Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fotokomórka? czujnik optyczny

acmelabs.pl 23 Lut 2009 09:16 2475 3
  • #1 23 Lut 2009 09:16
    acmelabs.pl
    Poziom 10  

Witam
    Potrzebuje drobnej pomocy w swojej konstrukcji.

W plycie mam okrągły otwór o średnicy ok 8 cm i potrzebuje wykrywać przedmioty grubości kilku milimetrów, trochę cieńsze od ołówka.

W tej chwili moje rozwiązanie bazuje na umieszczonym wewnątrz otworu przycisku, który ów cienki przedmiot wciska.

W toku dalszego rozwoju urządzenia planuje zamienić wszelkie mechaniczne elementy na elementy bezstykowe.

Koncepcja jest taka, że powinno to działać jak "fotokomórka" która wykrywa przechodzący przez otwór ołówek i na mikrokontroler podaje np 1.

Myślałem nad zastosowaniem diód i odbiorników podczerwonych, ale może ktoś z Was ma lepszy pomysł.

Pozdrawiam
    Paweł T.

0 3
  • #2 23 Lut 2009 13:51
    wieswas
    Poziom 33  

Może być dioda nadawcza i odbiorcza na podczerwień lub na światło
    widzialne. Jako diodę odbiorczą IR najtaniej wykorzystać ze starej
    myszki kulkowej od komputera.Można też użyć kompletne płytki
    nadajnik(pilot) i odbiornik ze starego telewizora.
    Jeżeli liczone elementy są stalowe, to może być czujnik indukcyjny.
    Nie znane są dokładne wymagania co do precyzji działania, więc trudno
    precyzyjnie odpowiedzieć.

0
  • #3 23 Lut 2009 14:46
    acmelabs.pl
    Poziom 10  

Element bedzie metalowy, czas jego przejscia przez otwor to ulamek sekundy, dokladnosc musi byc 100%, czyli kazde przejsce musi zostac zliczone.

Myslalem nad zrobieniem 2 rzedow diodami podczerwonymi umieszczonymi po przeciwleglych bokach tego otworu, tylko czy to zda egzamin? Czy taki cienki przedmiot zostanie wychwycony przez tego rodzaju czujnik?

Btw cena nie jest elementem krytycznym.

0
  • #4 23 Lut 2009 16:22
    qrdel
    Poziom 28  

Nie wiem jakie są zależności czasowe, ale może czujnik CCD ze skanera. Siedzi tam linijka światłoczuła, zależnie od wersji od jakichś 1200 do 9600 punktów, odczytywanych szeregowo.
    W zasadzie wystarczyłaby jedna dioda świecąca i jedna linijka. Współcześnie linijki mają 3 kolory (RGB) więc można jeszcze dać np. 3 oświetlacze w różnych miejscach w kolorach. Wtedy można nawet określać dość dokładnie położenie obiektu w otworze.

0
  Szukaj w 5mln produktów