Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prędkością obrotową, triak, moduł sterowania

22 Lut 2009 22:38 26886 49
  • Poziom 16  
    Poszperałem w domu i znalazłem stary odkurzacz
    http://www.alibaba.com/product/domobg-2165655.../DOMO_Vacuum_cleaner_Tiger_FD_2004_1600W.html

tylko o mocy 1200W, jest tam płynna regulacja obrotów, wyciągnąłem moduł, jest sprawny:

Rozrysowałem schemat(5 elementów na krzyż), ich koszt nie przekracza 5 zł, tylko jeden kondensator ma oznaczenie 2J683J - nie mam pojęcia co to za oznaczenie.

Układ sterował mocą w zakresie do 1200W, jeśli ktoś jest obeznany pewnie pomoże mi jak zrobić żeby ten układ sterował mocą od 0 do 500W? Zapewne trzeba zmienić wartości rezystorów.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    proponuję po prostu dać drugi potencjometr :) i tak ustawić żeby przy ustawieniu pierwszego na max było na wyjściu tyle ile chcesz :)
  • Poziom 31  
    Zależy co kolega ma na myśli - chce podłączyć 500W silnik i regulować w całym zakresie ( wtedy nic nie trzeba zmieniać) czy podłączyć silnik 1200W i przy maksymalnym ustawieniu mieć na nim 500W wtedy dodajemy drugi potencjometr i ustawiamy.
  • Poziom 16  
    KJ napisał:
    Zależy co kolega ma na myśli - chce podłączyć 500W silnik i regulować w całym zakresie ( wtedy nic nie trzeba zmieniać)

Właśnie o to chodzi, szczególnie o sterowanie w dolnym zakresie, niskie prędkości obrotowe, układ ten owszem reguluje ten silnik jednak minimalne obroty jakie mogę tym wysterować są maksymalnymi jakie chciałbym mieć.
  • Poziom 31  
    No tylko że nie zwolnisz sobie silnika do dowolnie małych obrotów bo poniżej pewnej prędkości moc mechaniczna i moment obrotowy na wale będą na tyle małe że nie wystarczą nawet na pokonanie oporów ruchu wirnika i silnik się zatrzyma. Moc znamionowa samego silnika nie ma tu wiele do powiedzenia po prostu układ reguluje napięcie skuteczne na swoim wyjściu w zakresie 0 do 230V i nic tu nie zmienisz.
  • Poziom 16  
    Układ jest wyjęty z odkurzacza i nawet na najmniejsze wysterowanie zapewniało duże obroty silnika, odkurzacz nie startował od zera obrotów.

Cytat:
    po prostu układ reguluje napięcie skuteczne na swoim wyjściu w zakresie 0 do 230V i nic tu nie zmienisz.

Gdyby tak było na silniku było by napięcie równe zero i by nie pracował, ten układ na oko(praca odkurzacza) sterował w zakresie 30%-90% prędkościa silnika, chce zmienić to na zakres 5%-30% i tu zwracam się z prośbą do takich doświadczonych osób o pomoc.

Chce tym układem zastąpić sterowanie do tego robota kuchennego https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235928.html

Po podłączeniu tego modułu odkurzacza pod ten silnik, ma obroty wyższe niż robot na 4 biegu na oryginalnym sterowaniu.
  • Poziom 16  
    Kupiłem kit Jabela J-220, układ U2008B, spełnia swoje zadanie, regulacja od najmniejszych obrotów.
    1) teraz pytania, jak ograniczyć maksymalne? To znaczy żeby regulacja była od minimalnych do np 15%, a nie do 100% na całym zakresie potencjometru.

2) Potencjometrem montażowym P1 bardzo trudno ustawić minimalne obroty, brak precyzji, jak ją zwiększyć?

