Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

włacz wyłacz -element wykonawczy- jaki

mario_mar 16 Kwi 2004 08:52 1402 4
  • #1 16 Kwi 2004 08:52
    mario_mar
    Poziom 9  

Zrobiłem zdalne sterowanie włącz wyłącz i mam pytanie- Jako element przełączając zastosować przekaźnik czy tyrystor a może Triak (oczywiście żeby w miare tanio wyszło). Sterowanie mam na 12 V przełączać będę halogen 230V 500W. Który element będzie najlepiej nadawał się - płyną spore prądy, i wszystko bardzo się nagrzewa.-żeby nie spaliło się w czasie świecenia. I prosiłbym o jakieś oznaczenia podanych elementów. Pozdrawiam.

• #2 16 Kwi 2004 11:51
    kaneda
    Poziom 2  

witam

hmm ja bym proponowal przekaznik - weflug mnie najtaniej bedzie - do tyrystora trzebaby zrobic drobny ukladzik sterujacy wzglednie moznaby sam dac alen ie wiem jak by to dzialalo ...

przekaznikiem sterujesz banalnie przeciez ;] wlacz/wylacz - tak jak potrzebujesz - a tyrystor szpilkami ktore musisz jakso genrerowac

pozdrawiam

• #3 16 Kwi 2004 12:03
    bald
    Poziom 11  

Oczywiscie. Ja tez jestem za przekaznikiem.
    W koncu nie sa one takie drogie.
    Nalezy tylko pamietac o dobrym doborze (nap i prad)
    Tyrystor raczej stosuje sie przy duzej czestotliwosci przelaczen.
    Ja do takich urzadzen daje przekazniki.

• #4 17 Kwi 2004 08:42
    Czesiek
    Poziom 28  

Np. RM94/12V i bezpiecznik w styku. Triak musiałby być dużej mocy - żarówka halogenowa pobiera duży prąd w momencie włączenia (każda żarówka). W przypadku przepalenia żarówki - triak też może ucierpieć.

• #5 17 Kwi 2004 17:43
    Rasel
    Poziom 20  

Przekaźnik będzie chyba w tym przypadku najlepszy.

Ale dobierając przekaźnik zwróć uwagę jaką max. moc może przełączać. Typowe przekaźniki serii RM ... które mają max. napięcie styków 250V i max. prąd 8 lub nawet 16A mają niewielką dopuszczalną moc przełączaną - rzędu 100W. Dołączenie halogenu o mocy 500W może spowodować np. "sklejenie" styków, a na pewno znacznie skróci ich żywotność.

Być może lepszym (i niekoniecznie drogim) rozwiązaniem będzie zastosowanie stycznika.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME