Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Step-down 20V->12V z pomiarem na uC - pomysly?

master_pablo 23 Lut 2009 02:42 4199 16
  • #1 23 Lut 2009 02:42
    master_pablo
    Poziom 16  

Witam!

Chcialbym zrobic przetwornice obnizajaca napiecie z powiedzmy 20-24V na 12-15V, 2-2.5A. Zalezy mi na tym, by mozna bylo mierzyc napiecie i prad wyjsciowy ADC z AVR i zeby napiecie wyjsciowe bylo odniesione do poziomu masy, tzn. by nie bylo rezystora pomiarowego dla pradu od strony masy. Mialoby sens zastosowanie standardowej aplikacji MC34063 i pomiar napiecia na rezystorze Rcs z pomoca wzmacniacza roznicowego? Jakies inne sugestie? Prosze o pomysly, niekoniecznie gotowe schematy :).

0 16
  • SterControl
  • #2 23 Lut 2009 10:44
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    Taki prąd nie z tej kości. Odradzam, nawet "podpartą" zewnętrznym tr. Najprościej, np. na LM2796 a pomiar prądu "w plusie" na wzm. op. z wejściem obejmującym +Uz ( np. TL081 czy tp. ).

0
  • SterControl
  • #3 23 Lut 2009 10:57
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie pojmuję niechęci do pomiaru na poziomie masy, szczególnie, gdy robi się to za pomocą mikrokontrolera.

0
  • #4 23 Lut 2009 21:18
    master_pablo
    Poziom 16  

Xweldog napisał:
    Witam
    Taki prąd nie z tej kości. Odradzam, nawet "podpartą" zewnętrznym tr. Najprościej, np. na LM2796 a pomiar prądu "w plusie" na wzm. op. z wejściem obejmującym +Uz ( np. TL081 czy tp. ).

Propozycja schematu w zalaczniku. Zasilane (VCC) by to bylo wyprostowanym i odfiltrowanym napieciem z trafa np. TS25/25 (230/13V 3A). Aktualne wartosci rezystorow w dzielniku napiecia wyjsciowego umozliwiaja regulacje w zakresie 11,0-13,9V. Wzmacniacz roznicowy mialby wzmocnienie ~8. Mam nadzieje, ze da sie tu uzyskac jakas rozsadna dokladnosc pomiaru pradu. Wszystko gra, czy czegos tu nie dopatrzylem? Prosze o opinie :).

-RoMan- napisał:
    Nie pojmuję niechęci do pomiaru na poziomie masy, szczególnie, gdy robi się to za pomocą mikrokontrolera.

Chodzi o to, ze oprocz przetwornicy impulsowej jest jeszcze LM7805 zasilajacy MAX485 (oraz oczywiscie uC mierzacy napiecie i prad oraz LCD do wyswietlania pomiarow), tak wiec chcialbym, zeby zasilanie modulow na magistrali i sama magistrala RS-485 byly odniesione do tego samego potencjalu. Mam nadzieje, ze to rozsadne podejscie :).

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lut 2009 22:08
    Xweldog
    Poziom 30  

Zrobiłeś fizyczny układ próbny czy symulację ? Radziłbym kupić 2596. I wy. odfiltrować przez dł. 15-50µH. Staram się unikać oporów do pomiaru prądu "w minusie". Wolę, by ta szyna była ciągła i wsio co na niej było na masie. Ale, tu nie ma o co rozdzierać szat.

0
  • #6 23 Lut 2009 23:40
    master_pablo
    Poziom 16  

Xweldog napisał:
    Zrobiłeś fizyczny układ próbny czy symulację ? Radziłbym kupić 2596.

Jutro kupie opampa i zobacze, co z tego wyjdzie. Teraz mam tylko wzmacniacze ze stopniem wejsciowym na PNP.
    Xweldog napisał:
    I wy. odfiltrować przez dł. 15-50µH.

OK.
    Xweldog napisał:
    Staram się unikać oporów do pomiaru prądu "w minusie". Wolę, by ta szyna była ciągła i wsio co na niej było na masie. Ale, tu nie ma o co rozdzierać szat.

Zeby zastosowac jakas gotowa kostke do przelaczenia i tak nie moze byc pomiar od masy. No chyba, zeby switcher tez mial podniesiona mase.

0
  • #7 23 Lut 2009 23:42
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    a może takie rozwiązanie - poprzez magistralę I²C - jakie TAM proponuje firma LT - Linear Technology.
    Podobne układy widziałem również w ofercie innych firm - poszukaj sobie.
    Są też dostępne liniowe (analogowe) przetworniki prąd-napięcie (lustra), gdzie pomiar prądu odbywa się na potencjale plusa (i może "pływać"), natomiast wyjściowy sygnał napięciowy - proporcjonalny do przepływającego prądu przez rezystor pomiarowy - jest względem wspólnego minusa.
    Takie układy widziałem w ofercie LT oraz MicroChip'a, ale i innych producentów, których już dziś nie pamiętam - ale od czego wujek Google jest?

