Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz i kable do kolumn Yamaha NS555

dext 22 Lut 2009 13:30 9503 15
  • #1 22 Lut 2009 13:30
    dext
    Poziom 9  

Składam zestaw stereo, źródłem dźwięku będzie komputer, przeznaczenie: 90% muzyka (głównie metal, nie jestem maniakiem dudniącego bassu - liczy się jakość nie ilość).

Zdecydowałem się na zakup kolumn Yamaha NS 555:
    http://www.audioklan.com.pl/www-produkt.php?id=617

Są troszkę za duże i za mocne, ale nie znalazłem alternatywy. Zależy mi na wysokiej jakości konstrukcji trój-drożnej, w obudowie zamkniętej.

Po pierwsze chciałbym prosić o pomoc przy wyborze wzmacniacza. Interesują mnie najbardziej starsze konstrukcje japońskie. O ile się nie mylę, potrzebuję czegoś działającego w trybie 6ohm z mocą ok. 2x100W.

Modele które mnie sam wyszukałem:
    Yamaha A-500
    http://allegro.pl/item560057206_perfekcyjny_mocarz_technics_su_v7x_580w.html

Technics SU-V7X
    http://allegro.pl/item558749414_technics_su_z22_moc_2x100watt8ohm_stan_bdb_japan.html

Technics SU-V570
    http://allegro.pl/item563137765_technics_su_vx500_wzmacniacz_klasy_aa.html

Technics SU-VX 500
    http://allegro.pl/item563414838_technics_su_v550_kapitalny_wzmacniacz_stereo.html

Technics SU-V550
    http://allegro.pl/item563491711_technics_su_vz320_markowy_wzmacniacz_stereo.html

Technics SU-Z22
    http://allegro.pl/item558749414_technics_su_z22_moc_2x100watt8ohm_stan_bdb_japan.html

Bardzo proszę o opinie, oraz ew. inne propozycje.

Po drugie potrzebuję kabli. Po pierwsze 2 metry Jack<->2xCINCZ - kupię coś znanej firmy za ~70zł.

Większy problem mam z kablami głośnikowymi. Potrzebuję 2x ok. 6 metrów, 2-żyłowe (bez bi-writingu). Nie chcę by kable te były wąskim gardłem, ale nie chciałbym też wydać więcej niż 200-230zł.
    Zainteresowały mnie np.
    Monstercable XPHP (126749)
    http://sklep.rms.pl/index.php?p888,przewod-glosnikowy-4mm2-monster-cable-xphp-126749

0 15
  • #2 22 Lut 2009 14:25
    Wafel117
    Poziom 11  

Nie polecałbym technicsa, większość z nich jest na scalakach stkxxx które bardzo łatwo uszkodzić, a ceny za taką kostkę są dość wysokie i trudno dorwać oryginalną.
    Napisz do jakiej kwoty ten wzmacniacz

Kable są jak najbardziej ok

0
  • #4 22 Lut 2009 15:13
    dext
    Poziom 9  

Wafel117 napisał:
    Nie polecałbym technicsa, większość z nich jest na scalakach stkxxx które bardzo łatwo uszkodzić, a ceny za taką kostkę są dość wysokie i trudno dorwać oryginalną.
    Napisz do jakiej kwoty ten wzmacniacz

Chciałbym wydać ok. 300zł, ale jestem gotów dać też 400-500zł, jeśli będzie to dobrze umotywowane.

Dziękuję za informację na temat Technicsa. Zależy mi na niezawodności (wiem, że mówimy o sprzęcie używanym, ale jednak).

Powinienem się zainteresować np. Pioneerem?

dues napisał:
    Jesli zalezy Ci na obudowie zamknietej to dlaczego wybrales kolumny z bassrefleksem ?

Te kolumny mają "bass-reflex" oparty o bierną membranę, więc obudowa chyba musi być zamknięta?

Z tego co czytałem, brak bass-refleksu powoduje duży uszczerbek na dźwięku, bass-reflex/linia-transmisyjna (czyli obudowa otwarta) zwiększają ilość bassu, ale pogarszają jego dokładność, a membrana bierna jest pomiędzy tymi rozwiązaniami kompromisem.

0
  • #5 22 Lut 2009 15:21
    dues
    Poziom 28  

nie myslales o kolumnach Tonsil Maestro II 180? gwarantuje Ci ze dudniacego basu na pewno nie uslyszysz a potrafi on zejsc bardzo nisko.
    poza tym sa duzo tansze. Jednak by usyszec ich mozliwosci musza pograc troche godzin.

