Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki najprostszy układ prostownika do akumulatora samoch?

22 Lut 2009 13:19 8987 11
  • Poziom 17  
    Witam
    Potrzebuję na szybko wykonać prostownik do akumulatora w moim autku. Mam trafo toroidalne 2x14V (50VA) i mostek prostowniczy.
    Czy wystarczy, że wyprostuje napięcie poprzez mostem (czyli wykorzytam tylko jedno 14V) i poprzez amperomierz podepnę do akumulatora? Czy może dodać gdzieś podrodze jakiś rezystor, żarówkę lub coś innego dla dodatkowego zabezpieczenia.
    Z góry przepraszam za schemat ale przygotowany był na szybko :)
  • Poziom 36  
    Ponieważ w obwodzie będzie amperomierz to zmontuj układ i podłącz do akumulatora. Doświadczalnie ustalisz jaki płynie prąd ładowania wielkość prądu ładowania zależy od stanu akumulatora).
  • Poziom 17  
    Zmonotowałem układ i dodatkowo przed amperomierzem dodałem rezystor 5W 0,22Ohm - rezystor strasznie się grzeje - czy to normalne? Prąd jaki podaje amperomierz to ok 3,5A, natomiast bez rezystora daje ok 6 A ale znowy trafo strasznie "buczy".
  • Poziom 14  
    Buczy bo jest przeciążone. Przy 6A bardzo mocno przekraczasz moc transformatora.
  • Poziom 33  
    Rezystor rozprasza 2,7W. Możesz odnosić wrażenie że się grzeje bo niektóre 5W są przystosowane do pracy w bardzo wysokich temperaturach, w związku z tym już przy tych 2,7W będą miały kilkadziesiąt stopni. Zamiast rezystora możesz podłączyć żarówkę 12V 55W ;)
  • Poziom 12  
    Witam a czemu kolega nie połaczył uzwojen wtornych równolegle? Wtedy wydajnosc prostownika wy wzrosła
  • Poziom 17  
    czy napięcie przy takim rozwiązaniu będzie 28V? Jeśli tak to czy nie będzie to za wysokie napięcie dla akumulatora? czy nadal będę miał 14V tylko wydajność będzie większa?
  • Poziom 32  
    gkmaster napisał:
    czy napięcie przy takim rozwiązaniu będzie 28V? Jeśli tak to czy nie będzie to za wysokie napięcie dla akumulatora? czy nadal będę miał 14V tylko wydajność będzie większa?
    Przy łączeniu równoległym uzwojeń transformatora napięcie pozostaje takie same, a zwiększa się maksymalny prąd jaki może popłynąć... Należy tylko pamiętać by połączyć początek pierwszego uzwojenia z początkiem drugiego i koniec pierwszego z końcem drugiego, bo inaczej zrobisz zwarcie.
    PS. Ale łączyć możesz tylko wtedy, gdy napięcia tych dwóch uzwojeń są identyczne, a "druty" są tej samej średnicy.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Należy tylko pamiętać by połączyć początek pierwszego uzwojenia z początkiem drugiego i koniec pierwszego z końcem drugiego, bo inaczej zrobisz zwarcie.

trafo ma identyczne druty tylko nie bardzo rozumiem początek i koniec pierwszego uzwojenia
  • Poziom 36  
    Jeśli masz woltomierz to połącz dwie dowolne końcówki uzwojeń wtórnych ze sobą (różnych uzwojeń) i zmierz wartość napięcia między pozostałymi - jeśli będzie 0 (zero) to połączyłeś prawidłowo, jeśli 28V to zmienić trzeba jedną z końcówek.
  • Poziom 19  
    Ten nowy układ ( od m_m ) spowoduje, że transformator będzie jeszcze bardziej obciążony (prawdopodobnie prąd ładowania będzie większy).Proponuje w obwodzie zasilania transformatora - od strony sieci - poeksperymentować - wstawić jakąś żarówkę na 230 V .Proponuje zacząć od 100 lub 150W.Mam taki prostownik (mój patent?).Po intensywności świecenia sądzę o prądzie ładowania.Jak przestaje świecić wiem , że akumulator naładowany chociaż mały prąd nadal płynie i z upływem czasu zmniejsza się jeszcze bardziej.Można zapomnieć i po tygodniu odłączyć akumulator.Nic mu się nie stanie.Nie wygotuje.Powodzenia.

Dodano po 5 [minuty]:

Zapomniałem dodać ... żarówka połączona oczywiście szeregowo z uzwojeniem pierwotnym trafa ... co powinno wynikać z opisu.
  • Poziom 36  
    Zwiększy się wydajność prądowa transformatora. Z tego transformatora można pobierać prąd o natężeniu około 3,5A co będzie możliwe właśnie po połączeniu równoległym jego uzwojeń wtórnych i dodaniu rezystora włączonego szeregowo.