Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze samochodowe TDA

bald 16 Kwi 2004 10:50 13589 25
  • #1 16 Kwi 2004 10:50
    bald
    Poziom 11  

Zapewne niejedna osoba robila juz wzmacniacz samochodowy na ukladzie TDA.
    A ja mam taki problem, ze dopuki te wzmacniacze mam w domu doputy dzialaja swietnie. (zrobilem juz 3)
    Jednak po podlaczeniu ich do samochodu zachowuja sie jakby mialy zaniskie napiecie.
    W domu podlanczam je pod 14 V a w samochodzie po przepuszczeniu przez wszystkie filtry antyzakluceniowe niestety zostaje jakies 10 -11 V.
    Wszedzie pisze ze dzialaja one juz od 8V ale trudno nazwac to dzialaniem.
    Wiec moze zna ktos jakis sposob na ten problem ?
    Cos co moze podwyzszy troszke napiecie o te 2 , 3 V ?
    A moze to nie problem napiecia?

Najbardziej zastanawia mnie to ze wszystkie radia jakie mialem na ukladach TDA graly calkiem fajnie.

0 25
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 16 Kwi 2004 11:24
    ptwolny
    Poziom 2  

to że działają przy 8 V raczej nie powinno Ciebie interesować bo moc tych układów jest proporcjonalna do kwadratu napięcia zasilania ,przeważnie podawana jest przy 14.4 V
    A najlepiej filtruj napięcie 1 dużym kondensatorem elektrolitycznym i 1 suchym umieszczonym na płytce blisko układu TDA.. , aby ukiład się nie wzbudzał musisz odpowiednio poprowadzic masę (nie twórz pętli z obwodu masy)
    Zrobiłem kiedyś pare układów na seri TDA1552 i podobnych
    Przetwornice są drogie i nieekonomiczne

0
  • #3 07 Cze 2004 23:39
    kejnecm
    Poziom 13  

Wzmacniacze na kosci TDA co prawda dzialaja poprawnie, ale nie da sie z nich wycisnac wiekrzej mocy. Jest to spowodowane ich malym napieciem zasilania. Osobiscie proponowal bym wzmacniacze zasilane z przetwornicy napiecia z +12V na +/-24.5V. Faktem jest ze sa bardziej skomplikowane ale efekt jest gwarantowany. Odradzam zabawe z TDA

0
  • #4 23 Cze 2004 14:56
    kip
    Poziom 12  

Witam!

Mam troche doswiadczenia z TDA8563. Zachowuje sie on stabilnie nawet przy 8V, a "niegranie" moze wynikac np. z aktywnosci ukladu wyciszajacego podczas wlaczania i wylaczania. TDA maja nozke MODE, ktora w zaleznosci od podanego napiecia powoduje, ze uklad jest wylaczony (chyba dla napiec <1.2V, ale to nic pewnego), wyciszony lub normalnie dziala. Czesto stosuje sie kondensator miedzy ta nozka a napieciem zasilajacym, co daje uklad opoznionego wlaczania.

Pozdrawiam,
    Pawel Matuszczak
    kip(malpa)w.pl

0
  • #5 23 Kwi 2006 19:34
    rami8
    Poziom 20  

Przetwornice są drogie i nieekonomiczne....

przetwornice wogóle nie są ani drogie ani nieekonomiczne..co do wzmacniaczy samochodowych,często je robię i to o okolo 70W znamionowej mocy..mam bardzo pozytywny, prosty i skuteczny a zarazem tani patent na przetwornicę impulsową. Nie wymaga zaawansowanych umiejętności.Prosta i tania w budowie. Jeśli ktoś będzie zainteresowany to dodam tu również płytę drukowaną i rozmieszczenie elementów oraz dane do trafo...

0
  • #6 23 Kwi 2006 22:01
    irek2
    Poziom 40  

silniki samochodowe tez sa drogie i nieekonomiczne!
    Jezdzmy rowerami!!

Jak chcesz miec wieksza moc to musisz wykonac przetwornice. W zasadzie TDA1562Q wystarcza, na poczatku.

Nie wiem jakim cudem z zasilania zostaje ci tylko 10-11V? Moze masz za cienkie pzrewody zasilajace albo dlawiki w zasilaniu nawiniete zbyt cienkim drutem czyli niedostosowane do duzego pradu.
    Mozliwe tez ze cos zle mierzysz. Co innego napiecie przy wlaczonym silniku a co innego z wylaczonym.

