Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 13,8V / 20A wg SP6LB

MaliQ 22 Feb 2009 15:03 23299 20
 • #1
  MaliQ
  Level 12  
  Planuje zrobic zasilacz 13,8V/20A wg SP6LB, autor zastosowal dziesiec elektrolitow, czy sa jakies przeciwskazania aby zastosowac jeden 47000uF/63V ? Zmiescic taka baterie elektrolitow do obudowy to nie lada wyczyn, do tego dojdzie trafo sporych wymiarow. Druga sprawa to potencjometr 5kΩ, gdzie powinien byc podpiety slizgacz ?

  Zasilacz 13,8V / 20A wg SP6LB
 • Helpful post
  #2
  any56
  Level 39  
  Oczywiście, że może być jeden kondensator.
  Ślizgacz potencjometru powinien być zwarty z jednym z pozostałych wyprowadzeń (nie ma znaczenia z którym).
 • #3
  pietach
  Level 22  
  Witam
  Proszę o kogoś dobrego w te klocki o sprawdzenie poprawności schematu.
  Zrobiłem 3 in 1 czyli:
  -podstawowy schemat w/g SP6LB
  -zamiast napięcia z diody zenera wstawiłem podstawową aplikację LM317
  -na wyjsciu dorysowałem układ zabezpieczenia przed dużym napięciem (z zasilacza ZS20)
  Zasilacz 13,8V / 20A wg SP6LB
 • #4
  -RoMan-
  Level 42  
  Serce mnie boli, jak widzę to skąpstwo i "oszczędzanie" na rezystorach pomiędzy B a E tranzystorów końcowych i przy tranzystorze sterującym. Dwa małe rezystory a ile mniej kłopotów.
 • #5
  pietach
  Level 22  
  Hmmm.... na swoją obronę mam małe doświadczenie w elektronice.
  To jakie mają być te rezystory B-E ?
  Podobno też daję sie diodę prostowniczą zaporowo na C-E tranzystorów mocy.

  A tak poza tym to czy schemat jest w miarę poprawny jeśli chodzi o złączenie tych trzech bloków ?
  Ktoś mógłby go przeanalizować ?

  Kiedyś zrobiłem zasilacz na podstawowym schemacie SP6LB z diodą zenera 13V i jednym 2N3055 i do małego radia CB było OK.
 • #6
  -RoMan-
  Level 42  
  Rezystory B-E dla bloku końcowych - kilkadziesiąt om, dla sterującego - kilkaset om. Ich zadaniem jest kasowanie prądów zerowych tranzystorów oraz poprawa odpowiedzi impulsowej zasilacza - reakcji na szybkie zmiany obciążenia - poprzez zmniejszanie wpływu pojemności Millera tranzystorów.
 • #7
  pietach
  Level 22  
  Dzięki za info.
  A schemat jest OK czy coś poprawić ?
 • #8
  sp9-ozg
  Level 11  
  pietach wrote:
  Dzięki za info.
  A schemat jest OK czy coś poprawić ?
  ciekawe czemu służy ten kondesator 10nf,który jest włączony w szereg z drugim takim samym do masy,tuż przed diodą zenera,która załącza tyrystor?,jak widać kondesator ten jest wpięty od masy do masy.
  bezpiecznik powinien być umieszczony tuż za prostownikiem,dlatego że tranzystory będą szybsze niż bezpiecznik,efekt będzie taki że tranzystory padną a bezpieczik bedzie cały.
 • #9
  mkpl
  Level 37  
  Jeszcze taka mała anegdotka gdzieś słyszałem, że ślizgacze potencjometrów powinno się łączyć z koncem o niższym potencjale coś jak rotory w kondensatorach zmiennych
 • #10
  marekzi
  Level 38  
  sp9-ozg wrote:

  bezpiecznik powinien być umieszczony tuż za prostownikiem,dlatego że tranzystory będą szybsze niż bezpiecznik,efekt będzie taki że tranzystory padną a bezpieczik bedzie cały.


  Bezpiecznik powinien być wpięty tuż za kondensatorami filtra - bo wpięcie go tuż za prostownikiem spowoduje natychmiastowe jego przepalenie przy włączeniu (prąd ładowania kondensatorów).
  Niestety, trzeba liczyć się z tym, że prawie zawsze tranzystory są "szybsze" niż bezpiecznik. Powiedzonko z dawnych lat:
  "Tranzystor to najlepszy bezpiecznik. Tylko dlaczego ma 3 końcówki?"
  jest nadal aktualne.

