skaner i radio pod jedną antene?? Mam antenę 100cm i dosyć ładnie ściąga. Proszę o opinie. Interesuje mnie najbardziej pasmo 118-175Mhz.

0 5
  • #2 22 Lut 2009 01:12
    qrdel
    Poziom 28  

Podłączyć można, tylko jakie będą efekty...
    Twoja antena pracuje jako rodzaj unipola.
    Jeżeli dobrze rozumiem to mowa o zwykłym radiu FM - czyli 1m anteny to mniej więcej w sam raz, ale być może gdzieś ma cewkę wydłużającą (schowaną?), która poprawia jej dopasowanie, ale tylko dla pasma radiofonicznego.
    Dla innych pasm (powiedzmy wyższych) będzie to dławik tłumiący słaby sygnał z anteny.
    Gdzieś koło 75MHz (co za debil tu napisał 150?) będzie antena pracować w rezonansie, a wyżej będzie za długa (czyli gorsza).
    Przy kolejnych harmonicznych 75MHz będzie nieco lepiej, no ale ten (hipotetyczny) dławik.
    A potem problem podziału sygnału.
    Ręczne przełączanie wtyku antenowego - najlepsze elektrycznie, ale mało wygodne czy estetyczne.
    Przełącznik - jak dobry to drogi, a tańszy będzie tłumił.
    Układ dzielący sygnał - zawsze tłumi, nie jest też prosto dobrze przepuścić całe pasmo skanera.
    W sumie - słaba skuteczność układu antenowego, silne tłumienie w przypadkowych zakresach pasma pokrywanego przez skaner.
    Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnej anteny do skanera, najlepiej jakiejś konstrukcji celowo przeznaczonej do pracy szerokopasmowej.

[byłem nieprzytomny, teraz więcej sensu, sorry]

0
  • #3 22 Lut 2009 10:45
    liszkar
    Poziom 20  

Czyli lepiej kupić prostą antenę samochodową bez cewki i dla tego pasma skrócić ją na ok 48cm??

0
  • #4 23 Lut 2009 01:22
    qrdel
    Poziom 28  

Chyba jestem ślepy.
    Nie zauważyłem poprzednio że podałeś pasmo docelowe i dywagowałem o pełnym paśmie skanera 100-1000 MHz(a niektóre to i do 3300).
    Ta antena (100cm) świetna może w całym paśmie nie będzie, ale jak nie ma cewki (dokładne oględziny) to jak wyżej pisałem na 75MHz będzie powiedzmy poprawna a na tym paśmie pewnie już gorsza. Na samochodzie trudno będzie coś bardzo poprawić, więc może potestuj na tym co masz. Oczywiście proponuję nie używanie układów rozdzielających sygnał.
    Po prostu, jest kryzys - pieniądze jeszcze zdążysz wydać, może ciekawiej.
    Oczywiście korzystaj z wszystkich możliwości bezpłatnego testowania innych anten dla porównań.
    [sorry, zmieniłem, teraz chyba ma sens]
    Oczywiście 48cm bardzo poprawne, tylko najpierw sprawdź czy dużo lepsze od obecnej anteny.

0
  • #5 23 Lut 2009 07:48
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

liszkar napisał:
    Czyli lepiej kupić prostą antenę samochodową bez cewki i dla tego pasma skrócić ją na ok 48cm??

To jest najlepsze wyjście aby posłuchać w przedziale 118-174MHz.

Pozdrawiam.

0
  • #6 24 Lut 2009 03:14
    liszkar
    Poziom 20  

Ok. Dzieki za odpowiedzi. Czyli te 48cm?? Czy może jakaś inna wartość. Proszę o opinie.

0