Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty sterownik oświetlenia w kontakcie

ilmash 22 Lut 2009 20:21 1547 1
  • #1 22 Lut 2009 20:21
    ilmash
    Poziom 1  

Witam,

mam pomysł/koncepcję zrodzoną z mojego notorycznego zostawiania zapalonego światła w łazience, a mianowicie przełącznik 3-przyciskowy:
    - włącz/wyłącz halogen nad lustrem
    - włącz główne oświetlenie na 3min, później wyłącz
    - włącz/wyłącz główne oświetlenie

pytanie czy da się zrealizować coś takiego tak, aby mieściło się w kontakcie i było zasilane z sieci 230V? a jeżeli nie to czy istnieje jakieś rozwiązanie z niezależnym zasilaniem, ale takim, którego nie trzeba by wymieniać co tydzień ;) na pewno musiałbym zastosować przekaźniki na 230V, do tego układ czasowy, 555 pewnie by wystarczył, głównie interesuje mnie kwestia podłączenia tego żeby nie dymiło a działało. jakieś pomysły/wskazówki?

0 1
  • Relpol
  • #2 22 Lut 2009 22:16
    Dj Repley
    Poziom 11  

Witam,
    Zrób najpierw timer na ne 555, potem zrób przedni panel gniazdka z wyłącznikami np dźwigniowe na 230V i co najmniej 2A. Na wyjściu timera wstaw tranzystor, pod niego podłącz przekaźnik na 12v cewka i na złączach 230 V i też co najmniej 2A. Na koniec podłącz trafo na 230V i 12 na wtórnym, wywierć dziurę fi 60mm, ale musi być głęboka, żeby ci się wszystko zmieściło, wklej długą puszkę wkręć twoje cudo i ciesz się dobrze wykonaną robotą.

0