0
  • #7 24 Kwi 2006 11:01
    Łysacz
    Poziom 13  

Poprosil bym o plytke i o dane tego trafa. Mozna by w tej przetwornicy wykorzystac transformator z zasilacza komputerowego?

pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #8 24 Kwi 2006 13:17
    jony15
    Poziom 22  

bald napisał:
    Zapewne niejedna osoba robila juz wzmacniacz samochodowy na ukladzie TDA.
    A ja mam taki problem, ze dopuki te wzmacniacze mam w domu doputy dzialaja swietnie. (zrobilem juz 3)
    Jednak po podlaczeniu ich do samochodu zachowuja sie jakby mialy zaniskie napiecie.
    W domu podlanczam je pod 14 V a w samochodzie po przepuszczeniu przez wszystkie filtry antyzakluceniowe niestety zostaje jakies 10 -11 V.
    Wszedzie pisze ze dzialaja one juz od 8V ale trudno nazwac to dzialaniem.
    Wiec moze zna ktos jakis sposob na ten problem ?
    Cos co moze podwyzszy troszke napiecie o te 2 , 3 V ?
    A moze to nie problem napiecia?

Najbardziej zastanawia mnie to ze wszystkie radia jakie mialem na ukladach TDA graly calkiem fajnie.

Spróbuj + do wzmacniacza podciągnąc bezpośrednio z aku; trochę to nieestetyczne ale mam nadzieje ze pomoże. Nie zapomnij o bezpieczniku. pozdrawiam

0
  • #9 24 Kwi 2006 15:05
    rami8
    Poziom 20  

[quote="Łysacz"]Poprosil bym o plytke i o dane tego trafa. Mozna by w tej przetwornicy wykorzystac transformator z zasilacza komputerowego?

jak najbardziej nadaje się rdzeń z zasilacza aczkolwiek najlepsze i najwygodniejsze są rdzenie etd. najszybciej taki rdzeń można znaleźć w monitorach komputerowych w przetwornicach zasilających. Można też proszkowy lub węglowy toroid. uzwojenie wtórne nawijamy jako pierwsze( w przypadku rdzenia etd) 2*12 zwojów DNE 1,3 i pierwotne na wtórne 2*5 zwojów potrójnego drutu DNE1, w tym momencie na wyjściu otrzymamy napięcie +- 36 V..Jeśli żadane jest inne wówczas łatwo to policzyć z przekładni trafo.Ja stosuję końcówki TDA7294 i takie napięcie im odpowiada.
    Jeśli byłyby jakiekolwiek niejasności pomogę.. często bywam na gadu..7169216

0
  • #10 24 Kwi 2006 16:58
    ojciec10
    Poziom 20  

Witam.
    Byłbym bardzo wdzięczny za posłanie mi jakiegoś schematu wzmachola na kości TDA1562Q na mój mali bartekzlo(malpa)wp.plPozdrawiam

0
  • #11 24 Kwi 2006 17:44
    rami8
    Poziom 20  

ojciec10 napisał:
    Witam.
    Byłbym bardzo wdzięczny za posłanie mi jakiegoś schematu wzmachola na kości TDA1562Q na mój mali bartekzlo(małpa)wp.plPozdrawiam

mam gdzieś ten schemacik nawet w kilku wersjach ale szczerze mówiąc nie polecam go.. testowałem i nie jestem zadowolony ...ale cóż jak znajdę to wrzucę...bardziej pewnym sposobem jest typowa przetwornica i np kość TDA7294...sprawdzona..

Dodano po 17 [minuty]:

zamieszczam tutaj płytkę drukowaną do tda 1562Q ...własna konstrukcja myślę że komuś się przyda... jak znajdę to zamieszczę schemat i rozkład elementów,,.

0
  • #13 24 Kwi 2006 23:41
    irek2
    Poziom 40  

Uwaga w pzretwornicy car-audio z EDW sa bledy w spisie elementow zamiast 1kom jest 1omI trzeba poslugiwac sie schematem ktory jest dobry.

0
  • #14 25 Kwi 2006 07:32
    rami8
    Poziom 20  

irek2 napisał:
    Uwaga w pzretwornicy car-audio z EDW sa bledy w spisie elementow zamiast 1kom jest 1omI trzeba poslugiwac sie schematem ktory jest dobry.

dokładnie tak kolega ma rację przekonałem się o tym przy uruchamianiu.. mimo że płytę projektowałem sam to elementy ze spisu wziąłem... ale była jazda.....w schemacie wszystko jest ok...