Pozdrawiam

0
  • #8 24 Lut 2009 00:15
    master_pablo
    Poziom 16  

Wiem, ze sa takie fajne kostki, mam zapisane pare not katalogowych, a w TME mozna kupic LT1787 i MAX4070, ale to zbyt wypasne rozwiazania, jak na moje potrzeby. Mysle, ze aby miec mozliwosc zasygnalizowania uzytkownikowi poboru pradu wystarczy wzmacniacz operacyjny i pare rezystorow :). Mialem tez troche nadzieje, ze moze ktos zamiast gotowe scalaka zasugeruje jakies sprytne, zaskakujace proste rozwiazanie ukladowe i naucze sie czegos nowego (roznica jak pomiedzy czytaniem artykulow w EP a w EdW) ;).

0
  • Pomocny post
    #9 24 Lut 2009 00:26
    Quarz
    Poziom 43  

master_pablo napisał:
    Wiem, ze sa takie fajne kostki, mam zapisane pare not katalogowych, a w TME mozna kupic LT1787 i MAX4070, ale to zbyt wypasne rozwiazania, jak na moje potrzeby. Mysle, ze aby miec mozliwosc zasygnalizowania uzytkownikowi poboru pradu wystarczy wzmacniacz operacyjny i pare rezystorow :).
    Nie jestem co do tego taki przekonany, zobacz TAM, to jest sztandarowe rozwiązanie tego, o czym tu wyżej byłeś napisałeś.
    Jak potrafisz to 'sklecić' z elementów dyskretnych i dostępnego wzmacniacza operacyjnego, to żełaju bolszich uspiechov ... :!: :D

0
  • #10 25 Lut 2009 00:36
    master_pablo
    Poziom 16  

No i wzialem i podlaczylem wzmacniaczowi odwrotnie zasilanie :/. Jutro kupie nastepny. Ale chyba jednak poddam sie sugestii Quarza i zastosuje gotowa kostke.

Edit:

W koncu udalo mi sie pobawic op ampami. Zaczalem od wzmacniacza roznicowego, ale to jest zupelnie nietrafione rozwiazanie, poniewaz do poprawnej pracy wymaga dobranych rezystorow. Potem wyprobowalem uklad przetwarzajacy napiecie na prad i to byl strzal w dziesiatke :). Uklad jest czuly i dokladny, mozna latwo ustawic wzmocnienie i ma szeroki zakres pracy - z TL081 mozna dzialac od V+ az do Vcc = 3V. Nizej jest juz ciezko, bo wzmacniacz moze na wyjsciu dac minimum 1,4V, a trzeba jeszcze doliczyc Ud, Ube i spadek na rezystorach. Diode dalem, zeby wzmacniacz byl w stanie wylaczyc tranzystor, bo niestety to nie rail-to-rail :). Wprawdzie w przypadku napiec na wyjsciu zasilacza ~1,5V wzmacniacz operacyjny ustawia wyjscie w stan wysoki ze wzgledu na wykroczenie poza input common voltage range, ale nawet MAX4070 ma input common voltage range w zakresie 1 - 24V, tak wiec przy zwarciu wyjscie mierzyc sie nie da. Wyprobowalem jeszcze wersje z tranzystorem NPN i zamienionymi wejsciami op-ampa, ale nie dzialala tak dobrze. PS. Na schemacie piny zasilania WO sa zamienione.

0
  • #11 02 Kwi 2009 19:28
    08FEDRA
    Poziom 12  

Witam, czy dałoby się jakoś zmodyfikować ten układ, żeby można było zasilać wzmacniacz operacyjny napięciem niższym niż wartości mierzone? U mnie obciążeniem jest akumulator i to z niego ma być zasilany układ pomiarowy.

0
  • #12 02 Kwi 2009 22:43
    master_pablo
    Poziom 16  

No coz, musialbys znalezc wzmacniacz operacyjny, ktorego zakres napiec wspolnych na wejsciach wykracza poza zakres zasilania...
    Ale nie bardzo rozumiem, jaki jest sens zasilania wzmacniacza z akumulatora, jesli to on jest obciazeniem. Jesli akumulator jest obciazeniem, to rozumiem, ze dolaczasz do niego prostownik/ladowarke, z ktorej mozesz zasilac WO.

0
  • #13 03 Kwi 2009 02:36
    08FEDRA
    Poziom 12  

Dołączam panel słoneczny :) W sumie to racja, próbowałem poskładać ten układ na tl082 ale przy braku przepływu prądu mam na wyjściu około 0,5 V i nie wiem dlaczego...

0
  • #14 03 Kwi 2009 12:59
    master_pablo
    Poziom 16  

Moze to offset na wejsciach WO (zmierz napiecie pomiedzy + i -), a moze WO nie umie wylaczyc tranzystora (doloz jeszcze jedna diode).

0
  • #15 03 Kwi 2009 17:06
    08FEDRA
    Poziom 12  

Ok, włożyłem zamiast bc bs250 i jest dobrze :). Popróbuje teraz poskładać to na lmc 6484 i zobaczę co wyjdzie :).

0
  • #16 03 Kwi 2009 18:46
    master_pablo
    Poziom 16  

Tak zrob i daj znac, co wyszlo.

0
  • #17 04 Kwi 2009 01:51
    08FEDRA
    Poziom 12  

No więc wszystko działa :). odchyłki od wskazań miernika są na poziomie 10 mA przy zakresie pomiaru 0 do 3,8 A czyli nieźle. Musze tylko poszukać jakiegoś pojedynczego op ampa rail to rail w obudowie DIP bo szkoda do układu wkładać poczwórny skoro wykorzystuję tylko jeden.

0