Dodano po 1 [minuty]:

ogromne znaczenie ma tez karta muzyczna!

0
  • #6 22 Lut 2009 15:37
    Wafel117
    Poziom 11  

A może taka Yamaszka:
    http://allegro.pl/item561169386_yamaha_ax_540_tytan_gwarancja_od_ss.html
    Tutaj masz parametry:
    *Moc RMS (20Hz-20kHz): 2x85W dla 8Ohm, 2x110W dla 4 Ohm
    *Moc wg DIN (8Ohm, 1kHz): 2x140W
    *Moc wg DIN (4Ohm, 1kHz): 2x200W
    *Sygnał/szum: 102dB
    *Poziom zniekształceń: 0,003%
    * Regulacja Bass/Treble
    *Filtr Subsonic
    *Dynamiczna regulacja Loudness
    *Wyjście na dwie pary głośników
    *Wyjście na słuchawki
    * Pobór prądu 430 Wat
    * Wejścia PHONO, CD, TAPE 1, TAPE 2, TUNER, VIDEO/AUX
    *Opcja CD DIRECT
    *Możliwość podłączenia korektora graficznego, innego przedwzmacniacza oraz innej końcówki mocy przez złącza Accessory

Wg mnie wydaję się godna uwagi :)

A co do dudniącego basu to zależy również od pomieszczenia, jeśli ma złą akustykę to i dobre kolmuny nie pomogą.

0
  • #7 22 Lut 2009 16:52
    dext
    Poziom 9  

dues napisał:
    ogromne znaczenie ma tez karta muzyczna!

Posiadam SB Live 5.1.

Wafel117 napisał:

Faktycznie bardzo ciekawy model, pominąłem go prawdopodobnie dlatego, że na tej aukcji brakuje parametrów, podane jest tylko 2x70W - skąd wziąłeś te dane, które tu wpisałeś? Próbowałem wygooglować, ale znalazłem tylko manuale dostępne za opłatą.

Od samego początku byłem nastawiony na Yamahę, ale co szukałem w Internecie dokładnej specyfikacji do konkretnych modeli, wpadałem na fora gdzie ludzie "mruczeli" i polecali Technicsa/Pioneera, więc zacząłem się interesować też czymś innym.

Wafel117 napisał:
    A co do dudniącego basu to zależy również od pomieszczenia, jeśli ma złą akustykę to i dobre kolmuny nie pomogą.

Za 2-3 lata się wyprowadzam, więc nie jestem w stanie brać tego pod uwagę. Kupuję teraz, bo mój obecny sprzęt niestety padł.

0
  • #8 22 Lut 2009 16:56
    dues
    Poziom 28  

mialem SB live. po zmianie na X-fi roznica byla niesamowita nawet na sprzecie nizszej klasy.

0
  • #9 22 Lut 2009 17:19
    Wafel117
    Poziom 11  

parametry mam stąd: Link są wiarygodne, ktoś musiał mieć specyfikację :)

A co do X-fi to karta jest nie z tej ziemi :D też na nią poluję, ale mimo tego iż sprzęt PC taniej to te karty trzymają swoją cenę :( pewnie dlatego że creative ma monopol jeśli chodzi o karty muzyczne, chociaż ostatnio pokazały się nowe karty godne uwagi np. Asua

0
  • #10 22 Lut 2009 19:41
    dext
    Poziom 9  

Wafel117 napisał:
    A co do X-fi to karta jest nie z tej ziemi :D

Może faktycznie się skuszę... Najbardziej zainteresował mnie model GO. Wepnę go na metrowym kablu USB i nie będzie jakichkolwiek zakłóceń ze strony komputera. Ponadto planuję za jakiś czas zrobić serwer dźwięku na innym komputerze, który nie ma gniazd PCI, więc to by było idealne rozwiązanie.

Tylko ta cena: 200zł...