Schemat:
  • Poziom 33  
    Może zastosować żarówkę w szereg z silnikiem. Rozwiązanie może niezbyt eleganckie, ale w ten sposób zachowujesz pełny zakres wysterowania triaka od 0 do 100% otwarcia.
  • Poziom 16  
    Czytaj dokładnie pytanie o co mi chodzi, nie chce Cię obrażać ale sam się podepnij w szereg z żarówką może zaświeci jak wpadniesz na dobry pomysł. ;] (potraktować z przymrużeniem oka) ;)
  • Poziom 30  
    Daj za P1 stały, np. 330k. Natomiast P2 daj z obu stron peerki i skręć go na min. i dobierz peerkiem z tej strony obroty minimlane takiej jakie potrzebujesz. Następnie na max i ustaw to, co chesz by było jako max. Musisz wrócić do min, gdyż ono trochę się rozjedzie i skorygować. Następnie tak samo max. Jak ustawisz jak potrzebujesz - odlutujesz te peerki, odczytasz ich opory i zastąpisz stałymi.
    W tym układzie 2008 nie reguluje liniowo. W połowie P2 będziesz miał m/w 60-70% max. Co wcale nie oznacza, że ta regulacja nie będzie odczuwana "pod ręką" jako liniowa. Jeżeli jednak Twoim zdaniem silnik będzie się źle regulował, namaluję Ci schemat, jak na 2008 zrobić reg. dokładnie liniową. Że P2 w połowie będzie dawał dokładnie 50% połówki sinusoidy.
  • Poziom 33  
    Kolego, ten układ nie robi nic innego tylko kluczuje triaka od 0 do pełnego otwarcia, więc na wyjściu uzyskujesz średnie napięcie od 0 do 230V. Możesz albo ograniczyć napięcie na silniku przy pełnym wysterowania triaka (ograniczając napięcie transformatorem, lub włączając coś w szereg z silnikiem) i mieć najdokładniejszą regulację jaką może zapewnić układ U2008. Albo co moim zdaniem jest gorszym wyjściem ograniczyć zakres zmian potencjometru. Ale jeżeli to Cię usatysfakcjonuje to zamiast potencjometru 47k zastosuj 4,7k i do tego rezystor 47k u góry lub u dołu.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Natomiast P2 daj z obu stron peerki i skręć go na min. i dobierz peerkiem z tej strony obroty minimlane takiej jakie potrzebujesz. Następnie na max i ustaw to, co chesz by było jako max. Musisz wrócić do min, gdyż ono trochę się rozjedzie i skorygować. Następnie tak samo max. Jak ustawisz jak potrzebujesz - odlutujesz te peerki, odczytasz ich opory i zastąpisz stałymi.

Możesz to jeszcze raz przetłumaczyć uwzględniając oznaczenia tego schematu:

W opisie jabela: potencjometr P1 służy do ustanowienia minimalnych obrotów przy jednym ze skrajnych położeń P2.

Cytat:
    Albo co moim zdaniem jest gorszym wyjściem ograniczyć zakres zmian potencjometru. Ale jeżeli to Cię usatysfakcjonuje to zamiast potencjometru 47k zastosuj 4,7k i do tego rezystor 47k u góry lub u dołu.

Dlaczego jest ono gorsze? Głównie o to mi chodzi żeby ograniczyć zakres tego potencjometru.

Powtórzę jeszcze raz, nie chcę sterować od 0 do 100%. Moim celem jest regulacja od minimalnych do maksymalnych z możliwością ustawienia minimum i maksimum.

Bardzo wam dziękuję już za pomoc, bo te rozwiązania przydadzą się, nie tylko mi zapewne.
  • Poziom 30  
    Właśnie dokładnie o to chodzi. Teraz ustawiasz sobie "dół" i "górę" jak chcesz. Nie koniecznie "0" i max. Za P1 dawałem stały 360k ale przy 330k zmieni się nie wiele. Jeszcze jedno - 100nF powinien być porządny. Gdy dawałem zwykłe ceramiki, sterowanie "pływało" temperaturowo. Ale, nie będziesz tego używał godzinami.
  • Poziom 16  
    Czyli tak:

P2 skręcam w w jedną stronę, i np. P3 ustawiam obroty minimalne. Następnie P2 skręcam w drugą stronę i P4 ustawiam maksymalne. Następnie wylutowuję P3 i P4 i zastępuję je stałymi.

Potwierdź jeśli dobrze zrozumiałem ;]
  • Poziom 30  
    Proste pytania - ale nie wiem, jak rzeczywiście masz ten P2. Bo, zamienisz mu końcówki i reg. i ustawianie będzie odwrotne. Ale, rozgryzienie tego "pod ręką" trwa chyba krócej, niż pisanie tu tekstu. Jeszcze jedno - do dostrajania wywal tego 220k lub zmniejsz go do np. 47k.
  • Poziom 16  
    W chwili obecnej jest tak że jest na skręcony w prawo to mam minimalne obroty.

Dobra to zmieniam 220K na 47k i teraz jakie potencjometry P3 i P4 do dostrajania? obydwa po 100k?
  • Poziom 30  
    Raczej nie mniejsze, niż po 100k. Ustaw w połowie, włącz i odstrajaj. Później oceń, czy regulacja chodzi dobrze "pod ręką". Czy nie jest tak, że kręcisz a w jednej połowie potencjometru obroty prawie się nie zmieniają a w drugiej znacznie.
  • Poziom 16  
    Dałem 2 potencjometry po 220k, zamiast 220k(R3) rezystora dałem 47k, potencjometr P1 zastąpiłem 360k.

