Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od czego pochodzą te żarówki?

22 Lut 2009 13:19 2807 11
  • Poziom 21  
    Witam. Dostałem kiedyś 4 takie żarówki na cokole pisze NARVA 110V 750W.
    PS.
    Podłączałem dwie w szereg i do sieci -nigdy nie widziałem tak mocnego źródła światła:D
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    witam
    są to żarówki do projektorów
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Myślę, że są to żarówki do projektorów filmowych.

GM
  • Poziom 21  
    Dzięki.
  • Poziom 31  
    Marcin_xx1 napisał:
    Podłączałem dwie w szereg i do sieci -nigdy nie widziałem tak mocnego źródła światła:D

Tylko taka drobna uwaga, nie próbuj podłączać na dłużej tych żarówek bez wymuszonego chłodzenia powietrzem, bo może się to skończyć w najlepszym przypadku szybkim ich przepaleniem się. Generalnie żarówki projektorów o mocy wyższej niz 250W wymagają wymuszonego chłodzenia.
    A moc światła jest spora skoro przyjmując, ze żarówka halogenowa ma sprawność tylko 20lm/W to przy 1,5kW mocy tych dwóch połączonych żarówek można śmiało powiedzieć, ze mamy "jasno jak w dzień". Z ekonomicznością oświetlenia jednak nie ma to nic wspólnego....:-)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kris8888 napisał:
    A moc światła jest spora skoro przyjmując, ze żarówka halogenowa ma sprawność tylko 20lm/W to przy 1,5kW mocy tych dwóch połączonych żarówek można śmiało powiedzieć, ze mamy "jasno jak w dzień".

Tu będzie trochę mniejsza sprawność świetlna bo te żarówki nie są halogenowe.
  • Pomocny post
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Marcin_xx1 napisał:
    Witam. Dostałem kiedyś 4 takie żarówki na cokole pisze NARVA 110V 750W.
    PS.

Standardowa żarówka do projektorów. Stosowano powszechnie zasilanie 110V - czyli był zawsze dodatkowy autotransformator.
    Te żarówki był zastępowane mocniejszymi po dorobieni dodatkowego chłodzenia (w oryginale nie było wymuszonego chłodzenia żarówek 750W). Powód zmiany - 750W dawała za mało światła szczególnie jak zakłądano obiektywy szerokokątne.

Chłodzenie stosowano nie by oszczędzać żarowkę ale by zbyt duża ilość ciepła nie doprowadziła do pęknięcia kolimatora.

To jeszcze małej mocy żarówka. Sam miałem okazję widzieć starą typu żarówkę o mocy kilku kW. Stosowano ją w oświetleniu sceny w jednym z teatrów. Co ciekawe bardzo często wymieniali je z racji ryzyka pęknięciA bańki gdy dochodziło do przepalenia i ew. pożaru.
  • Poziom 16  
    studisat napisał:
    ...szczególnie jak zakłądano obiektywy szerokokątne.

Żarówki pochodzą z aparatów filmowych 16mm, w jakim dawano obiektywy szerokokątne?
  • Poziom 21  
    Trochę się zdziwiłem gdy zobaczyłem cenę ktoś miał na allegro do sprzedania kilkadziesiąt nowych sztuk po 10Zł
    myślałem ze są więcej warte.
  • Poziom 16  
    Marcin_xx1 napisał:
    ...myślałem ze są więcej warte.

Kiedyś zapewne były...
    Komu dziś potrzebne żarówki 750W i to na 110V ??
    Czasy projektorów 16mm minęły bezpowrotnie.
  • Poziom 21  
    Co do chłodzenia powietrzem to się zgodzę bo po kilku sekundach leci dymek.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    kevin52 napisał:
    studisat napisał:
    ...szczególnie jak zakłądano obiektywy szerokokątne.

Żarówki pochodzą z aparatów filmowych 16mm, w jakim dawano obiektywy szerokokątne?

Nie 16mm ale 35mm. Były bardzo popularne projektory produkcji DDR.
    Ogromna ich ilość była sprowadzona do kraju na potrzeby propagandy w miałych miejscowościach.

Kontrukcja przewoźna. Cztery moduły. Projektor, głośniki, wzmanicacz i zasilacz dający niezależnie po 110V dla napędu projektora, ząrówki projektora oraz wzmanciacza. Bardzo populanry projektor 35mm. Dużo tego jest obecnie z rekach prywatnych.
    Co do archiwalnych filmów w zbiorach prywatnych zbiory to tylko 35mm. I kolekcjoner takich filmów zazwyczaj ma przewoźny projektor 35mm. Archiwalne to nie lata 70-te ale np. początek XX wieku. 16mm to już sporo niższa klasa jak i mniej wartościowe filmy.

Projektor miał fotokomórkę (w późniejszych modelach stosowano fotodiodę germanową). Wzmiacacz to albo EYY113 albo Az12 (trafo pozwalało stosować lampy 5V i 6,3V), 2* EL12, i trzy pentody stalowe EF13, EF11 czy EF12. Miał wdbudowany mechaniczny gong z mikrofonem oraz mikroamperomierz jako wskąźnik wysterowania.
    Łącze wzmacniacz - głośniki to nie była linia o impedancji głośików ale o impedancji kilkuset omów. Głośniki miały drugie trafo głośnikowe.