Mam jeszcze jedno małe pytanie odnośnie kabli głośnikowych. W kolumnach jest gniazdo wtyczki bananowej, a we wzmacniaczu (z tego co widzę na zdjęciach) zacisk? Czyli potrzebuję kabel z jednej strony z wtyczką bananową, a z drugiej łysy? Chcę by w sklepie mi to zrobili, tylko muszę im napisać jak :)

0
  • #11 22 Lut 2009 22:04
    Wafel117
    Poziom 11  

Kable tak jak napisałeś.
    X-fi jest drogie, najdroższy model kosztuje 1,5k :D

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

Jak już dostaniesz te kolumienki to pochwal się jak to gra bo też stoję przed wyborem, a zostały mi polecone. Z nieciepliwością czekam na relację :)

0
  • #12 04 Mar 2009 22:43
    dext
    Poziom 9  

Czekam jeszcze tylko na kable, dziś przyszedł wzmacniacz i mam pytanie o impedancje. Kolumny są 6ohm, wzmacniacz 8 albo 16 (A+B), ale w specyfikacji jest napisane, że może pracować na 4ohm. Czytałem gdzieś chyba o Technicsie, że jest w nim z tyłu przełącznik pomiędzy: 6 i 8 (12 i 16 A+B). Jak to jest w przypadku Yamahy? Trzeba coś przestawić (nic takiego nie widzę)?

Z tego co wiem, impedancja wzmacniacza powinna być <= impedancji kolumn.

PS. Chciałem założyć osobny temat, ale nie jestem pewien które forum było by odpowiednie, więc uznałem, żen najlepiej zapytać tutaj.

0
  • #13 04 Mar 2009 23:12
    dues
    Poziom 28  

impedancja wzmacniacza powinna byc taka jak impedancja kolumn lub mniejsza ale nigdy na odwrot.
    Ja mam yamahe 797 i jest na tyle obudowy przelacznik impedancji w zaleznosci tez czy podpinamy jedna pare glosnikow czy dwie. napisz jaki to wzmacniacz ale jesli moze pracowac z kolumnami 4 Ohm'y to na pewno z 6cio tez.

0
  • #14 05 Mar 2009 19:38
    dext
    Poziom 9  

AX-540 opis

Dowiedziałem się z pewnego źródła, że skoro w instrukcji do wzmacniacza jest napisane, że może działać na 4ohm, ale nie ma nic wspomniane o przełączaniu czegokolwiek, to możliwe, że wzmacniacz może skonfigurować się automatycznie. Czy to faktycznie możliwe?

0
  • #15 05 Mar 2009 20:04
    dues
    Poziom 28  

nie widze tam przelacznika jak w przypadku mojej yamahy a skoro moze byc obciazony czterema ohmami to spokojnie mozesz podpinac te kolumny, wzmacniacz nie wymaga zadnej konfiguracji. jak troche pograsz napisz jaki wrazenia ze sluchania. pozdrawiam

0
  • #16 11 Kwi 2009 06:55
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

Wzmacniacz AX-540 polecam. To porządna, mocna konstrukcja.

Kolumny NS-555 posiadam (od razu dementuję informację że są to kolumny z membraną bierną), mam je podłączone do wzmacniacza AX-570 i muszę powiedzieć że przypadły mi do gustu. Nie są to jednak kolumny "audiofilskie", mają nieco przekolorowaną górę pasma. Ogólnie głośnik wysokotonowy gra dość specyficznie, z lekką metalicznością, ale bardzo przyjemnie. Przy dużej głośności mają naprawdę niezłego kopa. Jak na kolumny z 16cm głośnikami niskotonowymi mają naprawdę dobry bas. Schodzą nisko, nie dudnią, bas jest bardzo dynamiczny. Średnica jest świetna, choć przez specyfikę góry lekko z tyłu. Mam je ustawione w niewielkim pokoju (ok 12m2), w którym na pewno akustyka jest skopana, wysokie tony podbite, ale muszę przyznać że przy max. mocy wzmacniacza kolumienki przy dobrej muzyce wgniatają w fotel. Moje odczucia są takie że NS-555 są kolumnafi "efektownymi", najlepiej słucha się na nich mocnej, dynamicznej, głośnej muzyki, z lżejszymi kawałkami jest odrobinę gorzej (podkreślam odrobinę).
    Na tych kolumienkach dobrze słuchać muzyki z dobrego źródła. Wspomniana wcześniej specyfika górnego pasma doskonale podbija wszystkie niedoskonałości mp3 i innych formatów stratnej kompresji, idealnie słychać wszystkie niedostatki.
    Jedno, co zawiodło mnie w tych kolumnach to zwrotnice. Producent chwali się jakimś cudownym okablowaniem wewnątrz kolumn, a zwrotnice zostały wykonane z naprawdę beznadziejnych komponentów. Kondensatory elektrolityczne w torze audio!! Cewki rdzeniowe!! nawinięte bardzo cienkim drutem!!. Tak kiepskich filtrów się nie spodziewałem, kiedyś miałem NS-300 i tam były zwrotnice z prawdziwego zdarzenia, nie to co w NS-555.

Pozdrawiam.

0