Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Manta Emperor 3 DVD-011 po flash'u biosu nie czyta płyt

22 Lut 2009 22:26 4798 10
 • Poziom 15  
  Witam,
  Zrobiłem aktualizację biosu w dvd jak w temacie. Firmware ściągnąłem ze strony Manty, na pewno dobry do tego modelu. Nie wiem jednak bo w prawdzie sprawdzałem ale już nie pamiętam czy po wpisaniu klucza pisało o zamontowanej kości Samsunga czy Sanyo. W prawdzie wiem że to jest zasadnicza różnica i jest to ważne i trzeba było na to zwrócić szczególną uwagę ale tego nie zrobiłem - mój błąd.

  Teraz efekt jest taki, że dvd czyta płyty cd z piosenkami mp3 a żadnych filmów ani na cd ani na dvd nie czyta - po prostu wyskakuje napis brak płyty "no disk". A podczas czytania płyt dvd, zanim wyskakuje napis "no disk" słychać jak by soczewka uderzała w płytę tak cztery razy i potem wyskakuje napis o braku płyty.

  Wyczytałem na forum że można przywrócić poprzednią wersję firmware'u i w tym celu trzeba zamienić nazwę plików dwóch binów na "manta.bin" i "______ manta.bin" Zrobiłem tak lecz nie czyta tych plików dvd i nie wyskakuje informacja o aktualizacji.

  Moje pytanie brzmi:
  1. Czy aby powrócić do poprzedniego firmware to zamienia się nazwy plików binowskich z nowym (tym ostatnio wgranym) firmware?
  2. Czy taki stan rzeczy odtwarzacza może być spowodowany tym, że wgrany został firmware dla Samsunga a był wcześnie i ma być dla Sanyo?
  3. Czy jeśli bym pomylił Samsung z Sanyo i wgrał jeden zamiast drugiego to DVD wogóle by się włączyło?

  Koledzy proszę o pomoc gdyż dvd chodziło wcześniej, czytało płyty normalnie, a ja będąc nadgorliwym i chcąc polepszyć to jeszcze dogodziłem temu odtwarzaczowi tak że teraz w ogóle jest lipa na maxa :wallbash:
 • Poziom 13  
  Witam.
  Mam do tej pory ten egzemlarz i kilka razy flashowałem DVD. Zatrzymałem się na firmware 2.2 bo jakby beta mnie nie przekonywuję. Poza tym śledząc forum które opisywało nieudane próby flashu to odechciało mi się eksperymentować. Manta kiepsko rozwiązała aktualizację, zbyt wiele było nieudanych update DVD przy zachowaniu podstawowych zasad. Ty przede wszystkim musisz ustalić jaki masz rodzaj firmware - Samsung czy Sanyo. I jesli czyta Ci jakies płyty tzn z tego co rozumię to płyty CD Ci czyta a DVD nie. Wgrać na świeżą czystą płytę trochę materiału ok 100MB i dograć firmware (tak pamiętam pisali na stronie). Zamknąć płyte i co niektórzy jeszcze sprawdzali jakims programem który chyba Nero dawał prawidłowość odcztu wszystkich sektorów. Po tych czarach (których ja nie robiłem) "przewietrzyć" DVD tzn wyłączyć z kontaktu urządzenie na chwilę i na czystym dopiero co załączonym spróbować flash.
  Probować na różnych nośnikach CD , z różnymi filtrami może któryś trafi. Nie pozostaje Ci nic innego jak probować bo drugą opcją jest wylutowanie flasha i na programator - a to już jest inna bajka.
  Pozdr Piotr
 • Poziom 15  
  Witam,
  No więc też tak zrobiłem tzn.: nagrałem na CD dwa pliki o rozszerzeniu *.bin z aktualizacją biosu, umieściłem dodatkowo katalog z danymi ok 100MB, wypaliłem płytę i z aktualizacją nie było problemu. Po aktualizacji dvd się zrestartowało i po załączeniu takie cuda są że nie czyta płyt dvd wogóle, a z cd to tylko mp3 czyta. Mało tego jak wsadzam płytkę z dvd to perfidnie słyszę jak soczewka lasera uderza o płytę podczas wykrywania jej w napędzie. Efekt jest taki jak by mu się napięcia pomieszały, a czytałem że różnica między flash'em samsunga i sanyo polega tylko na różnicy napięć.

