Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prędkością obrotową, triak, moduł sterowania

regrom 02 Mar 2009 19:06 25476 49
  • #31 02 Mar 2009 19:06
    robespier
    Poziom 11  

A ten element obok napisu BL to jakiś dławik ? pozdrawiam

• #32 02 Mar 2009 21:05
    regrom
    Poziom 16  

pisze na schemacie co to jest.

swoją drogą, nawet niech się spali i ten triak byle silnik nie wchodził na wysokie obroty, koszt triaka duży nie jest, a znowu nie będzie się to psuło codziennie, tylko w razie awarii czegoś nie może się to rozpędzić na full i tyle.

• #33 02 Mar 2009 22:04
    zdzicho44
    Poziom 22  

Triak zostanie przebity,a wtedy będziesz miał 230V na silniku.Pomyśl o tej diodzie i zasilaniu jedna polówką

• #34 28 Mar 2009 20:09
    regrom
    Poziom 16  

Jedna połówka.. hmm pomyśle nad tym, muszę poeksperymentować, myślałem też nad jakimś przekaźnikiem który by odłączył zasilanie sieciowe po przekroczeniu danego napięcia na silniku.

Narysowałem ładniej schemat, bardziej czytelny:

Opis układu jaki znalazłem:
    "Układ generuje impulsy bramkowe, synchronizowane przejściem napięcia sieci przez zero. Po przejściu napięcia sieci przez zero kondensator C2(w tym przypadku) ładuje się ze stałą czasową (R1+R2) * C(w oryginale jest rezystor + potencjometr szeregowo) do napięcia załączenia diaka (ok 30V). Im większa stała czasowa, tym później nastąpi załączenie triaka"

Wpadłem na pewien pomysł, żeby wykorzystać przekaźnik, myślę że schemat wszystko obrazuje:

Jak to ma działać:
    Przez styk NC przekaźnika przełączającego układ jest normalnie zasilany, w momencie zbyt wysokiego napięcia na silniku za którego detekcje odpowiada dioda D2 i rezystor R3. Ten rezystor chce dobrać tak aby np. przy przekroczeniu napięciu na silniku 150 VAC spadek napięcia na rezystorze był taki aby dopiero spowodował załączenie cewki przekaźnika. Spowoduje to przełączenie styku i odcięcie napięcia od silnika a cewka przekaźnika zostanie podtrzymana napięciem z sieci i oczywiście R4 też odpowiednio dobrany do prądu cewki.

Taka jest idea, teraz pytanie, czy to zadziała? Jakieś porady, sugestie, propozycje?
    Mam wątpliwości co do diody D3 czy w tym przypadku powinna tam być..
    Pozdrawiam

Proszę przestrzegać zasad wklejania zdjęć!
    Poprawiłem- [Akrzy]

• #35 04 Kwi 2009 15:02
    zdzicho44
    Poziom 22  

Ponieważ silnik jest AC to przekaźnik będzie puszczał przy przejściu przez 0 .W ten sposób będziesz miał brzęczyk 100Hz. Trzeba zastosować przekaźnik AC.Dioda niepotrzebna .Raczej gasik RC.

• #36 26 Kwi 2009 16:18
    rastabiba
    Poziom 22  

Kondensator C1 decyduje o soft starcie ?
    Z tekstu zrozumiałem, że ten układ ma soft start.

• #37 26 Kwi 2009 23:46
    regrom
    Poziom 16  

Startuje dosyć powoli przy silniku 500W, pobaw się wartościami kondensatorów, C2 odpowiada za załączenie diaka.

• #38 27 Kwi 2009 11:49
    rastabiba
    Poziom 22  

Długość soft startu zależy od mocy podłączonego użądzenia. Jak raz podłączę 500W, a potem 5000W to chyba ten soft start ma mały sens ;] Mogę całkowicie wywalić ten kondensator 0,22uF ?

• #39 27 Kwi 2009 15:08
    regrom
    Poziom 16  

Oczywiście że możesz go usunąć.

• #40 10 Lip 2009 09:13
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Mam wielką prośbę.