Efekt, siedziałem i bawiłem się tym pół godziny i za żadne skarby nie mogłem tego wyregulować, obroty niskie ok da się ustawić, ograniczyć wysokich nie jest sposób.
    Zauważyłem że potencjometr P2(50k) z kitu jabela jest B czyli logarytmiczny

Zmierzyłem napięcie na silniku, obroty jakie chce uzyskać mieszczą się widełkach 75 do 115 VAC.
  • Poziom 30  
    Dawno nie dłubałem z 2008 i zapomniałem, że zawężenie reg. będzie chodzić pod warunkiem, że zmiejszysz potencjometr 47k na 22 czy 10k + dobór w/w oporków bocznych.
    Chciałem załączyć pewien prosty schemat ale pierwszy raz na Elektrodzie nie otworzyła mi się opcja załączników.
  • Poziom 16  
    Mam gdzieś potencjometr 4,7k i z nim jutro zobaczę, jak pojadę do sklepu to sprawdzę 10k i 22k i zobaczę jak to wyjdzie.

Jak nie możesz wrzucić załącznika to prześlij: regrom(małpa)wp.pl

Posty scaliłem.
    [Akrzy]

E-mail doszedł więc zamieszczę go tutaj

Cytat:
    U2008 przećwiczyłem chyba na wszystkie możliwe sposoby. Przede wszystkim, zalecany schemat z noty nie zapewnia na potencjometrze liniowym 47k liniowej reg. Uwy. Daje charakterystykę logratymiczną. Jak ustawisz na skręconym na min. "0" i na max masz 230VAC, to po środku zamiast 115 jest ok. 170. By to "wyprostować" dałem potencjometr 100k zrównoleglony oporkiem 100k. Ale zamiast poprawy liniowości uzyskałem charakterystykę wykładniczą. Idelanie liniową uzyskuje się banalnie prosto wg załączonego schematu. 2008 jest regulowana prądem nie napięciem, dlatego w klasycznym układzie dzielnika na 47k za chiny nie uzyska się liniowości. Jak to do mnie dotarło, szukałem prostego sposobu regulacji potencjometrem jako regulatora prądu i znalazłem doskonałe rozwiązanie. Dziwię się, że fabryka tego nie podaje.
    Ale, nieliniowości nie zawsze są niepożądane. Na 2008 robiłem w pewnej fabryce różne dziwne regulatory np. do sprzęgileł elektromagnetycznych, wibracji na elektromagnesach ect. I tu nie był ważny kształt charakterystki ale - czy dane "coś" reguluje się dobrze "pod ręką". Fabryka stosowała tylko b.porządne potencjometry hermetyczne ze ścieżką z plastyku półprzewodzącego, wszystkie liniowe - dlatego starałem się dostosować do posiadanych w magazynie elementów.

82k ustala "0", gdy potencjometr 250k jest na max. Skręcisz go na min, masz dokładnie 230VAC. W połowie dokładnie 1/2 Uwy.
    Przetestowałem całą garść 2008 na oscyloskopie i do wszystkich wyszło, że optymlanym byłby oporek nie 82 a ok. 85k. Przy typowym 82 na oscyloskopie widać śladowe pipsztoczki ok. 1,5V. Na 91 znikają, ale potencjomet od reg. Uwy ma na początku przez ułamek milimetra kąt martwy. Także, do wyboru.

W Twoim przypadku, zalecam zrobić tak. Zamiast pot. 250k daj zwykły R 150k + pot. 100k i rozkręć go na max.
    Dobierz sobie 82k tak, byś miał swe "min". Powienien wystarczyć 75 - 68k.
    Następnie przekręć 100k i sprawdź, jakie masz Uwy.
    To chyba oczywiste nie mniej podam - jak Uwy będzie za duże, to zwiększ ten 150k. Za małe, to go zmniejsz.
    Na końcu sprawdź, czy nie "rozjechało się" ustawione poprzednio "min". Gdyż ta kość jest dosyć wredna - sumuje prądy z kilku miejsc. Tu coś dodasz - to gdzie indziej musisz ująć.

By 2008 "chwytała" coś przez 68k, to na suwaku zalecanego fabrycznie 47k musi być trochę prądu, Całkiem zapomniałem, że jak zostawisz 47k a dodasz boczne R, to przez ten 47k będzie płynęło go za mało. Zresztą, z tego powodu w zalecanym układzie, 47k ma na początku dość spory odcinek martwy.
    Pozdro X

Teraz słuchaj, zrobiłem tak jak poprzednio kazałeś, czyli te dwa potencjometry do strojenia. Zamiast tego potencjometru 47K dałem potencjometr 1K i udało się uzyskać to co chciałem, napięcie 80-105VAC.

