Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zjawisko Xara picassso - tylna wycieraczka na pilota?

DriverMSG 22 Feb 2009 16:08 4183 12
 • #2
  mr-perch
  Level 29  
  Oba auta do warsztatu i sprawdzić.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  DriverMSG
  Admin of Computers group
  Jak bym miał taką możliwość nie pytałbym na forum - moja ciekawość dotyczy tego czy i jak jest możliwe sterowanie tylną wycieraczką z pilota - oba auta są obecnie w Niemczech a właściciela z Xsary Chrono nie znamy .
  Czy tylna wycieraczka sterowana jest bezprzewodowo ?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #6
  mr-perch
  Level 29  
  Ponieważ sterowaniami radiowymi zajmuję się wiele lat, dlatego polecam takie rozwiązanie. DriverMSG, wiesz dobrze, jak mało precyzyjnie można postawić diagnozę przez ekran monitora. Zwłaszcza w tak dziwnym przypadku. Ile osób nie zabierze głosu w tym temacie, tyle będzie gdybań.
 • Helpful post
  #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  DriverMSG
  Admin of Computers group
  Moje poglądy na ten temat są podobne - też tak zakładam że to jakiś BUG informatyczny - przynajmniej z logicznego punktu widzenia .
  Jak pisałem wcześniej - to nie mój samochód więc i zmartwienie nie moje - zastanawiam się tylko czy aż tak zaawansowana elektronika znajduje się tych samochodach że komputer na wyłączonym zapłonie ma możliwość włączyć wycieraczki .
  Zjawisko naprawdę dziwne lecz w chwili obecnej nie do zbadania głębiej - więc jak już ktoś wcześniej wspomniał można tylko gdybać .

  Tematu nie zamykam - może ktoś kto się z tym spotkał trafi tutaj i da kilka informacji .
  Po za tym czekam aż ten znajomy dojedzie do domu - mówił że jak jeszcze będzie ten samochód to zbada sprawę w miarę możliwości i da znać - więcej szczegółów .
 • Helpful post
  #9
  bartek_j
  Level 35  
  Wycieraczka idzie z BSI (chyba mi się modele nie pomyliły?). BSI jest cały czas zasilane, tylko uśpione. Jak zostanie wybudzone i program pójdzie odpowiednio w maliny to zupełnie jest techniczna możliwość zadziałania wycieraczki.
  Co innego gdyby wycieraczka była sterowana zwyczajnie, "elektromechanicznie" czy na czasówce zwykłej. Wtedy taka sytuacja powinna być obejżana przez egzorcystę ;)
 • Helpful post
  #10
  kybernetes
  Level 39  
  Sadze, ze sprawa jest dosc trywialna. W tym drugim samochodzie jest po prostu uszkodzona tylna wycieraczka. Konkretnie - brak lub bledny sygnal polozenia krancowego ramienia wycieraczki (styk na kole zebatym wspolpracujacym ze slimakiem).

  Wycieraczka tylna jest sterowana przez BSI nie w klasyczny sposob (styki pradowe na kole) ale "inteligentnie" - bsi odczytuje stan stycznika polozenia krancowego ramienia i wylacza przekaznik silnika, kiedy ramie znajdzie sie w dolnym polozeniu. Jesli ten sygnal jest niezrozumialy to po kilku "machnieciach" BSI uznaje, ze wycieraczka jest uszkodzona i odlacza sterowanie az do uspienia sieci. Za kazdym razem kiedy budzi sie VAN BSI sprawdza stan wycieraczki i jesli ta nie jest w krancowym polozeniu probuje ja tam ustawic.

  Kiedy COM odbiera sygnal pilota i potrafi odczytac jego kod, to budzi siec (i BSI) i wysyla odebrany kod do BSI do weryfikacji. Obudzone BSI sprawdza przy okazji stan wycieraczki A poniewaz stwierdza, ze nie jest ona w polozeniu krancowym probuje ja tam doprowadzic. Stad objaw obserwowany przez kolege.

  Pozdrawiam
 • #11
  DriverMSG
  Admin of Computers group
  No i to by logicznie wyjaśniało zjawisko - znów lipa z Yeti :D

  Niestety znajomy już nie spotkał tej Xsary na parkingu i nie mógł zebrać innych danych - tak czy inaczej dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem .
 • #12
  Trusted
  Level 12  
  W Xsarze mozna tak zaprogramowac BSI aby po wrzuceniu wstecznego nastepowalo automatyczne zalaczenie wycieraczki. Wciskajac guzik pilota w celu otwarcia drzwi podawane jest zasilanie na lampy w tym ta od wstecznego i dlatego zalacza sie wycieraczka. Nie mam obecnie pod reka instrukcji ale mozna to wylaczyc wykonujac odpowiednia sekwencje guzikow w kabinie aby wycieraczka nie zalaczala sie automatycznie po wrzuceniu wstecznego
 • #13
  kybernetes
  Level 39  
  1) Nie ma takiej opcji kolego trusted abo pilot w Xsarze Picasso zalaczal napiecie na lampy wstecznego biegu.
  2) Wycieraczka tylna steruje komputer kabiny (BSI), samo podanie napiecia nie wystarczy (sterowanie sekwencyjne z rozpoznaniem polozenia krancowego ramienia)
  3) Opcja wycierania na wstecznym biegu jest aktywna w chwili zalaczenia wstecznego biegu podczas pracy silnika

  Pozdrawiam