Kupiłem KIT AVT 4007 i walczę z tym sterowaniem z tym układem już tydzień.
    Reanimuje Robota kuchennego z czasów PRL "Bartek"
    Fajna sprawa bo mam do niego kompletny osprzęt.
    Silnik już wyremontowałem. Sterownik mnie wkurzył więc postanowiłem zbudować inny. Kupiłem kit i wymieniłem Potencjometr na suwakowy 47kohma B. Ale nie potrafię zrobić górnej granicy obrotów. Potrzebuję aby ograniczyć prędkość tegoż silnika do 50% a po zwarciu lub rozwarciu np rezystora prędkość silnika wynosiła 75% jego znamionowej.
    Manewry z potencjometrami po obu stronach nic nie dały. Nie rozumiem tego sterownika. Mam do dyspozycji 2 potencjometry suwakowe. 220ko B oraz 47ko B. Proszę o Pomoc.

• #41 10 Lip 2009 12:43
    regrom
    Poziom 16  

Kolego coś poradzimy, zamieść schemat tego kitu bo coś w sieci nie moge znalezc.

• #43 10 Lip 2009 14:28
    rastabiba
    Poziom 22  

Dokładnie !!!!
    Też na to właśnie zwróciłem uwagę :)
    Wystarczy ten układ włożyć w tylko jeden przewód zasilający :)
    I mam jeszcze pytanie.
    Jak w tym układzie zrobić soft start do światła żarowego ?
    Zaznaczam , że raz będzie podłączona lampa o mocy 500W, a innym razem o mocy 3kW ?

• #44 10 Lip 2009 18:36
    regrom
    Poziom 16  

Zgadza się, tak jak narysowałeś zgadza się z pierwszym postem, rysując to sugerowałem się na książce Przepiórkowskiego "silniki elektryczne w praktyce elektronika" i tam właśnie tak to wyglądało jak narysowałem wyżej i stąd ten błąd ,
    ale czy ma to znaczący wpływ na pracę układu,?? prąd i tak płynie przez triak, tylko zapłon diaka następuje wg czego, bo nie mogę tego rozkminić

Kolego rastabiba, próbowałeś z dodaniem kondensatora, przy 0,5 kW i 3kW jaka jest różnica w sofstarcie przy takim samym kondesatorze?

• #45 10 Lip 2009 21:30
    rastabiba
    Poziom 22  

Nie testowałem, ale wydaje mi się, że będzie różna długość soft startu. Ja dodatkowo , szeregowo z potencjometrem daje włącznik, więc taki soft start chyba by nie działał prawidłowo. W wolnej chwili pobawię się :D

• #47 10 Lip 2009 21:57
    rastabiba
    Poziom 22  

Chyba ma . Kondensator od softstartu, u mnie ma zasilanie non stop. Włączenie urządzenia odbywa się poprzez dołączenie obwodu z potencjometrem do silnika ;]
    Dzięki temu nie wypalają się styki włącznika ;] A przy mocy np 5kW ma to duży wpływ na bezawaryjność pracy .

• #48 11 Lip 2009 07:21
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Kolego Regrom bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd oczywiście chodziło o AVT 1007 na kostce U2008. Za szybko pisałem i coś mi się tak przekłamało.

• #49 11 Lip 2009 09:41
    Xweldog
    Poziom 30  

No to U2008 ma soft start dzięki C w pinie 1. Schemat zamieściłem. Potencjometr zmniejsz do 100k, oporek szeregowy z nim daj ok. 100k i będziesz miał to co potrzebujesz.
    Jeżeli nie chcesz zjeżdżać do zera to zmień tego 82k.

• #50 25 Lip 2009 09:23
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

To co podpowiedziałeś nie zadziałało ale przyszła znajoma z kilkoma hajnekenami i :idea: .
    Nic prostszego. Włączyłem potencjometr montażowy ( nie większy niż 100K ) pomiędzy suwakiem potencjometra a jego pinem krańcowym podciągniętym do + zasilania. Tak więc dzięki browarowi 20 letni mikser zdobył nowy sterownik i śmiga tak jak nowy i tak ja chciałem. Pozdrawiam wszystkich i dzięki za podpowiedzi.

Szukaj w 5mln produktów