  I do tego właśnie nie jestem pewny czy zanim aktualizowałem bios było napisane samsung czyli (SMOSMO) czy sanyo (SA2SA0).
  Czy jak bym pomylił i wgrał jeden zamiast drugiego to by odtwarzacz wogóle się włączył?
 • Poziom 14  
  Witam.
  Przy błędnej aktualizacji odtwarzacz DVD powinien normalnie wstać, tyle tylko że nie będzie funkcjonował tak jak powinien. Przed aktualizacją odtwarzacza powinno się sprawdzić jaki typ lasera jest zamontowany, czy jest to SAMSUNG czy SANYO, ponieważ zamiana softu może spowodować uszkodzenie lasera, ale nie musi. Jeśli czyta ci zwykłe płyty CD, to spróbuj przywrócić poprzedni soft, ale do odpowiedniego lasera. Inaczej trzeba programować flasha na zewnętrznym programatorze.
  Pozdrawiam jarroj.
 • Poziom 15  
  Witam,
  rozebrałem ten odtwarzacz i na laserze znalazłem takie oznaczenia:
  1. żółta mała naklejka na której widnieje: 3458224J
  2. niebieska również mała naklejka z symbolem: CS1KP33U61H
  Czy po tych symbolach da się rozczytać jaki to jest laser czy Sanyo czy Samsung? Jeśli nie to po czym się to rozpoznaje?
  Pozdrawiam.......
 • Poziom 13  
  lolo83 napisał:
  Witam,
  rozebrałem ten odtwarzacz i na laserze znalazłem takie oznaczenia:
  1. żółta mała naklejka na której widnieje: 3458224J
  2. niebieska również mała naklejka z symbolem: CS1KP33U61H
  Czy po tych symbolach da się rozczytać jaki to jest laser czy Sanyo czy Samsung? Jeśli nie to po czym się to rozpoznaje?
  Pozdrawiam.......


  Miałeś to zobaczyć wcześniej , to znaczy tu tak naprawdę nie chodzi o sam laser a o jego loader czyli sterowanie . Dowiemy się tego wysuwając tackę na płyty i wciskając na pilocie po kolei przyciski 5168. TU zerknij
  U góry masz instrukcję wgrywania nowego softu. pozdr
 • Poziom 15  
  Napisałem w pierwszym poście że miałem to zobaczyć wcześniej ale nie zobaczyłem i stąd ten post!

  Czy jest ktoś na forum kto potrafiłby odpowiedzieć na pytanie takie:
  Czy takie zachowanie odtwarzacza jak opisałem może świadczyć o tym że wgrany jest bios dla Samsunga a powinien być wgrany dla Sanyo?
  I czy jest możliwość sprawdzenia jaki powinien być wgrywany.

  Wiem jak się sprawdza, jakim kluczem wpisując, jak się aktualizuje i tak dalej. Chodzi mi o to czy po wgraniu biosu dla innego loaderu odtwarzacz wogóle będzie działał?

  PS Nie ma po co sprawdzać wersji loaderu wpisując klucz tak jak opisał kolega "piotrkk" ponieważ jest zaktualizowany bios dla loaderu Samsung, bo taki ściągnąłem, ale to nie znaczy że taki był wcześniej przed aktualizacją, bo tego nie sprawdziłem.

  I trzecie moje pytanie brzmi czy jest możliwość przywrócenia starego biosu, pod warunkiem że nie wiem jakia wersja biosu była wcześniej? Jeśli tak to jak to przywrócić?

  Pozdrawiam, lolo83...........
 • Poziom 13  
  lolo83 napisał:
  Napisałem w pierwszym poście że miałem to zobaczyć wcześniej ale nie zobaczyłem i stąd ten post!

  Czy jest ktoś na forum kto potrafiłby odpowiedzieć na pytanie takie:
  Czy takie zachowanie odtwarzacza jak opisałem może świadczyć o tym że wgrany jest bios dla Samsunga a powinien być wgrany dla Sanyo?
  I czy jest możliwość sprawdzenia jaki powinien być wgrywany.