Chyba zmiana tego potencjometru na mniejszy zmniejsza zakres tych widełek i tutaj one wynoszą 25VAC. Przy tym 47K dało się ustawić minimalne obroty ale po prostu był za szeroki zakres coś od 80 do 200VAC.

Teraz tylko muszę dostroić to precyzyjnie czyli dałbym w szereg z tymi potencjometrami(P3iP4) potencjometry po 10K, bo teraz każde muśnięcie potencjometru powoduje dużą zmianę. Jak przerobie układ i zrobię nową płytkę bo ta od jabela jest dziadowsko zaprojektowana to i tak chyba bezpieczniej do tych stałych rezystorów będzie dać te montażowe po 10K i wyregulować bezpośrednio na płytce bo ta regulacja pływa.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Nie umieściłeś suplementu - że po namalowaniu powyższego zacząłem wątpić w ten 82k. Czy to nie jest odwrotnie, że to ma być 91k a jego zwiększanie do 100-120k pozwoli podwyższyć próg początkowy. Tego nie pamiętam, zajmowałem się 2008 kilka lat temu - ale myślę, że każdy zainteresowany sam odkryje, że nie ma się zmieniać 82k "w dół" tylko w "w górę".
  • Poziom 16  
    No tak, nie zauważyłem tamtego maila. Sterowanie na U2008 z kitu jabela jest zadowalające jednak ten moduł który wyciągnąłem z odkurzacza nie dawał mi spokoju.

Miałem dwa potencjometry i pobawiłem się tym modułem i uzyskałem ten sam efekt co na U2008, a nawet lepszy, bo jak to napisałeś lepiej leży pod ręką, i układ ma bardziej miękki soft start co mi odpowiada, zapewne od tego są wartości kondensatorów.

Zamieszczam schemat:

KJ pisał:
    Cytat:
    Moc znamionowa samego silnika nie ma tu wiele do powiedzenia po prostu układ reguluje napięcie skuteczne na swoim wyjściu w zakresie 0 do 230V i nic tu nie zmienisz.

Właśnie że zmieniłem i mam 80 do 105V.

Temat można jak na razie uznać za zamknięty.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  • Poziom 16  
    Układ działa poprawnie, jednak po głowie chodzi mi zabezpieczenie silnika przed pełnym wysterowaniem, pomysł mam taki:

Proszę o jego skomentowanie.

Na silnik nie może się pojawić napięcie większe niż 150VAC, dlatego myślę dać taki warystor, jeśli napięcie się zwiększy, przez warystor popłynie duży prąd i spowoduje spalenia bezpiecznika.

Proszę o skomentowanie i jakieś pomysły jeśli ktoś ma jak to zabezpieczyć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    regrom napisał:

Na silnik nie może się pojawić napięcie większe niż 150VAC, dlatego myślę dać taki warystor, jeśli napięcie się zwiększy, przez warystor popłynie duży prąd i spowoduje spalenia bezpiecznika.

Warystor spowoduje spalenie triaka, nie bezpiecznika.
  • Poziom 16  
    Mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak się stanie? Co prawda źle to chyba narysowałem, bezpiecznik powinien być przed warystorem.
  • Poziom 11  
    Stanie się tak dlatego, że warystor zrobi zwarcie na silniku i nie popłynie prąd przez bezpiecznik aby go spalić. bezpiecznik jak już powinien być przed układem równolegle połączonego silnika z warystorem.
  • Poziom 16  
    To ja już nie mam pojęcia jak zabezpieczyć ten silnik przed zbyt wysokim napięciem, może jakiś transil? Tylko prosił bym o jakieś schematy przykładowe jak to się stosuje

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Zapomnij o tym ,że bezpiecznik zabezpieczy ci triak przed uszkodzeniem przy pełnym zwarciu.Bezpiecznik owszem spali się ,ale triak będzie szybszy i zrobi to przed nim. Nawet bezpiecznik ultraszybki ma zbyt długi czas wyłączania, a kosztuje więcej niż popularny triak.Transil działa podobnie jak warystor. Nic nie kombinuj tylko dobierz rezystor + potencjometr ,aby w skrajnym położeniu nie przekroczyło górnego napięcia.
    Możesz tez dołożyć diodę w szereg z silnikiem i wtedy będziesz miał średnie napięcie 115V.To blisko tego co chcesz.Triak będzie przewodził tylko jedną połówkę.