  Zastąpienie zwykłej diody zenera układem na LM317 to lekkie przegięcie co do formy, ale słuszne jako zasada - nawet na tym schemacie podano wahania napięcia wejściowego - o ponad 10V, co spowoduje znaczna zmianę (spadek) napięcia na diodzie zenera i w konsekwencji na wyjściu. Wystarczyłoby tu zamiast opornika 470ohm wstawić prosty stabilizator prądu 5-10mA.
 • #11
  lechoo
  Level 39  
  Ja użyłbym zamiast diody Zenera popularnego i taniego (są za darmo w każdym popsutym zasilaczu ATX) układu TL431.
 • #12
  danieldaniel47
  Level 13  
  Witam.

  Brakuje mi w tym schemacie rezystorów wyrównawczych.
  Brak ich może doprowadzić do nierównego grzania się tranzystorów mocy co może spowodować uszkodzenie jednego z nich.
  Rezystory powinny być włączone albo w obwód kolektora lub emitera wartość ich powinna być np. 0.1Ω/5W.
 • #13
  -RoMan-
  Level 42  
  W drugim schemacie podłączenie potencjometru jest kuriozalne i powoduje niedziałanie układu. Dokładniej: tak zrobiony uklad da maksymalne napięcie, co spowoduje odpalenie tyrystora.
 • #14
  codiak
  Level 10  
  Witam serdecznie.

  Chciałem się zapytać o następującą rzecz. Mianowicie chciałem użyć zasilacza ze schematu pierwszego do zasilania CB-Radia. Czy powinienem przed transformatorem zasilającym umieścić jakiś filtr przeciwzakłóceniowy? Czy ewentualnie nadawał by się filtr zdemontowany z OTV marki Jowisz? W nim taki filtr był jednak w literaturze którą "wygrzebałem z lamusa" o tym tv nie ma słowa jaki rodzaj zakłóceń on filtrował.


  P.s Przepraszam za "odgrzewanie" tego tematu ale internet jest ubogi w informacje tego typu.
 • #15
  prezeswal
  VIP Meritorious for electroda.pl
  codiak wrote:
  Czy powinienem przed transformatorem zasilającym umieścić jakiś filtr przeciwzakłóceniowy? Czy ewentualnie nadawał by się filtr zdemontowany z OTV marki Jowisz?


  Taki filtr można zastosować - na pewno nie zaszkodzi.
  Pozdrawiam.
 • #16
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Przy zwarciu prąd będzie zanikał, ale ile tego prądu będzie płynąć na samym początku? Praktycznie zwarcie powinno zawsze załatwić chociaż jeden tranzystor. Zasilacz powinien mieć ograniczenie prądowe ze zmniejszaniem tego prądu przy zwarciu, nie jest to jakieś trudne rozwiązanie. Nie znalazłem dla KD502 bezpiecznego obszaru pracy, ale optymistycznie zakładając że wytrzyma pełną swoją moc, będzie 150/30=5A.
 • #17
  andy127
  Level 30  
  Witam.
  Wydaje mi się, że najlepiej umieścić bezpiecznik za prostownikiem i kondensatorem filtrującym ale przed tranzystorami. Anodę tyrystora zabezpieczającego przed wzrostem napięcia wyjściowego podłączyć za bezpiecznikiem ale przed tranzystorami. Bramka tyrystora powinna nadal kontrolować napięcie na wyjściu.
  Andrzej
 • #18
  Dar.El
  Level 40  
  Bezpiecznik jest za wolny, musi być zabezpieczenie nadprądowe o zmniejszającym się prądzie, wraz z napięciem wyjściowym.
 • #19
  andy127
  Level 30  
  Ja nie neguję zasadności zastosowania zabezpieczenia nadprądowego zmniejszającego prąd przy zmniejszaniu się rezystancji obciążenia tzw. foldbeck.
  Chodziło mi tylko o zabezpieczenie nadnapięciowe. Przy takim jak opisałem sposobie włączenia tyrystora prąd zwarciowy zainicjowany wyzwoleniem tyrystora po wzroście napięcia wyjściowego nie płynie przez tranzystory, a tylko w obwodzie kondensator filtrujący-bezpiecznik-tyrystor i powoduje szybkie przepalenie bezpiecznika.
  Andrzej.
 • #20
  Dar.El
  Level 40  
  Przy dobrych kondensatorach, tyrystor będzie jednorazowy.
 • #21
  andy127
  Level 30  
  Jeśli tyrystor będzie za mały to oczywiście masz rację. Trzeba przyjąć zasadę duży transformator i kondensator to duży tyrystor.
  W zasilaczu np. 20A wszystkie elementy są duże i tyrystor też musi być na odpowiedni prąd. Ja robiłem próbne odpalenia aby sprawdzić czy tyrystor wytrzyma.
  Andrzej