  Pozdrawiam, lolo83...........


  Z postów z forum Manty pamiętam że właśnie takie zachowanie urządzenia było gdy wgrało się niewłaściwy loader. Sprzęt czytał tylko płyty DVD lub CD. Szczęscie że Ci cokolwiek czyta. Ja bym zaryzykował bo i tak nie masz wiele do stracenia a przecież urządzenie i tak jest "niepełnosprawne". Ale wybór należy do Ciebie.
  Jeszcze coś - kiedyś w powodzeniu update firmware upatrywano wyższość loadera Sanyo . Każdy chciał kupić Mante z loaderem Sanyo bo mniej albo niewiele było niepowodzeń przy aktualizacji. Ale to taka dygresja nie mająca wiele znaczenia w twoim przypadku . Ty musisz wskoczyć na właściwy w twoim DVD.
 • Poziom 15  
  A czy jest możliwość przywrócenia poprzedniego firmware? Pamiętam, że chyba była taka możliwość ale nie pamiętam dokładnie jak to się robiło. Zdaje się że zmieniało się nazwy plików z aktualizacją z rozszerzeniem *.bin. Ich nazwy zmieniało się na manta.bin i _____ manta.bin. Nie pamiętam dokładnie czy tak, czy coś jeszcze się robiło, bo próbowałem zmieniać nazwy plików z wgraną ostatnią aktualizacją zamiast "dvdrom.bin" i "______ dvdrom.bon" na pliki "manta.bin" i "______ manta.bin". Dograłem jeszcze 100MB innych plików w katalogu no i taką wypaloną płytę wsadziłem do odtwarzacza. Jednak ten nie przeczytał jej poprawnie w sensie takim że nie przełączył się w tryb aktualizacji.
  Czy robię coś źle?
  Czy jest wogóle taka możliwość żeby przywrócić poprzedni bios?

  Pozdrawiam, lolo83
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  lolo83 napisał:
  A czy jest możliwość przywrócenia poprzedniego firmware?

  Nie ma co walczyć z przywróceniem poprzedniego ale właściwego firmware. Można jeszcze zrobić tak : nagrać sobie na płytkę cztery wersje tego samego pliku nazywając go : dvdrom.bin , ______ dvdrom.bin , manta.bin , ______ manta.bin . Czyli 4 pliki tego samego softu . Z mojego archiwum które kiedyś zrobiłem po to by móc korzystać po padzie (po pomyleniu loadera) wynika że powinien czytać niektóre płyty CD-R lub CD-RW nawet przy innym loaderze. Popróbować kilka płyt różnych firm. Inny głos w tej sprawie to : przy pomylonym loaderze RW nie odczyta. Musisz szukać CD-R i do tego zamknąć płytę.
  Sorry że jestem uparty i mówię abyś skupił się na powiedzmy wer.2.2 final ale to jest chyba najpewniejszy soft. I jeszcze jedno sprawdź czy masz właściwe napięcia na zasilaczu 12 , 5 i 3,3V bo jeśli one były kiepskie to i odczyt płyty i napęd i procesor może pracować niepewnie i tu tkwi jeden z powodów padu DVD (niekoniecznie pomylony loader) . Sprawdź to i potem weź garść cd z różnymi filtrami i próbuj może chwyci. Jak nie to programator - są tacy którzy programowali bez wylutu z płyty ale to inny temat .Pozdr Piotr
 • Poziom 15  
  Witam,
  Zaryzykowałem i wgrałem firmware dla loadera Sanyo i wszystko w porządku. Działa bez zarzutów.
  Nie wiem czy to ja miałem tyle szczęścia że po wgraniu biosu dla innego loadera dvd wogóle działało tyle że nie czytało płyt dvd lecz normalnie dalej możliwa była aktualizacja, czy te odtwarzacze po prostu są tak odporne na złe oprogramowanie. Sądzę jednak, że te dvd nie są wcale tak odporne na wgrywanie złych biosów ponieważ drążąc temat natknąłem się na bardzo liczne posty z padniętym biosem. Ale cóż.... udało się i jestem bardzo wdzięczny za pomoc uzyskaną tu na forum. Temat zamykam.
  Pozdrawiam, lolo83.........