0
  • #15 25 Kwi 2006 12:07
    Łysacz
    Poziom 13  

Dziekuje za wzor plytki do przetwornicy. Jak tylko znajde czas to zmontuje ta przetwonice. Prosilbym jeszcze o zdjecie zmontowanej przetwornicy.

pozdrawiam

0
  • #16 25 Kwi 2006 12:32
    rami8
    Poziom 20  

Łysacz napisał:
    Dziekuje za wzor plytki do przetwornicy. Jak tylko znajde czas to zmontuje ta przetwonice. Prosilbym jeszcze o zdjecie zmontowanej przetwornicy.

pozdrawiam

hmm.. z foto będzie kłopot tzn muszę kolejną zmontować bo poprzednie się rozeszły jak ciepłe bułeczki... kończę robić jak będzie gotowa to wyślę.. pozdrawiam

0
  • #17 25 Kwi 2006 22:53
    irek2
    Poziom 40  

To sie rami8 nie przyznawaj ze prowadzisz dzialalnosc zarobkowa bo bede musial z ciebie sciagnac characz w postaci praw autorskich :)

0
  • #18 26 Kwi 2006 13:15
    rami8
    Poziom 20  

irek2 napisał:
    To sie rami8 nie przyznawaj ze prowadzisz dzialalnosc zarobkowa bo bede musial z ciebie sciagnac characz w postaci praw autorskich :)

hehe,,no to wpadłem :D a masz coś wspólnego z konstrukją tego urządzenia?? jesli tak to muszę przyznać że sprytne ustrojstwo..czasem stosuję ją we wzmcniaczach do subwoofera... sprawuje się idealnie...niewiele się grzeje,a efekt końcowy jest imponujący...gratuluję pomysłu..pozdrawiam

0
  • #19 07 Maj 2007 19:52
    rami8
    Poziom 20  

Witam znów... montaż kolejnej przetwornicy i pojawił się kłopot.. scalak i tranzystory ok..nie mam pojęcia czego szukać..może ktoś ma jakiś pomysł??? :O Okazuje się że oba kanały są wysterowane ale jak bym nie nawinął transformatora (dawałem już nawet po 10 zwojów na pierwotnym) to pobór prądu znacznie przekracza 200mA. Waha się w granicach 2-3A bez obciążenia.. Tranzystory po kilku sekundach łapią wysoką temperturę..przeanalizowałem płytę i niby wszystko w porządku...jestem bezradny..

0
  • #22 06 Gru 2007 21:28
    rami8
    Poziom 20  

Moc około 200W i oczywiście z akumulatora... :)

0
  • #23 09 Gru 2007 10:23
    arek59
    Poziom 29  

Mam kilka pytań. Skąd masz obudowe? Te 200W to mocy wyjściowej czy przetwornicy? Jakie napięcia masz na wyjściu z przetwornicy? Ten wzmacniacz mocy to holton czy co innego?

0
  • #24 12 Gru 2007 14:33
    rami8
    Poziom 20  

Oczywiście moc wyjściowa wzmacniacza to 200W a napięcia coś koło +- 65V..a wzmacniacz konstruował ktoś inny więc dokładnie nie wiem co to takie..chyba z tego co pamiętam to jakieś mosfety tam siedzą ale dokładnie to muszę zobaczyć na schematy..nie pamiętam dawno było...co do obudowy to była robiona pod konkretne zamówienie w firmie w której mają materiały chromoniklowe...dość to przyjemnie wygląda a tym bardziej że w środku jest ładnie na niebiesko podświetlone a spód i panel czołowy są z pleksy....

0
  • #25 12 Gru 2007 14:57
    marrog
    Poziom 22  

Witam

A ja mam pytanko do kolegów bardziej znających się na rzeczy.

Jaką aplikację polecicie na początek do autka, chciałbym się obejść bez przetwornicy, jakoś przeraża mnie nawijanie rdzenia, chociaż jakieś posiadam z AT (ATX).
    Chodzi mi o jakieś fajnie brzmiące aplikacje na 4 kanały i o jak największej mocy.

-=pozdrawiam=-

0
  • #26 10 Lut 2008 14:43
    rami8
    Poziom 20  

Widzę że temat ucichł..czyżby zima nie nastrajała do konstruowania wynalazków??? :) u mnie nie ma martwego sezonu..kolejny subwoofer i kolejny wzmacniacz ale tym razem nie szaleliśmy z mocą jedyne 70 W na tda 7294... :)

0